צעדיהם של נתניהו ואסד קבעו: מלחמה אזורית מאמצע דצמבר 2011, עד אמצע ינואר 2012

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ונשיא סוריה בשאר אסד,  קבעו בסוף השבוע האחרון את מועד המלחמה האזורית, בה תשתף גם איראן, שתוכניתה הגרעינית תותקף.  המנהיג הישראלי והמנהיג  הסורי קבעו כי מלחמה מזרח תיכונית זו תתחולל בין אמצע דצמבר 2011, ועד אמצע ינואר 2012.
לכך יש  ארבעה סימנים בולטים:
1. הצמרת הצבאית והביטחונית, וצבא סוריה, ערכו ביום שבת 3 בדצמבר תרגיל צבאי גדול מאוד במזרח סוריה ליד העיר תדמור Palmyra. זה לא היה תרגיל ירי טילים כפי שתואר בעיתונות המערבית והישראלית, כדי לשלוח אזהרה למדינות שמסביב לסוריה, כולל טורקיה וישראל, ולהוכיח להן כי יכולות ירי הטילים של צבא סוריה לא נפגעה בעקבות המרד המתחולל בסוריה נגד אסד.
התרגיל נועד בדיוק למה שההודעה הרשמית הסורית שפורסמה ביום א' 4.12 אמרה בצורה מאוד ברורה.  'הצבא הסורי', אמרה ההודעה, 'ביצע תרגיל באש חיה בחלקה המזרחי של סוריה, בתנאי מלחמה ממשייים, ובמטרה לבחון את יכולת הטילים (הסורית) בהדיפת כל התקפה'. ציטוט המקור: the Syrian army has staged a live-fire drill in the eastern part of the country "under war-like circumstances with the aim of testing the missile weaponry in confronting any attack.
מקורות צבאיים ומודיעיניים מערביים וישראלים שבדקו את סרטי הווידיאו של התרגיל שפורסמו בהרחבה  על ידי הסוריים, לפני שנעלמו מאתרי האינטרנט הבינלאומיים על ידי יד מסתורית ביום ב' 5.12 בבוקר, הראו תרגיל סורי בן ארבעה שלבים, שבו ירי הטילים היה דווקא החלק המצומצם שבו.
תורגלו ירי מסיבי של עשרות תותחים מתניעים 120 מ''מ. ירי של חטיבות משגרי רקטות רב-קנים בקטרים של 300 ו-600 מ''מ   Multiple Launch Rocket System- MLRS. תנועה התקפית של חטיבות שריון סוריות הנתמכות על ידי ירי טילי קרקע-קרקע לטווחים קצרים  שבין 150 ל-200 ק''מ, זאת כדי למנוע מכוחות האויב התוקפים את סוריה מלהחיש תגבורות לזירות הקרב.

במילים אחרות, צבא סוריה הפגין יכולת מרשימה של הדיפת התקפה על אדמת סוריה, והפיכת המגננה שלו, לאופנסיבה שתעביר את הלחימה אל הטריטוריה של התוקפים, יהיו אלה טורקים, ישראליים, או כוחות ערביים הנתמכים על ידי נאט''ו.
2.
התגובה-התשובה הישראלית לא אחרה לבוא. 24 שעות לאחר התרגיל הסורי הופיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בטכס האזכרה השנתי למייסד מדינת ישראל דויד בן גוריון, ונשא נאום מלחמה שאי אפשר היה לטעות בפירושו. 
נתניהו דיבר בהרחבה כיצד כל ההנהגה הפוליטית הישראלית וראשי מדינות המערב היו מאוחדים לפני 63 שנה בלחץ שהפעילו במאי 1948 על דויד בן גוריון, שלא להכריז על הקמתה של מדינה יהודית עצמאית בארץ ישראל. ידידי המדינה היהודית שבדרך, אמר נתניהו היו מאוחדים בדעתם כי אם בן גוריון ינקוט בצעד כזה הוא יצית מלחמה מזרח תיכונית שתחולל רק שלוש שנים לאחר סיומה של מלחמת העולם השנייה ב-1945, ותסכן שוב את העולם.
מנהיגי היישוב היהודי הזהירו את בן גוריון כי הכרזה כזו תביא את כל צבאות ערב לפתוח במתקפה כללית נגד המדינה החדשה  בה היא לא תוכל לעמוד. נתניהו הדגיש כי בן גוריון עמד בכל 'הלחצים האדרים האלה', ולולא כושר העמידה שלו ויכולות ההכרעה וההחלטה שלו לא הייתה קמה ישראל.
לא היה צורך לנחש, כי נתניהו התכוון בדבריו ללחצים האדירים המופעלים עליו בשבוע האחרון על ידי שורה של מנהיגים אמריקנים, ואישיים ביטחוניים ישראליים, להימנע מהתקפה על תוכנית הגרעין האיראנית. 'אני רוצה להאמין' אמר נתניהו מעל קברו של בן גוריון, 'שתמיד נפעל באומץ לב ובנחישות  כדי לקבל את ההחלטות הנכונות שיבטיחו את עתידנו וביטחוננו' אמר נתניהו.
היה מספיק להסתכל בתנועות הגוף של שר הביטחון אהוד ברק שעמד על ידו מתוח כקפיץ, שרירי פניו ואגרופיו מכווצים, כדי להבין למה נתניהו מתכוון.

שש שעות לאחר דברים אלה, בערב יום א', הטיל נתניהו פצצה פוליטית בהכריזו כי הבחירות למנהיגות 'הליכוד' תערכנה בסוף ינואר 2012. פירוש הדבר, כי 'הליכוד' יצטרך בעוד חודשיים לבחור מנהיג חדש שיוביל אותו למערכת בחירות חדשה לכנסת.
בדברים ובצעדים אלה קבע נתניהו, כי הבחירות החדשות לכנסת תתקיימנה לאחר המלחמה, בה הוא מתכוון לנצח.
3.
סימן נוסף למלחמה המתקרבת היא העוצמה והארסיות בה אנשי ממשל אובמה תוקפים בשבועיים האחרונים את ממשלת בנימין נתניהו. ישראל תחת ממשלת נתניהו, מוצגת כמדינה ימנית קיצונית אשר נמצאת בטירוף מערכות של דיכוי מערכות משפטיות וחברתיות, כאשר היא פוגעת בזכויות האזרח, הנשים, והילדים, שלא לדבר על הפלסטינים.
הרחיקה לכת מכולם שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, אשר לקחה את ההפרדה הקיימת בין גברים לנשים בתחבורה  ציבורית בשכונת מאה שערים בירושלים, ובכמה שכונות בבני ברק ליד תל-אביב, ומכאן הסיקה, כי ישראל של היום דומה לאוטוקרטיה השלטת באיראן. במילים אחרות, שלטון נתניהו גרוע משלטון האייטולות בטהרן ובקום. בכך ניסתה קלינטון להשמיט את הבסיס המוסרי שיש לנתניהו לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית.
4.  הריכוז האדיר של כוחות צי ואוויר שארצות הברית ורוסיה מציבים מול סוריה ואיראן.
למרות שוושינגטון ניסתה בסוף נובמבר ליצור רושם כי כוח התקיפה 'ג'ורג בוש' The George H.W. Bush Carrier Strike Group,  נמצא רק בכניסה המערבית של הים התיכון ליד מרסיי, הוא נראה במזרח התיכון מול חופי סוריה. בתגובה לכך הרוסים סיפקו ברכבת אווירית לסוריה את 72 טילי שיוט ימיים מסוג 'יאקונט' Yakhont, המוכרים במערב כ- SSN-26 המסוגלים  לפגוע במטרות ימיות במרחק של כ-300 ק''מ. מאחר ויכולות הכוחות הימיים האמריקנים להתקרב לחופי סוריה ולבנון הוגבלו,  הסיגה ארה''ב את 'גורג בוש' מהאזור, אבל במקום זאת מחישה עתה את כוח התקיפה 'קארל וינסון' USS Carl Vinson, מול איראן.
באותה טקטיקה נקטה מוסקבה. בעוד שרק בשבוע שעבר פורסם בביר הרוסית כי נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנטצוב' Admiral Kuznetsov  תפליג למזרח התיכון ב-6 לדצמבר, היא נראתה כבר ב-25 לנובמבר ליד מלטה. ב-29 לנובמבר היא חלפה ליד קפריסין בדרכה להצטרף לשלוש משחתות הטילים המונחים הרוסיות הנמצאות כבר מול חופי סוריה. לא ארצות הברית ולא רוסיה, היו מרכזות כוחות צי ואוויר גדולים כל כך מול חופי סוריה ואיראן, אם לא היו בטוחים כי מלחמה אזורית מזרח תיכונית קרובה יותר מאשר אי-פעם.           
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כמו בכל החלטה אסטרטגית בעלת חשיבות כמו זו, יכולים  וושינגטון, מוסקבה, טהרן, בנימין נתניהו, ובשאר אסד, לפעול לשינוי לוח הזמנים הזה. בינתיים, הם עומדים בו.
 

Print Friendly, PDF & Email