צעקות בחדר הישיבות של המעצמות עם איראן. מוגריני: 'חבל לבזבז את הזמן'. זריף: 'אל תאיימי עלינו'. לברוב: 'תירגעו'!

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי צעקות רמות פרצו, ביום ד' 8.7 אחה"צ, באולם הישיבות בווינה, בו מתקיימים הדיונים על הסכם הגרעין בין שרי החוץ של שש המעצמות ואיראן.
מתאמת פעולות החוץ באיחוד האירופאי פרדריקה מוגריני Federica Mogherini, התפרצה כלפי שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף ואמרה לו: 'אם אלה הן עמדותיכם חבל לבזבז את הזמן ואפשר לקום וללכת'. מקורות שהיו נוכחים בחדר הישיבות אומרים, כי גם שר החוץ האיראני זריף איבד את קור רוחו וצעק בחזרה 'אל תאיימי עלינו'. 
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי והמשלחת האמריקנית ישבו בכל חילופי הדברים האלה בדומיה מוחלטת. מי שהתערב להרגיע את הרוחות היה דווקא שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שהציע להירגע לחזור ולדון בנושאים השנויים במחלוקת.
המקורות שלנו מוסרים, כי חילופי הדברים הרמים והחריפים התרחשו כאשר שרי החוץ דנו בנושא של הסרת הסנקציות מעל איראן. בישיבה ביום ד' דרשו האיראנים לא רק שכל הסנקציות יוסרו מעליהן מיד, אלא שבין הסנקציות שיסורו תהיינה גם אלה שאינן קשורות לתוכנית הגרעינית האיראנית. כמו כן דרשו האיראנים כי יוסרו מייד גם כל הסנקציות שהוטלו על איראן בגלל מעורבותה במעשי טרור, נושא אותו איראן מכחישה בתוקף. כן דרשו האיראנים ביטול של אמברגו שהוטל עליהם על מכירות נשק לטהרן.
נקודת מחלוקת חריפה אחרת הייתה סביב הנושא איזה מנגנון יוקם, ואיזה סמכויות יוקנו לו כדי לפקח על התוכנית הגרעינית האיראנית. בין שש המעצמות ואיראן יש חילוקי דעות קשים בנושא.
מצב זה זו כנראה הסיבה מדוע ביום ד' הודלפו בוושינגטון דבריו של הנשיא אובמה שאמר יום קודם לכן בתדרוך לסנטורים דמוקרטיים כי הסיכויים (להשגת הסכם) בנקודה זו הם השבוע פחות מ-50 מול 50 אחוז'  that the chances at this point are below 50-50, this week.
אובמה הדגיש, כי הוא נותן הערכה זו לאחר שקיבל דיווח משר החוץ האמריקני ג'ון קארי על הדרך בה מתנהלים השיחות.  מקורות בוושינגטון ציינו, כי עצם העובדה שהנשיא דיבר על המו"מ הנערך 'השבוע', הוא סימן לכך, כי אובמה מוכן להמשיך בשיחות, באם הסכם גרעיני לא יושג עד יום ה' 9 ביולי.
לעומת אובמה נשמע נשיא איראן חסן רוחאני הרבה יותר אופטימי. ביום ד' בלילה לפני צאתו לביקור במוסקבה אמר רוחאני, 'כי המו"מ עם המעצמות הגיע לשלב רגיש, וכי איראן נערכת לתקופה שלאחר חתימת ההסכם ולאחר הסרת הסנקציות'.  Negotiations with the P5+1 group are at a sensitive stage and the Islamic republic of Iran is preparing for [the period of] post-negotiations and post-sanctions,
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי כל ההצהרות האמריקניות והאיראניות הן חלק מטקטיקת המשא ומתן של וושינגטון וטהרן, וקשה מאוד לדעת אם הדברים שנאמרים הם לא למטרות יצירת לחץ על הצד השני, או שהם מתארים את המצב האמיתי במו"מ.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי כל הידיעות המתפרסמות בישראל, כאילו סגנית שרת החוץ האמריקנית וונדי שרמן ניסתה להתקשר לשווא עם היועץ הישראלי לביטחון לאומי יוסי כהן, כדי לדווח לו על המתרחש בשיחות, וכי כהן התחמק מלדבר אתה, אינן נכונות ואין להן בסיס. אם הגב' שרמן הייתה מתקשרת באמת ליוסי כהן. היא הייתה מדברת אתו.

 

Print Friendly, PDF & Email