צפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני, בהשתתפות מדענים איראניים. אסד על סף הפעלת נשק כימי

מערך ההגנה של משטר אסד על מזרח דמשק התמוטט ביום ג' 12.2 לפנות בוקר, דבר שהביא את כוחות המורדים הסוריים ל-1.5 ק''מ בלבד ממרכז דמשק. ההערכות בקרב גורמים צבאיים מערביים וישראליים היא, כי אם המורדים יצליחו להמשיך את התקדמותם לעבר מרכז הבירה הסורית אסד יפעיל נגדם נשק כימי. זו תהייה הפעם הראשונה שנשק כזה יופעל במלחמה בסוריה. ארה''ב הודיעה בעבר כי שימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד תהייה חציית קו אדום.
זו היא אחת הסיבות מדוע שר הביטחון אהוד ברק, יצא בפעם הרביעית החודש בבהילות ביום שני 11.2 לוושינגטון. אם אכן אסד יורה להשתמש בנשק כימי, יצטרך משטר אובמה לטפל השבוע בעת ובעונה אחת בשני משברים גדולים הקשורים בציר הצפון קוריאני-איראני-סורי.
גם בוושינגטון וגם בירושלים ערים לעובדה, כי כל ניסוי גרעיני צפון קוריאני, מקרב את הרגע בו איראן תבצע ניסוי גרעיני.
ניסוי גרעיני איננו מצריך כי למדינה המבצעת אותו תהייה פצצה גרעינית מבצעית. כדי לבצע ניסוי גרעיני תת-קרקעי מספיק במתקן גרעיני גדול, אותו מטוס או טיל אינם יכולים לשאת. מתקן כזה כבר ישנו בידי האיראנים.  
איומיו של נשיא איראן אחמדינז'אד מיום א', בו הודיע, כי בקרוב איראן תשגר לוויין בחלל לגובה של 36,000 ק''מ, והניסוי שאיראן ערכה ב-4 לפברואר בו שיגרה קוף לחלל והחזירה אותו לכדור הארץ, מראה על חלוקת עבודה ברורה בין פיונגיאנג לטהרן. הצפון קוריאניים מפתחים את הנשק הגרעיני, האיראנים מפתחים את היכולות הטכנולוגיות לשאת אותו על טילים ארוכי טווח, כאשר שתי המדינות מחליפות ביניהן את המידע הטכנולוגי אותו הן משיגים מהניסויים שהן עורכות. באיראן שוהה דרך קבע משלחת מדענים גרעיניים ומומחי טילים צפון קוראנית, ואילו בצפון קוריאה שוהה משלחת דומה איראנית. משלחת כזו משתתפת בכל הניסויים הגרעיניים ובניסויי הטילים שעורכים הצפון קוריאנים. 
מאחר והצפון קוריאניים הודיעו, כי הם הצליחו לפוצץ פצצה גרעינית מיניאטורית detonated a miniature atomic bomb, אפשר וצריך להניח כי טכנולוגיה זו הגיעה לידיהם מידי האיראניים, או שלפחות האיראנים עזרו להם בפיתוחה. במילים אחרות, בידי איראן יש כבר יכולות לפתח פצצות גרעין זעירות.
ביום ג' עם התקבל הידיעות הראשונות על הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני, כבר יש ההערכות בוושינגטון, כי זה לא היה מקרה שהודעת אחמדינז'אד על יכולות לשגר לווייניים לגבהים כאלה נמסרה יומיים לפני הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני, וכי הודעה איראנית זו תואמה בין פיונגיאנג וטהרן.
לגבי הקרב המתנהל בדמשק, מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי בפעם הראשונה במלחמה אפשר היה לראות כיצד המורדים, המורכבים בעיקר על ידי לוחמים של חטיבת האיסלם, פורצים לתוך בסיס עיקרי של דוויזייה מס' 4 שהיא המשמר הרפובליקני הסורי, הנמצא באזור עדרא Adra במזרח דמשק, ומנהלים בתוכו קרבות פנים מול פנים על כל מבנה בבסיס, כאשר כוחות אחרים של המורדים כובשים מחדש חלקים של כביש הטבעת המזרחי המקיף את דמשק, ובכך מנתקים את ציר האספקה הראשי  של הצבא הסורי מדמשק לחומס. אסד איננו יכול להרשות לעצמו התפתחות צבאית חמורה כזו, שפירושה תחילת התמוטטות המערך הצבאי שלו. 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות