קאדפי הקים, בעזרת הזהב שבידיו, צבא של כ-10,000 חייל, כולם לוחמים משבטי הטוארג

בעוד מועצת השלטון הזמנית בלוב NTC מודיעה ביום ה' 22.9, כי כוחותיה משתלטים על העיר המדברית סבחה Sabha, למרות שהם נמצאים רק בשולי העיר, ונאט''ו מודיע כי הוא מרחיב את פעולותיו הימיות והאוויריות בלוב ב-90 יום נוספים, כלומר עד סוף שנת 2011, במטרה לעזור למורדים לעקור את נאמניו של קדאפי ממספר ערים בלוב בהן הן עדיין מחזיקים, מקימים קדאפי ובניו צבא חדש על גבולה הדרומי של לוב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הצבא מורכב מכ-10,000 חיילים, כולם מאומנים בלוחמת מדבר, וכולם אנשי שבטי הטוארג the Tuareg tribes.
בשבוע שעבר התכנסה בניז'ר מועצת שבטי הטוארג, והכריזה על קדאפי, בניו, ראשי צבאו והמשטר הקודם הנמצאים אתו, ככאלה הנתונים תחת החסות והגנתם של השבטים. את חברי מועצת המורדים וחייליהם, הגדירו משתתפי הפגישה כאויבים של שבטי הטוארג.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי שבטי הטוארג Tuaregs הם שבטים ברברים נודדים הנעים בטריטוריות כולן במדבר הסהרה, של חמש מדינות אפריקניות הגובלות לוב. המדובר בדרום-מערב לוב, בכל שטח מזרח אלג'יריה, מזרח מאלי, שם הטוארג נעים בלמעלה מחצי שטחה של המדינה. הטוראג נעים גם בכל שטח מערב ניז'ר, ובצפון בורקינה פאסו Burkina Faso .
אין שום כוח צבאי או פוליטי בתוך חמש מדינות אלה השולט, או היכול להשפיע על שבטי הטוארג, הידועים בקנאותם לעצמאותם המוחלטת, ובכושר הפיזי של הלוחמים שלהם. עשרות אלפי לוחמים אלה, מהווים את הכוחות המיוחדים המעולים ביותר הקיימים בעולם ללוחמה מדברית.
לוחם של הטוראג מסוגל לחיות על 100 גרם של תמרים מיובשים, וחצי ליטר מים, במשך 24 שעות, מבלי שיהיה זקוק לשום מזון אחר, ולעבור ביממה בהליכה מהירה ברגל מרחק של כ-100 ק''מ. הלוחמים האלה אינם צריכים לשאת אתם גם את המים להם זקוקים, מאחר והם היחידים היודעים היכן למצוא אותם במעמקי מדבר הסהרה.
במלים אחרות, הדרך פתוחה עכשיו לפני קדאפי, אנשי הצמרת שלו וכוחותיו, לנוע ללא הפרעה בטריטוריות של חמש מדינות אפריקניות, מבלי שכוחות המורדים, או הכוחות המיוחדים והמטוסים של נאט''ו, אותם קדאפי מאשים בהפלת משטרו, יכולים להגיע אליו ולתקוף אותו.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי מועצת שבטי הטוארג, גם הודיעה לשליטי ניז'ר, שם נמצאים כמה מהגנרלים והחיילים הנאמנים לקדאפי שברחו מלוב, כי אם משיהו מאנשי קדאפי ייפגע, או אפילו ייעצר, יפנו לוחמי הטוארג את נשקם כנגד הממשלה, ובניז'ר תפרוץ מלחמת אזרחים.
כתוצאה מאיום זה, בנו של קדאפי סעדי קדאפי Saadi Gaddafi, וראש מערך הביטחון האישי של קדאפי הגנרל מנסור דאוו Gen. Mansour Daw, שהגיעו בראש שיירה צבאית בת 200 משאיות לניז'ר בתחילת ספטמבר, והיו שם כביכול במעצר, חצו השבוע את הגבול חזרה ללוב, כאשר ייעדם איננו ידוע.
ההנחה הרווחת אצל מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר המתרחש, כי קדאפי קנה את נאמנותם של שבטי הטוארג באמצעות כמויות הזהב הענקיות הנמצאות ברשותו. עם פרוץ המרד נגדו לפני שבעה חודשים במרס השנה היו ברשותו של קדאפי 144 טון זהב.
אז הוא נחשב בין 25 האנשים בעולם המחזיקים את ברזרבות הגדולות ביותר בעולם של זהב.
בארבעת החודשים הראשונים של המרד, מכר קדאפי, לפי דיווחים של קרו המטבע הבינלאומית ה-IMF,  עשרים אחוז מהזהב שהיה ברשותו. כלומר, לאחר שמכר 28.8 טון זהב, עדיין נשארו לו 115.2 טון זהב. קדאפי אף פעם לא החזיק את אוצרות הזהב האלה בבנקים מערביים מחוץ ללוב, והוא היה מעביר את הזהב ממקום למקום בתוך לוב עצמה.
כבר בשבועות הראשונים למרד, העביר קדאפי את הזהב לעיר המדברית סבחה Sabha בדרום לוב, אותה ניסו המורדים לכבוש השבוע. המורדים ארגנו  את המשלחת צבאית לסבחה במטרה למצוא את הזהב יותר מאשר את קדאפי.
ב-7 לספטמבר דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי שליט לוב מועמר קדאפי בניו, ואתם כמה אלפי לוחמים, נמצאים בנווה המדבר טארגאן Targan במדבר הסהרה, הנמצאת מרחק של כמה מאות קילומטרים דרומית-מערבית מעיר נווה המדבר הלובית ג'יפרה Jiffra.
אפשר וצריך להניח, כי בינתיים קדאפי עזב מקום מחבוא זה ועכשיו הוא נמצא במקום מחבוא חדש, כאשר לוחמי הטוארג מהווים את החגורה החיצונית של הגנתו.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי בן אחר של קדאפי, חמיס קדאפי, מי שפיקד על החטיבה הלובית מס' 32, ואשר המורדים וכלי תקשורת מערביים דיווחו כמה פעמים על חיסולו, ממשיך לפעול כשהוא מפעיל את הכוחות העומדים לרשותו הנחשבים לכוחות המאומנים ביותר הנמצאים בלוב.
מאחר ובגלל הפצצות ותקיפות מטוסי נאטו, חמיס איננו יכול להניע ברחבי לוב כוחות גדולים ממקום למקום, הוא חילק את כוחותיו המונים כ-3,000 לוחמים, לקבוצות לחימה קטנות שכל אחת מהן איננה מונה יותר מ-20 עד 30 לוחמים, כאשר הוא מטיל על כל אחת מהן לפעול ככוח גרילה בזירת לחימה אחרת. המטרה של קבוצות אלה היא לתקוף ערים קטנות, ומתקנים צבאיים ואסטרטגיים של המורדים. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי התקפות כאלה כבר החלו בערים ברגה, ראס לאנוף, וזאווויה, אולם לא נאט''ו ולא המורדים מדווחים עליהן.
 

Print Friendly, PDF & Email