קאדפי ומשפחתו ברחו אל מחוץ לטריפולי. האפשרויות: מלחמת שבטים, או/ו מלחמת גרילה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי קדאפי בניו, והצמרת הצבאית והפוליטית שלו ברחו כנראה עוד ביום ג' 23.8 לפנות בוקר מטריפולי. הופעתו הפתאומית של סיף אל איסלם לפנות בוקר בבירה הלובית שימשה כיסוי לבריחה זו. הבריחה בוצעה באמצעות אחת המנהרות התת-הקרקעיות של המתחם הצבאי שלו בבאב אל עזיזייה. אין מידע לאן קדאפי ברח, אולם אחת האפשרויות היא שהוא נמצא בדרכו עכשיו לדרום לוב, לאזור סבחה Sebha בדרום המדינה. באזור זה ישנם מתקנים צבאיים רבים לוביים צבאיים תת-קרקעיים. ובתחילת שנות ה-2000, קדאפי מיקם שם את התוכנית הגרעינית הלובית. אפשר שקדאפי הכין לו ולאנשי מקלט, משם הוא ינסה לפתוח במלחמת גרילה, נגד כל מי שישלוט בטריפולי, ונגד מטרות נאט''ו בלוב ובאירופה. לסבחה הגיעו בשבועות האחרונים אלפי לוחמים של שבטים הנאמנים לקדאפי, בייחוד מהשבט שממנו באה משפחתו שבט הקדאפה Gaddadfa Tribe. השבט מונה רק 100,000 איש והוא מרוכז סביב העיר סירט Sirte, הנמצאת על הים התיכון. סבחה מרוחקת מסירט בכ-800 ק''מ, והיא נמצאת לידי שולי מדבר הסהרה. קדאפי יצטרך את עזרתם של שבטים אחרים כדי שלמלחמת הגרילה שלו יהיה היקף רחב.
בקלטת שמע ששודרה בתחנת רדיו מקומית ביום ד' 24.8 לפנות בוקר, אמר מועמר קדאפי, כי הנסיגה שלו ואנשיו מבאב אל עזיזייה היא טקטית בלבד. הוא הבטיח להלחם עד למות קדושים, או עד לניצחון. ברמז למלחמת גרילה שהוא עומד להתחיל, אמר קדאפי, כי לוב תהפוך להיות להר געש ולאש תחת רגליהם של הפולשים.
חוגי מודיעין מזרח תיכוניים בכירים העוקבים אחר המצב בלוב, אמרו בגלוי ביום ג' בלילה, כי הם אינם יודעים ומבינים, לאן נעלמו כל חטיבות הביטחון של קדאפי. אפילו אם חלקן היה מתפרק ובורח, אפשר היה לראות סימנים לכך בשטח, אמרו המקורות המודיעיניים. אולם בשטח אין סימנים כאלה, ואיש איננו מבין לאן כוחות אלה נעלמו כאילו האדמה בלעה אותם.
לפני כן ביום ג' דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'כוחות מיוחדים בריטים, צרפתים, ירדניים ומקטאר, נלחמים בקרב על באב אל עזיזייה':
המקורות צבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות מיוחדים בריטיים, צרפתיים, ירדנים ומקטאר, עומדים בראש כוחות המורדים הלוביים התוקפים ביום ג' 23.8, את המתחם הצבאי בבאב אל עזיזייה, שם מתרכזים כוחותיו של קדאפי בטריפולי.
הבריטים מפעילים את יחידות ה-SAS. הצרפתים מפעילים את יחידת הצנחנים של לגיון הזרים הנקראת2REP- Groupe des commando parachutiste, המקבילה לכוח המיוחד האמריקני 'דלתא' Delta. כמו כן מפעילים הצרפתים בקרב על טריפולי, אלמנטים של יחידת הקומנדו שלהם DINOPs.
בטריפולי נלחמים גם כוחות מיוחדים ירדניים Royal Special Forces, אשר ההתמחות שלהם היא לחימה בשטחים בנויים, השתלטות על מתקנים מבוצרים כמו באב אל עזיזה והחזקתם.
כמו כן פועלת בטריפולי יחידה של הכוחות המיוחדים הקטארים Qatari Special Forces שהובאה לטריפולי מבנגאזי שם היא מילאה תפקידי אבטחה של ראשי המועצה הזמנית של המורדים הלוביים ה-TNC.
זו פעם ראשונה שכוחות מערביים וערביים משתתפים ביחד בפעולה צבאית הקשורה למרד הערבי, והמתנהלת בתוך בירה ערבית. זו גם הפעם הראשונה שכוחות ערבים נלחמים בפעולה צבאית ישירה של נאט''ו
לפני הכוחות האלה עומדות ארבע בעיות עיקריות לפני שיצליחו להשתלט על המתחם:
1. אין די בכוחות אלה כדי לפרוץ את  החלק הצבאי  התת-קרקעי  של המתחם המבוצר של באב-אל-עזיזייה, ולהתגבר על כוחות הטנקים של דווויזיה מס' 12 של מועמר קדאפי. לשם כן צריכות היחידות המיוחדות האלה שמאחוריהן ינוע כוח גדול ומאומן של חיילים המצוידים בנשק נ''ט שיוכל להתקדם לתוך המתחם כשהוא מקבל סיוע אווירי צמוד, בעיקר ממסוקי קרב. בריטניה וצרפת כבר הודיעו כבר לפני חודשיים כי מפעילות מסוקי קרב במלחמה, אולם הן אף פעם לא הפעילו מסוקים כאלה בטריפולי, מחשש שיופלו ע''י טילי נ''מ.
2. למורדים הלוביים הנמצאים מאחורי הכוחות המיוחדים של נאט''ו, אין כוח צבאי מאוחד אותו הם יכולים להטיל לקרב על בבאב אל עזיזייה.
כוחות המורדים בבירה הלובית מורכבים בעיקר מלוחמים ברברים, שבאו מהרי נפזוה במערב לוב.  כוחות אלה מחולקים לפלוגות קטנות שאינן מונות יותר מ-100 לוחמים שכל אחת מהן באה מעיירה או מכפר מסוים. כוחות אלה אף פעם לא התאמנו בלחימה ביחד, ובוודאי שאין להם כל ידע וניסיון צבאי בלחימה באזורים כמו המתחם התת-קרקעי המבוצר של קדאפי בטריפולי. עתה נעשים מאמצים להביא דרך הים לטריפולי, מבנגאזי ומיסרטה, כוחות מאומנים יותר של המורדים.
3.
ענני העשן הגדולים העולים במשך יום ג' 23.8, מבאב אל-עזיזייה מהפצצות נאט''ו, או מירי של טילי נ''ט, הם מרשימים, אולם אינם מעידים על 'לחימה כבדה' המתחוללת במתחם ומסביבו, ששטחו הוא 6 קמ''ר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בינתיים בשלב זה הלחימה  אין ניסיונות של הכוחות המיוחדים ושל המורדים לפרוץ לתוך המתחם התת-קרקעי. הכוונה של מפקדי הכוחות המיוחדים הכפופים למפקד נאט''ו במלחמה בלוב הגנרל הקנדי צ'ראלס בושארד Lt. Gen. Charles Bouchard, היא להטיל מצור על המחנה, שיביא בסופו של דבר לכניעתם של אנשי משפחת קדאפי, ואנשי הצמרת הפוליטית והצבאית שלו הנמצאים בו. אין מידע היכן מועמר קדאפי עצמו נמצא, ואם הוא בבאב אל עזזייה. אולם גם טקטיקה זו נתקלת בקשיים.
4. אין לנאט''ו מידע מודיעני מדויק מה מתרחש באמת בתוך המתחם הצבאי הזה. כל המתקנים הצבאיים העיקריים של באב אל-עזזייה, הם תת-קרקעיים. חלקם אפילו עמידים בפני מתקפה גרעינית.
נאט''ו מפציץ כבר את המתקן הזה במשך 6 חודשים, החל מ-19 במרס, אולם מלבד להרוס את מבני המגורים והמפקדות שנבנו מעל השטח, לא הצליחו מטוסי נאט''ו להרוס אף מתקן צבאי תת-קרקעי. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כל המתקנים הצבאיים התת-קרקעיים מחוברים ביניהם במנהרות ענק, שבחלקן יכולים לנוע אף טנקים, ומשאיות. ידוע שמהמתחם מסתעפות מנהרות תת-קרקעיות המובילות לים התיכון, ולאזורים מחוץ לבירה טריפולי. אין מידע על מספר מנהרות אלה ועל מיקום פתחי היציאה מהן.
ההערכה של המקורות הצבאיים של תיקדבקה נשארה ללא שינוי מאז יום א' 20.8, כאשר כוחות המורדים נכנסו לראשונה לטריפולי: שלטון קדאפי בטריפולי התמוטט. עד לסיום המלחמה יש עוד דרך ארוכה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות