קארי ביטל את תוכניתו להצבת כוחות ישראליים בבקעת הירדן. במקומם יוצבו חיילים אמריקנים. יוקם קו רכבת בין עזה לחברון

שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביטל, תחת לחץ פלסטיני כבד, את תוכניותיו להצבת כוחות ישראליים בבקעת הירדן, ומציע עתה במקום הצעתו המקורית להציב במקומם חיילים אמריקנים. כך מוסרים בלעדית המקורות של תיקדבקה בוושינגטון.
כמו כן ביטל קארי את הצעותיו הקודמות, כי ביהודה ושומרון יותוו-יסומנו דרכים בהם צה''ל יכול להעביר את כוחותיו מישראל לבקעה ובחזרה, וכי פקחים ישראליים יוצבו בתחנות הגבול בין המדינה הפלסטינית ובין ירדן.
המקורות שלנו מוסרים כי עתה מציע קארי, הצבתו של כוח אמריקני לאורך נהר הירדן, ומה שהוא מכנה 'פיקוח ישראלי מרחוק', כלומר באמצעות אמצעים אלקטרונים, על מה שיתרחש בקו הגבול ובמעברי הגבול בין המדינה הפלסטינית וירדן. 
במקום פקחים ישראליים בתחנות הגבול, מציע קארי הקמת כוח פקחים אמריקני שיפעל במעברי הגבול.
מומחי ביטחון אמריקנים וישראלים אומרים, כי הפירוש המעשי של הצעות קארי הוא, כי בפעם הראשונה יוצב כוח צבאי אמריקני שיגן על גבולה המזרחי של ישראל, וכי האמריקנים ייקחו על עצמם לאייש את תחנות הגבול לא רק בין המדינה הפלסטינית וירדן, אלא גם חלק מהמעברים בין המדינה הפלסטינית וישראל.
בייחוד מדובר בחלק נוסף של הסכמי המסגרת שקארי מתכונן להביא ולהניח אותם במחצית ינואר לפני ישראל והפלסטינים, המדבר על הקמת 'מעבר בטוח' לפלסטינים בין רצועת עזה לגדה המערבית.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הצעותיו של קארי מדברות עתה על קו רכבת מהירה שיוקם בין עזה לחברון. קו הרכבת עצמו יישאר בריבונות ישראלית, אולם הרכבת המהירה תהייה בריבונות פלסטינית.
לקו לא תהיינה שום תחנות או עצירות בתחומי מדינת ישראל, ולכוחות הביטחון הישראלים וצה''ל ללא תהיינה זכות לעצור את הרכבת. האמריקנים הודיעו בימים האחרונים לישראל ולפלסטינים, כי הם הכריעו בדבר הקמת קו רכבת בין עזה לחברון, במקום לכרות מנהרה תת-קרקעית, אשר תחבר  את שני חלקי המדינה הפלסטינית.
המקורות שלנו מוסרים, כי הפלסטינים כבר מסרו לאמריקנים, כי הם מסכימים להקמת קו הרכבת המהירה, אולם הם דורשים כי במקום שתוקם תחנה מרכזית-טרמינל לרכבת בחברון, הוא יוקם ברמאללה. הכוונה הפלסטינית היא שתוואי קו הרכבת יעבור בתוך גוש עציון ובכך ייצור תקדים של חציית גושי ההתיישבות  הישראליים לשניים באמצעות אמצעי תחבורה שיהיו בריבונות פלסטינית.
ראש הממשלה נתניהו שהצעות אלה כבר הושמו לפניו, לא דחה אותן, אבל גם לא נתן את הסכמתו  הסופית לכך. 
המקורות שלנו מציינים, כי הצעות מפורטות אלה לגבי הקשר בין עזה לחברון ולרמאללה, הן הסיבה העיקרית להחלטתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שלא להגיב על רציחתו של  סאלח אבו א-טייאל, בן 21, ביום ג' 24.12,  בידי צלף פלסטיני בתוך שטח ישראל.
למרות שכלפי חוץ ניסה צה''ל להציג כי הוא מגיב בעוצמה ברצועה בכוחות אוויר, שריון ורגלים, התגובה הישראלית הייתה מורכבת יותר מתנועות סמליות של כוחות, מאשר כוחות שביצעו פעולות צבאיות ממשיות. אף אחד מאנשי החמס, או הג'יהאד האיסלמי, לא נפגע בפעולות הסמליות של צה''ל.
צה''ל גם לא מסר בכוונה לאיזה ארגון פלסטיני הצלף שרצח אזרח ישראלי השתייך, וזאת במסגרת המדיניות של אי תגובה.  אם לא מפרסמים לאיזה ארגון הצלף משתייך ומי שלח אותו, אין מול מי להגיב. 
המדיניות הזו נכונה גם לגבי יהודה ושומרון. נתניהו ויעלון, ממשיכים להעמיד פנים כי גל הטרור הפלסטיני הוא מעשים של בודדים, ושר הביטחון יעלון הגדיר פעולות טרור אלה במושג המוזר 'פיגועי אווירה'. במילים אחרות, אווירת המו''מ עם הפלסטינים מאפשרת לפלסטינים לבצע פיגועי אווירה, מבלי שצה''ל יגיב, כדי שלא להפריע או לשים מכשולים בדרכו של המו''מ המדיני האמריקני-ישראלי-פלסטיני.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי במדיניות כזו הטרור הפלסטיני רק יתגבר.           

Print Friendly, PDF & Email