קארי הורה לבדוק מחדש את תוכנית הביטחון האמריקנית לבקעת הירדן. ירדן: יש לנו הסכמים חתומים עם ישראל על מעמדנו ירושלים

המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי תחת מסווה חילופי הדברים החריפים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי, על אינתיפאדה פלסטינית ועל חרם כלכלי אפשריים נגד ישראל, הורה קארי, לראש הצוות הצבאי האמריקני המכין את תוכניות הביטחון  לקראת הסדר מדיני ישראלי-פלסטיני, לבצע 'ההערכה מחודשת' reassessment , של הסדרי הביטחון האמריקנית המוצעים לאזור הגבולות בין ישראל-הפלסטינים-ירדן בבקעת הירדן.   
הגנרל האמריקני ג'ון אלן Gen. John Allen, מי שהיה מפקד כוחות נאט''ו באפגניסטן, והעומד בראש צוות של 90 קצינים ומומחי ביטחון ומודיעין אמריקנים, חלקם פועל מוושינגטון, וחלקם מישראל, התבקש לבדוק מחדש את כל האספקטים של ההצעות שהוא הכין לגבי סידורי הביטחון בבקעת הירדן, ובמיוחד להתרכז בבדיקת הנקודה האם אפשר באמת להסתמך רק על אמצעים טכנולוגיים מתקדמים של מודיעין אלקטרוני, חזותי, מלטים ולוויינים, באבטחת הגבול, מבלי שיהיו מעורבים בו כוחות צבאיים המוצבים בשטח. או לחילופין, האם יש להציב כוחות צבאיים לאורך נהר הירדן.
ישראל וצה''ל, מסרבים להסכים לנסיגה צבאית מבקעת הירדן ולפנות ישובים ישראליים משם בטענה, כי מכשירים מודיעיניים עד כמה שיהיו מתקדמים, אינם יכולים להבטיח שנהר הירדן לא יהיה עביר לגורמי טרור שינסו לחדור לגדה המערבית. זאת בייחוד לאור המשך ההתבססות של כוחות אל קעידה במרכז ובמערב עיראק, כאשר יש להם שלוחות פעילות בתוך ירדן.
ההוראה של קארי לבצע הערכה חדשה כזו, ולהגיש לו את מסקנותיה בהקדם, לא באה רק בגלל התנגדותם של הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים לתוכנית אמריקנית זו, אלא גם בגלל התנגדות חריפה יותר לתוכנית מצד עבדאללה מלך ירדן.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מוסרים, כי מלך ירדן העביר בימים האחרונים מסרים לממשל אובמה, כי ירדן מתנגדת בחריפות לתוכניות של שר החוץ האמריקני קארי להסדר מדיני-ביטחוני בין ישראל והפלסטינים, מאחר והסכמים אלה מתעלמים לגמרי מבעיות שהם מעוררים לגבי עתידה המדיני וביטחונה של ממלכת ירדן, וכמו כן הם מתעלמים משורה של הסכמים שנחתמו בין ישראל וירדן, במעורבות ותמיכה אמריקנית.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי ההתנגדויות הירדניות לתוכניות של קארי מתרכזות ב-4 נקודות עיקריות:
1. ירדן מתנגדת להקמת מערך מודיעיני-אלקטרוני אמריקני לאורך גבולותיה  המערביים לאורך נהר הירדן. לטענתה, יהפוך מערך כזה את ממלכת ירדן למדינה החשופה כולה למערכות האמריקניות.
2. ירדן מתנגדת בחריפות לכך, כי הכוחות הביטחון היחידים שיהיו פרוסים לאורך הגדה המערבית של נהר ירדן, כלומר בבקעת הירדן, יהיו כוחות צבאיים פלסטינים. בימים האחרונים חידדה ירדן את המסר הזה לוושינגטון, ועתה היא אומרת בגלוי כי איננה מסכימה בכלל להצבת או מעורבותם של כוחות פלסטינים מכל סוג שהוא לאורך נהר הירדן.
3. ירדן תוקפת גם את התוכניות האמריקנית לגבי ירושלים ועל כך כי וושינגטון מתעלמת ממעמדה במקומות הקדושים ובמיוחד בהר הבית.
המקורות שלנו מוסרים, כי ירדן מצביעה על ההסכם הערבה  שחתמו בשנת 1994 ראש ממשלת ישראל דאז יצחק רבין ז''ל, והמלך חוסיין.  לפי טענת הירדניים יצחק רבין, ודרכו ישראל, הכירו במעמד המיוחד שיש לירדן בהר הבית.
גם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן חתם על ב-2013, על הסכם הבנות בין ירדן והרשות הפלסטינית לגבי הר הבית, ובו הכירו הפלסטינים במעמד שיש לירדן במקומות הקודשים. כתוצאה מהסכמים אלה ירדן היא שמשלמת היום את כל המשכורות של המנגנונים הפלסטיניים והוואקף המוסלמי המתחזקים ומנהלים את הר הבית.
ירדן דורשת כי מעמדה בהר הבית יהפוך להיות חלק מההסכמים שג'ון קארי מציע.
4. המלך עבדאללה טוען, כי אי אפשר להציע שום פתרון, אפילו חלקי לבעיית הפליטים הפלסטינים, מבלי לקחת בחשבון את הפליטים הפלסטינים היושבים בירדן,  ואשר מספרם מגיע לקצת למעלה מ-2 מיליון תושבים, מתוך 7 מיליון איש שמונה אוכלוסיית ירדן.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בימים האחרונים פנה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי אל שר החוץ המצרי איסמעיל פאהמי, שינסה לגשש אצל 'האיש החזק' המצרים הגנרל פאתח אל-סיסי באם מצרים יכול לעזור לוושינגטון במעורבות בהשגת הסכמים מדיניים בין ישראל לפלסטינים. התשובה המצרית הייתה שלילית.
 

Print Friendly, PDF & Email