קארי ולברוב מהדקים את התיאום צבאי אמריקני-רוסי בסוריה


(שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מסבירים את תוצאת וועידת מינכן על המלחמה בסוריה)
בתום וועידת מינכן על המלחמה בסוריה, ביום ו' 12.2 לפנות בוקר, הודיע שר החוץ האמריקני ג'ון קארי 'על הפסקת פעולות האיבה בסוריה במשך השבוע' cessation of hostilities in Syria’s civil war.
שר החוץ הרוסי סרגי לברורב מיהר לתקן אותו ואמר כי 'הפסקת מעשי האיבה' תיכנס לתוקפה רק ביום שישי הבא 19.2.
קארי הוסיף והודה, כי המסמך עליו הסכימו כל המשתתפים 17 במספר, ביניהם גם שרי החוץ של סעודיה ואיראן  עדאל אל ג'ובייר שייצג את המורדים הסוריים, ומוחמד זריף שייצג את משטר בשאר אסד, 'כי המודבר רק במילים על הנייר' What we have here are words on paper, וההוכחה אם מילים ונייר אלה שווים משהו תהייה ביישומן'. the proof of commitment will come only with implementation.
מיד אחריו הסביר שר החוץ הרוסי לברוב כיצד 'הפסקת פעולות האיבה' תבוצע: 'קבוצות טרור תמשכנה להיות מטרה (להתקפות), ביניהן ISIS, ג'הבת אל-נוסרה, וכל מי שקשור עם אל קעידה בסוריה ונלחם נגד נשיא סוריה בשאר אסד'. terrorist groups would continue to be targeted, including the Islamic State and Jabhat al-Nusra, an al-Qaeda affiliate in Syria that is involved in the fight against President Bashar al-Assad.
במילים אחרות, המלחמה בסוריה תימשך ולא תהייה שום הפסקה בתקיפות של הכוחות המשותפים לרוסיה, סוריה, איראן, וחיזבאללה.
עתה נותר רק לקבוע מי ייקבע איזה ארגוני טרור קשורים לאל קעידה ואיזה לא?
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי גם אלה הם רק מילים על הנייר. במציאות בשטח אין כמעט קבוצת או מליצית טרור אחת, מתוך אלפי הקבוצות הטרור הקיימות כיום בסוריה, שאיש איננו יודע בדיוק את מספרן, שאין בה כמה לוחמים מארגוני הטרור המוסלמיים הקיצוניים שלברורב הזכיר, ואין גוף אחד של המורדים שאין בו כמה לוחמים המזדהים בצורה זו אחרת עם אל קעידה.
לברורב הבהיר מיד נקודה זו כאשר אמר, 'כי ההגדרה על מטרות (הבאות של המלחמה) והאזורים הגיאוגרפיים (שבהם המלחמה תמשיך להתנהל) תושאר לכוח משימה שבראשו תעמודנה רוסיה וארצות הברית'. The determination of eligible targets and geographic areas is to be left up to a task force of nations, headed by Russia and the United States. 
במילים אחרות, וושינגטון ומוסקבה ייקבעו ביניהן באיזה אזורים בסוריה המלחמה תימשך ואיזה מטרות תותקפנה באזורים אלה.

לברוב גם הגדיר את המסגרת שבתוכה ארה''ב ורוסיה  צריכות לפעול הלאה.
'נקודת המפתח היא לבנות מגעים הישירים (בין ארה"ב לרוסיה)  שיתבססו לא רק על ההסדרים למניעת  התנגשות (בין הצבאות האמריקנים ורוסיה הנמצאים בסוריה) אלא גם על שיתוף פעולה בין הצבאות שלנו'. The key thing is to build direct contacts, not only on procedures to avoid incidents but also cooperation between our militaries.
לברוב רוצה לחרוג מההסכמים הקיימים בין מוסקבה לוושינגטון למניעת התנגשות בין מטוסים אמריקנים ורוסיים במרחב האווירי הסורי, ולעבור להסכמים על שיתוף פעולה צבאי נרחב יותר בין וושינגטון ומוסקבה בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שיתוף פעולה צבאי כזה אמריקני-רוסי כבר קיים בסוריה, והוא מבוסס על עקרון מרכזי עליו כבר הסכימו לפני שלושה חודשים בדצמבר 2015 הנשיאים אובמה ופוטין. לפי ההסכם כל הטריטוריה הסורית ממערב לנהר הפרת-Euphrates  היא אזור השפעה רוסי בו הצבא הרוסי יכול לפעול, וכי כל מה שנמצא בשטח סוריה מזרחית לנהר הפרת Euphates, הוא אזור השפעה אמריקני בו הצבא האמריקני יכול לפעול.
אם מסתכלים על המפה  פירשו או יישומו של הסכם זה אומרים את הדברים הבאים: כל דרום, מרכז, ומערב סוריה, כולל הבירה דמשק הערים מדרעא בדרום, ועד לחומס, חמה, לטקיה במרכז, וחאלב בצפון, הם באחריות הצבא הרוסי. כל הערים הכורדיות בצפון סוריה, חסקה, קמיישלי, וגם בירת ISIS בסוריה ראקא, כולל כל אזורי הגבול בין סוריה לעיראק, הם באחריות הצבא האמריקני.
במילים אחרות, בוועידת מינכן על סיום המלחמה בסוריה החליטו שתי המעצמות ארצות הברית ורוסיה, כי המלחמה בסוריה תימשך, כשאר ארצות הברית מגבירה את מעורבותה הצבאית הקרקעית והאווירית הקיימת כבר בסוריה.
ככה לא מסיימים מלחמה, ככה מרחיבים אותה.
בהקשר זה צריך לציין, כי בהחלטות של הוועידה ובדבריהם של קארי ולברוב בסיומה, לא הוזכר אפילו במילה אחת מצבם מאות אלפי הפליטים הסורים המצטופפים לאורך גבולות סוריה  עם טורקיה וירדן.
כלומר,נשיא טוריקה טאייפ ארדואן, נבעט על ידי החלטות וועידת מינכן החוצה, כמי שאין לו מה לומר מילה אחת על המצב המתהווה בסוריה.

 

Print Friendly, PDF & Email