קארי: מדיניות ארה"ב בסוריה לא נכשלה. ישראל דוחה את הרעיון של הצבת כוחות בפיקוד אמריקני במדינה פלסטינית

שר החוץ האמריקני ג'ון קארי נמצא ביום שלישי 4.2, תחת לחץ הולך וגובר, לאחר שדוברת הסטייט דפרטמנט, נאלצה להכחיש את דבריהם של שני סנטורים אמריקנים רפובליקנים בכירים ג'ון מקקיין John McCain, ולינדסי גראהם  Lindsey O. Graham, כי בשיחה שהם קיימו עם קארי, אמר להם שר החוץ, כי המדיניות האמריקנית בסוריה נכשלה, וכי צריך לחפש עתה כיוון חדש.
הדוברת ג'ניפר פסאקי Jennifer Psaki, אמרה  בחריפות בלתי רגילה בהתייחסה לדברי שני הסנטורים כי ממשל אובמה שוקל לחמש את המורדים הסורים בנשק, 'כי זו היא דוגמא של חברי בתי הנבחרים הדוחפים מה שהם רוצים לשמוע ואינם מציגים את העובדות המדויקות שנידונו בשיחה'. ציטוט המקור: This is a case of members projecting what they want to hear and not stating the accurate facts of what was discussed.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי אלה הם בדיוק הטון והדברים שממשל אובמה נוקט כלפי ההתקפות הישראליות על שר החוץ האמריקני.
אולם אם קארי אמר דברים אלה או לא, המציאות בשטח טופחת על פניו. ביום שלישי פרסם הארגון לזכויות האדם, העוקב אחד מספר האבידות במלחמה בסוריה, כי בחודש ינואר 2014,  הגיע מספר ההרוגים בסוריה לשיא בשלוש שנות המלחמה של 5,800 הרוגים.
במילים אחרות, לא וועידת ז'נווה 2, אשר הסתיימה ללא תוצאות, ולא ההסכם לפירוק הנשק הכימי הסורי, וגם לא  הסכם הגרעין בין שש המעצמות וטהרן אשר היה צריך להביא  גם להסכם על סוריה, לא עצרו את המלחמה בה, את המעורבות האיראנית בה, והמשך ההרג.  
אין צורך בשני הסנטורים הרפובליקנים, כדי לראות כי המדיניות של ממשל אובמה בסוריה נכשלה. המלחמה נמשכת בכל עוזה, ונשיא סוריה בשאר אסד מחזק את מעמדו בשלטון.
ביום ג' נחלצה היועצת לביטחון לאומי האמריקני סוזן רייס, להגן על שר החוץ האמריקני ג'ון קארי מפני ההתקפות הישראליות עליו.  רייס אמרה, כי 'להתקפות האישיות הישראליות המכוונות נגד קארי, אין בסיס והן אינן מקובלות'. Personal attacks in Israel directed at Sec Kerry totally unfounded and unacceptable.
'הנשיא וקארי, נשארים מחויבים למשא ומתן אשר יביא לעתיד בטוח של הישראלים והפלסטינים'. POTUS and Sec Kerry remain committed to negotiations that can secure Israeli and Palestinian futures.
המקורות בירושלים של תיקדבקה מדווחים, כי חוגים בכירים ישראליים  שהגיבו לדבריה של רייס אמרו, כי איש איננו מפקפק בכוונותיהם של הנשיא ושל מזכיר המדינה, אולם צריך לשאול, כמו בסוריה, לאן מדיניות זו מובילה?
הבכירים הביאו לדוגמא את ההצעה שהעלה ביום ב' יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בראיון ב'ניו יורק טיימס' לפיו הוא מוכן להצבת כוח של נאט''ו  בפיקוד אמריקני בשטחי המדינה הפלסטינית, כולל ירושלים.  המקורות הישראליים שציינו כי  מלבד העובדה שאנשיו של קארי הם שביקשו מאבו מאזן לעלות את הרעיון, הרי מדובר ברעיון שאיננו מעשי.
האם כוחות אמריקנים, בריטים, גרמנים, או צרפתים ייכנסו למחנות הפליטים ליד בית לחם וג'נין וינהלו שם מרדף בסמטאות אחר אנשי טרור של החמס והג'יהאד האיסלמי?  ומה יתרחש באם צה''ל ינסה לפעול נגד מטרות טרור בערים ומחנות הפליטים הפלסטינים, הפיקוד האמריקני וכוחות נאט''ו יעצרו אותם בכוח?    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות