קארי, נתניהו, אבו מאזן, מתקרבים לנקודת ההכרעה במו"מ האמריקני-ישראלי-פלסטיני

בעוד דובר הסטייט דפרטמנט מודיע, כי הצדדים למו''מ האמריקני-ישראלי-פלסטיני יתחילו בדיוניהם ביום ד' בשבוע הבא 14.8, מוסרים בלעדית המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים, כי המו''מ הגיע כבר לנקודת השיא שלו בנושאי הליבה-גבולות, ירושלים- פליטים- התנחלויות.
כל יום בשעות אחה''צ, או הערב המוקדמות, לפי שעון המזרח התיכון, שעת בוקר לפי שעון וושינגטון, מתקשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, בקו חסוי ומאובטח, עם ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, ועם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בשיחה זו מתחדש המו''מ הסודי הישיר המתנהל בין השלושה, מהנקודה בה הוא הופסק יום אחד לפני כן.
המקורות שלנו מוסרים, כי בנוהג שלא היה לו תקדים בסטייט דפרטמנט, קיימת הוראת קבע של ג'ון קארי, להעביר אליו מיד מבלי לשאול שום שאלות, כל שיחת טלפון המגיעה מנתניהו, או מאבו מאזן. ואם קארי לא נמצא בלשכה, הוא חוזר אליהם, מכל נקודה בה הוא נמצא בעולם, תוך חצי שעה.
ב-30 ביוני דיווחו המקורות של תיקדבקה, כי החל כבר המו''מ בנושאי הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בין השלושה. עשרה ימים לאחר מכן בסוף השבוע, 11.8-9, מדווחים המקורות שלנו, כי המו''מ מתקדם כבר במהירות כזו, עד שהוא הגיע לנקודה בו נתניהו ואבו מאזן מחליפים ביניהם מה שמכונה 'צליפות אסטרטגיות טריטוריאליות'.
כלומר, קארי מעלה הצעה איזה ישובים ישראליים יפונו מיהודה ושומרון, בעוד נתניהו מציע לפנות ישובים אחרים, ואבו מאזן מציע להוסיף עוד ישובים אותם קארי לא הזכיר. נתניהו לעומת זאת מצביע על וויתורי נגד שהפלסטינים צריכים לבצע, כדי שאפשר יהיה לפנות ישובים אלה או אחרים. במילים אחרות, בשיחות טלפוניות אלה מתחולל בזאר מזרח תיכוני, בו מונחים על דוכן הדגים בשוק, נושאים כמו ירושלים, הפליטים, ביטחון, הצבת כוחות בינלאומיים, והגבולות.
למרות שג'ון קארי הכריז בימים האחרונים, כי מדובר במו''מ אשר יביא 'לפתרון סופי' של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, בשיחות החשאיות שבין השלושה אין שום אזכור, או אשליה המראה כי הדברים מתקדמים לקראת השגת מטרה זו.
לכל הצדדים, ובייחוד לקארי ברור, כי המדובר בשורה של הסכמי ביניים ישראלים-פלסטינים, כאשר על כל שלושת הצדדים מקובל, כי הנושאים בהם יש חוסר הסכמה, יידחו למשאים ומתנים נוספים בעתיד, שאיש איננו יודע, ואולי גם מבחינה פוליטית איננו רוצה לדעת, אם ומתי הם יתקיימו.
המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי מלבד השלושה איש לא בצד האמריקני, ובוודאי שלא בצדדים הישראלים והפלסטינים, יודע ומודע על מה השלושה מדברים, מסכימים, או נחלקים בדעותיהם.
להן רשימת האנשים שאינם יודעים דבר על המתרחש במו''מ בין שלושת המנהיגים: השליח האמריקני החדש למזרח התיכון, ויו''ר השיחות האמריקניות השגריר מרטין אינדיק. ראש הצוות הישראלי למו''מ שרת המשפטים ציפי ליבני. ראש הצוות הפלסטיני למו''מ סאיב עריקאת. הדרגים האמריקנים, הישראלים והפלסטינים שמתחתיהם, שרויים באפלה מוחלטת.
זו הסיבה מדוע באומרו ביום ה' 8.8, לקבוצת מנהיגים יהודיים אמריקנים שייצגו 19 גופים מכל קצווי הקשת הפוליטית של יהדות ארה''ב, 'כי יש הכרח/ציווי אסטרטגי' strategic imperative, להגיע בהקדם להסכם ישראלי-פלסטיני', התכוון קארי לומר, כי השיחות הישירות הגיעו בשלב זה למישור ההכרעות. זו כמה הסיבה מדוע כמה ממשתפי הפגישה ציינו, כי הם מצאו את שר החוץ האמריקנית 'נסער ועצבני' bullish and nervous.
קארי נשמע במיוחד לכמה משתתפים במפגש מוטרד מיכולותיו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להתקדם במו''מ כזה, בהתחשב במפלגתו 'הליכוד' והקואליציה שהוא עומד בראשה, ובלחצים שגורמי חוץ כמו האירופאים מפעילים עליו.
קארי הביא לדוגמא את המהלך האירופאי האחרון שלא לחתום יותר חוזים עם ישראל אם יכללו בהם גורמים ישראליים הנמצאים או קשורים ביהודה ושומרון. הוא הגדיר מהלך אירופאי זה 'כזה אשר יכול לדחוק את נתניהו אל מחוץ למו''מ' A sort of move that could nudge away Netanyahu.
לפי המידע המצוי בידי המקורות של תיקדבקה, כינס קארי את הפגישה עם מנהיגי יהדות ארצות הברית, כי הוא בטוח כי בקצב המהיר בו המו''מ הישיר מתקדם, מתקרב נתניהו לפרשת דרכים, בה הוא יצטרך לכונן קואליציה חדשה, ולכן קארי מבקש מיהודי ארה''ב לתמוך בנתניהו.
במילים אחרות, הולך ומתקרב הרגע בו נתניהו יצטרך להציג בפני 'ישראל ביתנו' ולפני מפלגת 'הבית היהודי', את הברירה או להמשיך אתו בכיוון המסתמן במו''מ החשאי שמנהל קארי, או לפרוש מהממשלה. אותה ברירה תוצג גם בפני שרי וחברי 'הליכוד' המתנגדים לדרך המדינית בה נתניהו ההולך בשיחות עם קארי ואבו מאזן.
קארי הביא אתו לפגישה עם מנהיגי יהדות ארצות הברית, את היועצת לביטחון לאומי של ארה''ב סוזן רייס, כאיתות שהנשיא אובמה עומד מאחורי מהלכיו, ואת השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון מרטין אינדיק, מבלי הוא יגיד להם מה הוא השיג בדיוק בשיחות, ומה לא!

 

Print Friendly, PDF & Email