קבוצת פיקוד קדמית של אל קעידה ISIS הגיעה לסיני

אחד מבכירי המפקדים של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, מלווה בכמה קציני מבצעים ומודיעין של ארגון הטרור, הגיעו בימים האחרונים מעיראק לחצי האי סיני. כך מוסרים בלעדית המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה. קבוצת מפקדי הטרור הזו, המונה כנראה לפחות 10 מפקדים, לקחה מיד עם בואה את הפיקוד על כל פעולות ארגון הטרור 'אנסאר בית אל מקדיס', שפעל עד כה עצמאית בסיני, אולם לאחר שהכריז בסוף נובמבר אמונים למפקד ISIS, אבו בכר אל בגדאדי, הפך להיות 'מחוז סיני של הכליפות המולסמית'.
 זו היא התפתחות דרמטית במלחמה נגד הטרור במזרח התיכון, מאחר וקבוצת הפיקוד הקדמית  הזו תהייה אחראית גם על ביצוע פיגועי טרור במצרים-כולל לאורך תעלת סואץ, בישראל, ונגד מטרות שלטון פלסטיניות ברצועת עזה ובגדה.
זהותם המדויקת של מפקדי אל קעידה אלה עדיין איננה ידועה, אולם מה שכבר עתה ברור, כי בואם לסיני תוכנן בקפדנות רבה, והם הגיע לסיני כשהם מתחזים לתיירים הבאים לנפוש בשארם-א-שייח', כשהם מגיעים בטיסות שכר ישירות מארצות במזרח התיכון ובאירופה, ומציגים עם נחיתתם בשדה התעופה של עיר הנופש דרכונים מזויפים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בדרך זו עקפו מפקדי אל קעידה את סידורי הביטחון הקפדניים הנהוגים בנמל התעופה הבינלאומי של קהיר, שם נוחתים רוב התיירים העושים את דרכם לשארם-א-שייח'. 
עוד מוסרים המקורות שלנו ללוחמת טרור, כי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS נקט צעד טקטי משלים להתפתחות זו, כאשר הצליח להעביר בשבועות האחרונים כ-300 מלוחמיו מעיראק למזרח לוב.
לוחמים אלא מרוכזים עתה על גבול לוב מצרים, ומהווים את העתודה האסטרטגית של קבוצת הפיקוד הקדמית שהגיעה לסיני, וגם את המקור העיקרי של אספקת נשק לרשתות הטרור של אל קעידה במצרים, סיני ורצועת עזה.  מבחינת אל קעידה ISIS, הושלם בכך כיתורה של מצרים על ידי כוחות אל קעידה ממערב-מלוב, ומצפון-מזרח-מסיני. כמו כן הושלם כיתורה של ישראל מדרום-מחצי האי סיני, ומצפון-מגבול סוריה.
מיד עם בואם לסיני, הכריזו מפקדי אל קעידה, כי מעתה ישתנה אפי הלחימה של אל קעידה בסיני, וכי מעתה המלחמה הופכת להיות לא רק נגד מצרים, אלא 'מלחמה נגד הברית המצרית-ציונית' באזור.
סיבה נוספת לצעד זה של אל קעידה היא, שאבו בכר אל בגדאדי מעריך, כי המודיעין המצרי הרחיב באחרונה את חדירתו לשבטי הבדואים בחצי האי סיני, דבר הגורם לאבדות רבות בקרב לוחמי 'אנסאר בית אל מקדיס'. מינוי קבוצת מפקדים מעיראק על כוח אל קעידה בסיני תנסה לבלום חדירה זו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי יש כאן צעד מתוכנן היטב של אל קעידה מבחינה צבאית.
צה''ל נערך בשנתיים האחרונות לקדם את איום אל קעידה ברמת הגולן לאורך גבול סוריה-ישראל. לשם כך אף הוקמה אוגדה מיוחדת-אוגדת הבשן, שתפקידה הוא  להלחם בגורמי אל קעידה שינסו לחדור לצפון ישראל. עד עתה, אל קעידה ISIS בסוריה נמנע מלהתקרב לגבולה הצפוני של ישראל, והתרכז בפעילות קרבית בצפון ובמזרח סוריה.
עתה צה''ל קבל את אל קעידה לאורך גבולה הדרומי של ישראל, שם אין לו היערכות צבאית דומה לזו שברמת הגולן.
התפתחות זו סותרת את דברי בכירים אמריקניים, ביניהם קציני צבא בכירים, כי אל קעידה ISIS נמצא בנסיגה בעיראק וכי ההפצצות האמריקניות נגדו פגעו בארגון קשה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התוצאה הבולטת של ההפצצות האמריקניות, המתבצעת בקצב של כ-10 גיחות הפצצה ביום בלבד, (בשבוע שעבר בוצעו רק 31 תקיפות בעיראק, ו-15 בסוריה), היא שכוחות אל קעידה בעיראק עברו מטקטיקה של התקדמות וכיבוש שטחים נוספים, לטקטיקה של הגנה.

Print Friendly, PDF & Email