קהיר: הושג הסדר מצומצם בין ישראל והחמאס. נחתם בראשי תיבות כפוף לאישור הקבינט. אבו מאזן יבוא לקטאר וקהיר בסוף השבוע

מקורות בקהיר המקורבים למו''מ בין ישראל לחמאס, אומרים ביום ב' 18.8, קצת אחר 20:00 בערב, כי משלחות ישראל, הפלסטינים והחמאס, חתמו בראשי תיבות, על טיוטה של הסכם להארכת הפסקת אש. החמאס התחייב שלא לירות.  מצרים וישראל התחייבו  לפתוח את המעברים, כדי להזרים עזרה המוניטארית רחבה יותר לרצועה. לא הושג הסכם בשאלת פירוק או פירוז הנשק של החמאס.
המקורות אמרו, כי משלחת ישראל עזבה בערב את קהיר בדרכה חזרה לישראל, כאשר היא מבהירה, כי ההסכם יחייב את ישראל, רק לאחר שהקבינט המדיני ביטחוני יאשר אותו.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בינתיים דחה ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, את נסיעתו לקטאר, והוא יצא לשם רק ביום ה' 21.8, וייפגש שם עם מנהיג החמאס חלאד משעל. אבו מאזן רוצה לתאם עם משעל את פעולות הרשות הפלסטינית וכוחות הביטחון שלה ברצועה, בהתאם לנוסח ההסכם החדש.  בשבת 23.8, יגיע אבו מאזן לקהיר, וייפגש שם עם נשיא מצרים פאתח אל סיסי.
ביום ב' בבוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה: 
כוננות הוכרזה, ביום ב' 18.8 לפנות בוקר, בקרב כוחות צה''ל המרוכזים סביב רצועת עזה, וביישובי עוטף עזה לקראת חידוש הירי מהרצועה. נלקחת בחשבון אפשרות כי הפלסטינים ייזמו חידוש הירי, או פעולות צבאית אחרות, עוד לפני סיום הפסקת האש בחצות. בין שאר האמצעים שננקטו, הפסקת  הנסיעות קו הרכבת שדרות-אשקלון, מחשש כי הפלסטינים יפתחו בירי טילי נ''ט על הרכבת.  
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחות קהיר על הארכת הפסקת האש בעזה, הגישו המצרים והמשלחת הפלסטינית אולטימאטום לחמאס, לפיו אם החמאס לא יודיע על הסכמתו להארכת הפסקת האש, לפחות בחודש ימים, הממשלה הפלסטינית ברמאללה, שהיא ממשלת אחדות לאומית, שהחמאס קיבל כביכול את מרותה, תודיע ביום ב' 18.8, כי היא מאריכה את הפסקת-האש עם ישראל. 
בכך החלה לפעול החזית המשולשת העומדת נגד החמאס, המורובת מנשיא מצרים אל-סיסי, ראש ממשלת ישראל  נתניהו, וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן-חזית הנתמכת מבחוץ על ידי עבדאללה מלך ערב הסעודית, ונשיא רוסיה ולדמיר פוטין. חזית זו מצליחה לעת עתה לבודד את החמאס גם מוושינגטון, בריסל, קטאר, וטורקיה, ולחסום את דרכו אל מוסקבה. 

קודם לכן דיווחנו ביום א' בבוקר:
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי עם חידוש השיחות בקהיר, ביום א' 17.9, על הפסקת האש, הוקמה חזית משולשת העומדת נגד החמאס והג'יהאד האיסלמי, המורכבת מנשיא מצרים פאתח אל-סיסי, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. המקורות שלנו מוסרים כי החזית הזו נתמכת מבחוץ על ידי עבדאללה מלך ערב הסעודית, ונשיא רוסיה ולדמיר פוטין.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי לחזית החדשה זו חמש מטרות עיקריות:
1. להקים מול החמאס חזית מדינית-ביטחונית שאותה הוא לא יכול לפרוץ.
2. להכריח את החמאס לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש, מבלי שהוא יכול להכניס בה כל  שינויים.
3. להביא את החמאס לפירוק מערכות הנשק שלו-קרי הטילים והמנהרות, ולהפיכת הזרוע הצבאית שלו גדודי עיז א-דין אל קסאם, לזרוע חסרת שיניים צבאיות
4. לבודד את ממשל הנשיא אובמה ואת וושינגטון, מהתהליכים המדיניים בהם מעורבות מצרים ישראל והפלסטינים.
5. למנוע מעורבות אירופאית  בתהליכים מדיניים אלה. בשבת 16.8, הודיעו כבר קהיר, ירושלים ורמאללה, לבריסל, ולכל אחת מבירות מדינות אירופה העיקריות, בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה, כי לא מצרים, ישראל והרשות הפלסטינית מעוניינים כי לאירופאים יהיה תפקיד כלשהו לא מדיני ולא ביטחוני בפתרון המצב בעזה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי התפתחויות אלה של סוף השבוע, מראות עד כמה דיווחיו כלי התקשרות העולמיים והישראליים מנותקים מהמתרחש באמת בזירות המדיניות והביטחוניות מסביב למלחמה בעזה, והסיכויים להשיג המשך של הפסקת האש, והפיכתה להפסקת אש קבועה. התפתחויות אלה גם מסבירות את הנתק המוחלט השורר בין דיווחי ראש הממשלה נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון,לשרי ממשלת ישראל, ובין המתרחש בשטח.   
אם החמאס יידחה את הצעותיה-דרישותיה של חזית מדינית חדשה זו העומדת מולו, במצב זה  בו אין גורם אחד בעולם הערבי, מחוץ אולי לאיראן, התומך בו או מוכן להעביר אליו כספים, הברירות שלפניו ברורות. או חידוש המלחמה עד לסוף המר של כניעה, או קבלת תנאי השלישייה המזרח-תיכונית החדשה.
 אל-סיסי, נתניהו, ואבו מאזן, מצליחים לעת עתה במהלכיהם לבודד את החמאס מוושינגטון, קטאר, וטורקיה, ולחסום את דרכו אל מוסקבה.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי כדי ללחוץ על החמאס ללכת בתוואי הזה,  מקיימים בשעות האחרונות כוחות גדולים מאוד של חיל האוויר הישראלי נוכחות מסביב לשעון מעל מפקדות ובסיסי החמאס ברצועה, כדי להבהיר לו ולמנהיגיו, איזה ברירה עומדת לפניו באם הוא יידחה את ההצעות שהחזית המדינית החדשה הניחה לפניו בקהיר.
ההתפתחות הדרמטית הנוספת בתהליכים אלה, היא צירופו של יו''ר הרשות הפלסטינים אבו מאזן, לחזית שבין נשיא מצרים אל-סיסי, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות