קטאר הקימה כוח מעורבות סוני נייד המורכב מאנשי טרור לובים ועיראקים הפועל כבר בסוריה

כשם שהתערבה צבאית והביאה להפלתו של מועמר קדאפי בלוב, כך מתערבת עתה קטאר במרד הסורי, כשהיא מקווה להביא להפלתו המהירה של נשיא סוריה בשאר אסד.
קטאר היא התומכת בנשק, הקמת בסיסי אימונים בטורקיה, ומימון צבא סוריה החופשית FSA, המונה כ-20,000 חייל, צבא אשר לאחרונה החל בהקמת  מסגרות צבאיות בגודל של גדודים וחטיבות.
אולם במשך חודש דצמבר החליט הרמטכ''ל הקטארי גנרל אל עטייה  Major-General Hamad bin Ali al-Attiyah, לאחר שקבל את אישורם של שליט קטאר האמיר אל תאני והסעודים, להגביר את המערכה הצבאית נגד אסד, והחל בהקמת כוח מעורבות מוסלמי נייד המורכב מלוחמים הקשורים עם ארגון אל קעידה ובהצבתו על גבול טורקיה סוריה.
צבא זה המונה כבר כ-2,500 אנשי טרור, מורכב בעיקר מכ- 1,000 לוחמים לוביים של המיליציה הצבאית 'הכוח המוסלמי הלוחם הלובי' Islamic Fighting Group in Libya-IFGL, ומכ-1,000 לוחמים של  ארגון הטרור העיראקי הסוני 'אנסאר אל סונא'  Ansar al Sunnah, שהוא הארגון שביצע ביום ה' 22.12, את 15 הפיגועים בבגדאד בהם נהרגו למעלה מ-70 איש ולמעלה מ-200 איש נפצעו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי באמצעות שתי רכבות אוויר, אחת מלוב, ואחת מעיראק, הטיסו הקטארים במשך חודש דצמבר, את אלפי הלוחמים האלה  אל העיר הטורקית הדרומית אנטקיה (אנטיוכיה) Antakya or Antiocheia, הנמצאת על גבול טורקיה-סוריה, במחוז  האטי Hatay.
בעיר (המונה כרבע מיליון תושבים), הוקמה מפקדה צבאית של הכוח הסוני החדש, ושני מחנות צבאיים, אחד לכוח הלובי, ואחד לכוח העיראקי, המשמשים גם כבסיסי אימונים, אבל גם בסיסי יציאה לפעולה בצפון סוריה, באזורי אידליב, חומס, וג'בל אל זאוואייה  Jabal al-Zawiya, שם מתנהלים עיקר הקרבות בין הצבא הסורי הנאמן  לבשאר אסד, ובין המורדים הסוריים.
המפקד של הכוח הסוני החדש הזה הוא עבדל חכים בלחאג'  Abdel Hakim Belhaj, מי שהיה ראש המליציה המוסלמית שכבשה, ביחד עם כוחות מיוחדים קטארים וירדנים, לפני חמישה חודשים באוגוסט את בירת לוב טריפולי, והדיחה את משפחת קדאפי מהשלטון. שני סגניו בפיקוד על הכוח הסוני בטורקיה הם, אל מהדי חטארי al-Mahdi Hatari, מי שהיה עד לבואו לאנטקיה מפקדת חטיבת טריפולי  Tripoli Brigade, וקיקלי אדם Kikli Adem, שהוא איש אמונו של בלחאג'. הקצינים הקטארים הקימו גם קשר בין המפקדים הלוביים והעיראקים, ובין מפקדי צבא סוריה החופשית הפועלים באזור, והחל משבוע שעבר שני הכוחות פועלים תוך תיאום מבצעי ולוגיסטי.
כל הפעילות הצבאית הזו על גבול טורקיה-סוריה, מתבצעת תחת עיניהם הפתוחות והעוקבות של הצבא ושירותי המודיעין הטורקיים, אשר מתעלמים ממנה, ואינם מתערבים בה, כאילו היא איננה מתרחשת.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי להקמת הכוח הסוני החדש הזה ישנן חמש משמעויות אסטרטגיות מזרח תיכוניות, חלקן קשור ישירות לביטחונן של ארצות הברית וישראל, והשאר למצב הביטחוני במדינות המפרץ הפרסי, סוריה, לוב ועיראק.
1. זו הפעם הראשונה שבמרד הערבי, הנמשך שנה מאז דצמבר 2010, מוקם כוח מוסלמי צבאי נייד, המורכב כולו, או מלוחמים שנלחמו בעבר בשורות אל קעידה, או מלוחמים של ארגונים מוסלמים קיצוניים שעמדו בקשר עם אל קעידה.
2.
כוח זה ממומן על ידי מדינות המפרץ הפרסי, ומקבל את תמיכתם בשתיקה של  ארצות הברית, ומדינות נאט''ו, בעיקר טורקיה. במילים אחרות, הדבר מעיד עד כמה המלחמה  הסונית-שיעית מעמיקה, כאשר המערב מתייצב בירור לצד הסונים.
3.
לכך יש משמעויות אסטרטגיות מרחיקות לכת לגבי איראן, שבידודה בעולם הערבי הולך וגובר, והיא רואה כיצד כוחות מדינות המפרץ ה-GCC, נלחמים בשיעיים בבחריין, ועתה  מליציות מוסלמיות נלחמות בשלטון העלוואי בסוריה, מבלי שהיא מתערבת.
4. גם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, חייב עתה לקחת בחשבון את המשמעויות  של ההתפתחות  מאחר ובפעם הראשונה הוצב סמוך לגבול עם לבנון כוח סוני קרבי. הפשיטות שעורך כוח זה לתוך סוריה, תוך כדי לחימה בצבא הסורי, צריכות  לעורר את החשש אצל נסראללה כי פשיטות דומות תערכנה בעתיד נגד ארגונו. 
5.
העובדה שבימים אלה הולך ומוקם כוח מעורבות סוני נייד, אותו מעבירים מזירה אחת לשנייה, צריכה להדליק מנורות אדומות רבות אצל הצמרת המדינית, הביטחונית והמודיעינית הישראלית. אין שום ערובה לכך כי קטאר לא יכולה בעתיד להעביר כוח זה, או לבנות כוח מעורבות סוני אחר שינסה להגיע לרצועת עזה.

 

Print Friendly, PDF & Email