קייב מנסה לייצר במקביל למשאל העם בקרים קדחת מלחמה ועימות צבאי עם רוסיה. ארה"ב, רוסיה, אירופה, מתעלמות

ממשלת קייב טענה בשבת 15.3, כי כוחותיה הדפו כוחות רוסיים שניסו להיכנס לכפר סטרילקוב במחוז חורסן Strilkove in Kherson province, ליד חצי האי קרים.  מחוז חורסן הוא אסטרטגי משום שאספקת המים והחשמל של חצי האי קרים באה ברובה משם. תיאורטית קייב יכולה לנתק את אספקת המים לקרים, אבל אז מוסקבה תנתק את אספקת הגז לקייב.   
אולם רמת האמינות של ידיעה זו  על עימות צבאי, בו לא נורתה אפילו ירייה אחת, דומה לרמת האמינות של טענות קייב כי הרוסים ריכזו  80,000 חיילים לאורך גבולות חצי האי קרים, וכי ביום שני 17.3, הם עומדים לפלוש לחלקים נוספים של מזרח אוקראינה, וכל הפרלמנט בקייב החליט לחזור ולהתכנס לישיבת חירום ביום שני ב-10:00 בבוקר. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אין מספר גדול כזה של חיילים רוסיים לאורך הגבולות עם אוקראינה, אין סימנים לפלישה רוסית קרובה, ואין גם גיוס מילואים ברוסיה כדי למלא את המסגרות של היחידות הרוסיות החונות בדרך קבע באזורים הקרובים לאוקראינה. כל מה שיש הם תנועות של כוחות קטנים רוסיים המשתתפים בתרגילים צבאיים שעורכים הרוסים, כדי ליצור רושם שהם מוכנים בכל רגע להזיז כוחות גדולים יותר.
הרוסים מניעים בכוונה  הלוך וחזור, קבוצות קטנות של משוריינים כבדים שאינן מונות יותר מאשר 10 עד 15 משוריינים כאלה, המצטלמים היטב כאילו מדובר בכוחות גדולים, זאת כדי ליצור לחץ פסיכולוגי כי הם לא יאפשרו שום התערבות או הפרעה  אוקראינית, או מערבית, במשאל העם שייערך בחצי האי קרים.
הפעולה הצבאית היחידה שהרוסים ביצעו הייתה כאשר יחידות מלחמת סייבר רוסיות יירטו והנחיתו, ביום ו' 14.3, בחצי האי מזל''ט אמריקני UAV MQ-5B, המכונה 'האנטר' Huter. המזל''ט הונחת כמעט שלם וללא פגע, לאחר שהרוסים הצליחו להשתלט ולנתק, באמצעות טכנולוגיית רדיו-אלקטרונית מסובכת, את הקשר המל''ט ובין מפקדות ההפעלה האמריקניות  שלו. זה היה איתות רוסי ברור לוושינגטון שלא להתערב במשאל העם בחצי האי, וכי פוטין מתכוון ברצינות למה שהוא אומר, כי חצי האי קרים הוא בדרך לעצמאות, שפירושה המעשי הוא סיפוח לרוסיה.
עמדה רוסית הובהרה היטב, גם בפגישתם ביום ו' של שרי החוץ של ארה''ב ורוסיה, ג'ון קארי וסרגי לברוב בלונדון. הפגישה הסתיימה בכך שהוחלט על המשכת המגעים האמריקני-רוסיים לאחר שייוודעו תוצאות משאל העם, ומה יהיו הצעדים הבאים שפוטין ינקוט לאחר מכן.
גם קארי, וגם לברוב רמזו, כי לאחר המשאל, ולאחר הטלת הסנקציות על ידי ארה''ב ואירופה על מוסקבה, שתהיינה מוגבלות ביותר, יהיה מקום לשוב ולדון בהצעות פשרה אמריקניות-רוסיות לגבי המצב באוקראינה.     
בשבת, הטילה רוסיה במועצת הביטחון ווטו על החלטה אמריקנית שהוגשה למועצה, לפיה משאל העם שייערך ותוצאותיו, אינם חוקיים. רוסיה נשארה מבודדת, כאשר 13 מחברי המועצה הצביעו בעד ההחלטה, ואילו סין נמנעה. שגרירת ארה''ב באו''ם סמנתה פאוור  Samantha Power, אמר כי הדבר מפגין את בידודה של רוסיה.
כל המילים הגבוהות האלה, לא שינו, וכפי הנראה לא ישנו בקרוב את המצב העובדתי בשטח. מוסקבה ותומכיה בחצי האי קרים יקיימו את משאל העם, ובחלק של אוקראינה תקום מדינה עצמאית המוגנת על ידי רוסיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בשטח באוקראינה ובמדינות מזרח ומערב אירופה כולל בבסיסים האמריקנים, לא ניכרת היערכות או כוננות צבאית יוצאת דופן. גם לא קיימת כוננות כזו בבסיסי צבא אוקראינה, שעד עתה לא ברור במערב עד כמה מפקדיו נשמעים באמת לממשלה בקייב, ועד כמה הם מוכנים למלא את הוראותיה.
זו הייתה הסיבה העיקרית מדוע הנשיא אובמה דחה על הסף ביום ד' 12.3, את בקשתו של ראש ממשלתה הזמנית של אוקראינה ארסני יאטשניוק Arseniy P. Yatsenyuk, שביקר בבית הלבן, לספק לקייב נשק, כספים להחזקת הצבא, ומודיעין אמריקני על התנועות הצבאיות הרוסיות.  החשד בוושינגטון כי הממשלה הזמנית בקייב תשתמש בכספים ובנשק אמריקנים אלו באם יגיעו אי פעם להקמת כוח צבאי מיוחד שישמור על שלטון הממשלה בקייב. כל מה שהנשיא אובמה הייה מוכן להתחייב הוא אספקת מנות קרב לצבא האוקראיני, כדי שלפחות יהיה במה להאכיל את החיילים האוקראיניים, מאחר וקופת הממשלה הזמנית בקייב ריקה.         
 

 

Print Friendly, PDF & Email