קיפאון מוחלט במערכת הפוליטית. גם אם נשיא המדינה ריבלין יעביר את המנדט להרכבת ממשלה לכנסת הוא יתקל באותו קיפאון

ביום ג' 20.4, הקיפאון הפוליטי עבר לכנסת.
הוועדה המסדרת שותקה לאחר שהיושב ראש שלה ח"כ מיקי זוהר מ'הליכוד" הודיע לאחר שנפלה הצעת גוש תומכי נתניהו לבחירת יושב ראש כנסת וסגניו, 'כי האו מבין ש'הליכוד' הולך לאופוציזיה'.
לאחר הודעה זו, הסיכויים של נתניהו  להקים ממשלה הלכו ופחתו.
נתניהו מבין עכשיו שהוא עשה בחודש האחרון שתי שגיאות פוליטיות אשר יצרו את המצב הנוכח
י.
טעות אחת הייתה להביא לבחירתו של בצאלל סמוטריץ מנהיג 'הבית הלאומי' , ולצרף לסיעתו את ח"כ איתמר בן גביר, מבלי לקבל מסמוטריץ התחייבות ברורה כיצד הוא ינהג בעת הרכבת הממשלה החדשה. למרות שסמוטריץ יודע כי אימלא התערבותו האישית של נתניהו, ובלי הכספים שהוזרמו למפלגתו מ'הליכוד' ספק באם הוא היה עובר את אחוז החסימה, מרגיש עתה משוחרר מכל התחייבות לנתניהו ואיננו מוכן לתמוך בהקמת ממשלה בתמיכת רע"ם.
מזווית הראייה של סמוטריץ', וכנראה גם של רבים אחרים, תמיכת רע"ם בממשלה, היא קו אדום.
פירוש מהלך כזה הוא לא רק תמיכת חלק מהציבור הערבי בממשלה, אלא גם נושא עקרוני יותר והוא: שבירת המונופל היהודי בארץ ישראל על הקמת ממשלות בישראל.
זה יפה ומתוחכם מאוד מצידו של מנהיג רע"ם מנסור עבאס, שטוען כי הוא אזרח ישראלי שמעוניין לקדם בכנסת ובממשלה הבאה את הנושאים החשובים למיעוט הערבי-כמו ביטחון, אבל עבאס אינו אומר שום מילה באם הוא נוטש את האידיאולוגיה של מפלגתו לפיה ישראל איננה המדינה רק של העם היהודי. להיפך, אם היה יכול היה משנה את חוק הלאום.
ההצבעה של ח"כ מנסור עבאס, ביום ב', ביחד עם גוש מתנגדי נתניהו, מצביעה על טעותו הגדולה השנייה של נתניהו.
נתניהו שקירב אליו עוד לפני מערכת הבחירות וגם במהלכן את עבאס, פתח לפניו את הדרך להשתתף במהלך להרכבת ממשלה.
עבאס כמו סמוטריץ ניצל את הדלת הפתוחה וברגע שעבר את הסף שלה הצביע נגד נתניהו.
גם המהלכים/תרגילים של נפתלי בנט יו"ר 'ימינה' שיד אחת שלו מושטת לעבר נתניהו, ואילו היד השנייה לעבר מחנה מתנגדי נתניהו שמו מכשולים על דרכו של נתניהו. למרות ש'ימינה' הצביעה ביום ב' עבור הצעת 'הליכוד' היא השאירה את הדלת פתוחה להצטרף למהלך של הקמת ממשלה על ידי גוש מתנגדי נתניהו.
המצב בגוש מתנגדי נתניהו בהנהגתו של יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד אינו טוב יותר.
גם בגוש זה מהווה מפלגה ערבית-'הרשימה המשותפת את המפתח להצלחה או לכישלון. 'הרישמה המשותפת' לא תסכים לתמוך בהקמת ממשלה בה השותפה העיקרית תהיינה 'ימינה', ו'תיקווה חדשה' בהנהגת ח"כ גדעון סער.
הניסיונות של גוש מתנגדי נתניהו, בתחילת השבוע, לשלוח מסרים לנשיא המדינה ראובן ריבלין  לבל יבצע את המהלך, עליו הכריז, של החזרת המנדט להרכבת ממשלה לכנסת, אלא שיטיל על יאיר לפיד את הרכבת הממשלה, הוא מהלך לא תקין, אשר הסיכויים להתרחשותו אינם גדולים.
במציאות הפוליטית הקיימת כיום גם ללפיד, כמו לנתניהו, אין רוב בכנסת, אלא אם כן יחליט להקים ממשלת מיעוט, שתתקשה לתפקד זמן ארוך.
ובכן, מהו הפיתרון?
זו  הפעם הראשונה במדינת ישראל שאין פתרון.
לנתניהו יש עוד שבועיים עד שיצטרך ללכת לנשיא ולהודיע כי לא הצליח להרכיב ממשלה.
אפשר וצריך להניח, כי הנשיא ראובן ריבלין יחזיר את הכדור הלוהט הזה לכנסת.
אז כל המפלגות, גם בגוש תומכי נתניהו וגם בגוש מתנגדיו תצטרכנה לשקול מחדש את עמדותיהן, או ללכת לבחירות חמישיות

Print Friendly, PDF & Email