קיפאון מוחלט במשא ומתן עם סוריה. בעוד אסד איננו מוכן לומר האם הוא ינתק את קשריו עם איראן וחיזבאללה, כך אולמרט איננו עונה על השאלה לאיזה קו גבול ישראל תיסוג.

המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי למרות ההודעות החוזרות ונשנות של ראש הממשלה אהוד אולמרט כי המו"מ העקיף בין ירושלים ודמשק באמצעות הטורקים עומד 'להתחדש בימים הקרובים', שורר קיפאון מוחלט בשיחות, ופקידים טורקיים מוכנים להודות מאחורי הקלעים, כי אם לא יחול שינוי במצב, השיחות למעשה נכשלו.
'שני הצדדים ממשיכים להעמיד פנים', אומר מקור טורקי, רק משום שבירושלים ובדמשק מאמינים כי כשאר נשיא ארצות הנבחר באראק אובמה ייכנס לתפקידו ב-21 לינואר, הוא יצרף נציגים אמריקנים למסגרת הקיימת של השיחות ובכך ייפתח מו"מ משולש ישיר בין ארצות הברית-ישראל-וסוריה.
אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי עד כה לא נתקבלה החלטה לא אצל צוות המעבר של הנשיא באראק אובמה, ולא בצוות המעבר של מזכירת המדינה המיועדת הילארי קלינטון, לגבי אופי היחסים העתידים של וושינגטון עם דמשק, ובוודאי שלא לגבי המו"מ הישראלי-סורי.
מקורות טורקיים ואמריקנים מוסרים, כי המו"מ הישראלי- סורי נתקע לפני 3 חודשים בנקודה בה הסורים דרשו לשמוע מראש הממשלה אהוד אולמרט דברים ברורים לגבי קו הגבול אליו ישראל מוכנה לסגת, לא רק באזור רמת הגולן אלא גם באזור חמת גדר, כלומר דרומית-מזרחית לכינרת. המקורות שלנו מוסרים כי אולמרט לא ענה לפנייה הסורית הזו ובמקומה העביר דרך אנקרה לטורקים דרישה לקבל פרטים כיצד דמשק חושבת לנתק את קשריה עם איראן, חיזבאללה, וארגוני הטרור הפלסטינים. כפי שאולמרט לא ענה לסורים, כך אסד לא ענה לישראלים.
ביום ג' 16.12, הדליפו הסוריים לסוכנות 'רויטרס', כי סוריה העבירה באמצעות הטורקים מידע על 6 נקודות גיאוגרפיות, כולל רמת הגולן וחופה המזרחי-צפוני של הכינרת, אשר סוריה מצפה כי ישראל תיסוג מהן.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי לאחר שהסורים ראו שאולמרט אינו עונה על שאלת לגבי קו הגבול אליו תתבצע הנסיגה הישראלית, הם החליטו לענות בעצמם על השאלה ולשרטט את קו הגבול הנראה להם.
ההערכה, גם בוושינגטון, אנקרה, וירושלים היא, כי צעד סורי זה נועד להבהיר לבאראק אובמה, והילארי קלינטון, כי סוריה לא תסכים לשום משא ומתן, או תוצאה שלו, שתהייה שונה מ-6 הנקודות הגיאוגרפיות שהוצגו ביום ג'.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי יתכן שהצעד הסורי הזה תוכנן לקראת הגעתו ביום ג' של דניס רוס, המכהן כיום כאחד היועצים המזרח תיכוניים של הנשיא הנבחר באראק אובמה, לביקור בישראל.
נראה כי הסורים מעריכים כי לדניס רוס יהיה תפקיד בממשל החדש שיהיה קשור למו"מ בין ארצות הברית, סוריה וישראל. אולם המקורות שלנו בוושינגטון מציינים, כי בחוגים המקורבים לאומבה ולקלינטון, עדיין לא ברור בכלל המעמד והתפקיד שיקבל רוס. כמו כן לא ברור אם דניס רוס מגיע לישראל בשליחות של אחד משני המנהיגים האמריקנים או המדובר בנסיעה פרטית שלו.

Print Friendly, PDF & Email