קלינטון: אין לארה"ב עניין בהמשך שלטון אסד. אפשר בלעדיו. כוננות בצבאות במזרח התיכון

לאחר חמישה חודשים של דיכוי אכזרי של ההתקוממות בסוריה, והימנעות אמריקנית מהחלשת אסד, ולאחר שביום ב' 11.7 הותקפו שגרירויות ארה''ב וצרפת בדמשק, ומעונו של שגריר ארה''ב בסוריה, רוברט פורד נכבש ונהרס על ידי בריונים, אנשי שירותי הביטחון הסוריים, קראה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון בחצות להפלתו של הנשיא אסד ואנשיו מהשלטון בסוריה. קלינטון קבעה כי אפשר למצוא לו מחליף. בכך הגיעה המתיחות מסביב לסוריה לשיאה. ההערכה בוושינגטון היא כי הפעולה הסורית נגד השגרירויות היא פעולה ראשונה בשורה של צעדים בהם ינקטו סוריה, איראן, חיזבאללה, והחמס. כוננות הוכרזה אצל הכוחות האמריקנים במזרח התיכון ,וצבאות טורקיה, ירדן, עיראק וישראל.
זמן קצר לפני כן דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:
מדיניותו של הנשיא באראק אובמה כלפי משטר בשאר אסד התמוטטה ביום ב' 11.7, כאשר כמה מאות מתומכי אסד, רובם אנשי מנגנוני הביטחון שלו לבושים בבגדים אזרחיים, חדרו אל מתחם השגרירות ואל מעונו הפרטי של השגריר רוברט פורד, השתלטו עליהם והרסו את הציוד בתוכם. בשעות הערב החזיקו עדיין התוקפים את בנין השגרירות כאשר כוחות הביטחון הסוריים לא עושים שום מאמץ לפנותם. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי השגריר צוות העובדים המצומצם, ואנשי המרינס האמריקנים המגנים על הבניין נסוגו אל האזור המוגן של השגרירות והם נצורים שם, מאחורי קירות ביטון ודלתות פלדה, כאשר הקשר בינם לבין וושינגטון מתקיים באמצעות מערכת ווידיאו מיוחדת המחוברת לחדר המצב בסטייט דפרטמנט בוושינגטון.
אזורים מוגנים אלה בנויים כמבצרים קטנים בתוך השגרירויות האמריקניות והם חסינים מפני ירי טילים, מטעני חומר נפץ, התקפות מהאוויר, או התקפות של מחבלים אשר ינסו להגיע אליהם באמצעות תעלות תת-קרקעיות. באזורים המבוצרים ישנם מקורות מים, אוכל, ועזרה רפואית, עצמאיים המאפשרים למסתגרים בהם להחזיק מעמד במשך לפחות שבוע, עד אשר תגיע עזרה.
הפעם האחרונה שצוות דיפלומטי אמריקני המשרת במדינה זרה נאלץ לסגת אל האזור המוגן בנציגות דיפלומטית אמריקנית כתוצאה מהתקפה עליה היה לפני שבע שנים ב-6 לדצמבר 2004, כאשר אנשי אל אל קעידה הצליחו לחדור בג'דה ערב הסעודית אל בנין הקונסוליה האמריקנית, השתלטו על הבניין, הרגו חמישה מהעובדים הלא אמריקנים של הקונסוליה, אולם נכשלו לחדור אל האזור המבוצר אליו ברחו הנציגים האמריקנים ששהו בבנין.
השגרירות האמריקנית בדמשק עצמה הותקפה על ידי אנשי אל קעידה לפני חמש שנים ב-13 בספטמבר 2006, באמצעות מכונית תופת וקבוצת חמושים שלא הצליחו לחדור לתוכה.
זו הפעם הראשונה שקבוצה של מאות אנשים מצליחה לחדור אל תוך שגרירות אמריקנית ואל מעונו הפרטי של שגריר אמריקני במזרח התיכון, ולעשות שם כבתוך שלהם.
המפגינים שטיפסו על חומות השגרירות וחדרו לתוכה, תלו על הבניין את דגלי סוריה ואת תמונותיו של בשאר אסד, וכתבו על הקירות כתבות גרפיטי 'כלבים אמריקנים'.
הסטייט דפרמנט זימן ביום ב' דיפלומט בכיר משגרירות סוריה בוושינגטון ומחה בפניו על כישלונם של הסורים להגן על בנין השגרירות, על האיטיות שבה הם פעלו מול המפגינים, ועל כך כי הטלוויזיה הממלכתית הסורית הסיתה את המפגינים להמשיך בהתקפתם. ציטוט המקור: US officials said the Syrian government "failed" to provide adequate protection for the facilities. They said Syrian security forces who are supposed to guard the mission were slow to respond to the attack by supporters of President Bashar Assad, which they said was incited by a television station that is heavily influenced by Syrian authorities.
במקביל להתקפה על השגרירות האמריקנית הותקפה גם שגרירות צרפת בדמשק, המפגינים, שוב אנשי ביטחון סורים הלבושים אזרחית, חדרו לבנין הורידו את הדגל הצרפתי ותלו דגלים סוריים במקומו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההערכה בוושינגטון, פריס, ירושלים, אנקרה, וביירות, כי הפעולה הסורית נגד השגרירויות האמריקנית והצרפתית,  היא רק פעולה סורית ראשונה במסגרת שורה של צעדים בהם ינקטו סוריה, ואולי גם איראן, חיזבאללה, והחמס, בעלי בריתה של סוריה, במטרה להפחית את הלחץ המדיני על משטרו של בשאר אסד. כתוצאה מהערכה זו הועמדו בארצות הגובלות עם סוריה, טורקיה, ירדן, עיראק, וישראל במצב כוננות. גם הכוחות האמריקנים בעיראק ובמזרח הים התיכון מצויים בכוננות.
עד אמצע שבוע שעבר, ביום ג' 5.7, עדיין שררה הבנה בין ממשל אובמה ובין ממשל אסד, כי וושינגטון, פריס, ודמשק, מצויות בעצומו של מהלך מדיני משותף לסיום ההתקוממות נגד משטר הנשיא אסד באמצעות מהלכי פיוס בין המשטר למפגינים, שבמהלכם אסד יבצע רפורמות פוליטיות שיביאו לשיתופה של האופוזיציה בשלטון.
גם ממשל אובמה וגם ממשל הנשיא סרקוזי היו מעודדים ממהלך זה, מאחר והם האמינו כי הנכונות של אסד לשתף פעולה בביצועו מצביעה על כך כי הנשיא הסורי החליט לשמוע לעצתו של המחנה המתון בצמרת הסורית להפסיק את דיכוי המהומות בעזרת הצבא ואש חיה, ולהגיע לפשרה פוליטית עם המפגינים.
אולם כבר ביום ד' 6.7, הוברר כי ההערכה זו לגבי כוונותיו של אסד הייתה לא נכונה. באותו יום הורה אסד לנציגיו שעמדו בקשר הדוק עם וושינגטון ופריס לנתק את המגעים. מספר עיתונאים בריטים וצרפתיים שהורשו בפעם הראשונה מאז פרוץ ההתקוממות במרס להיכנס לסוריה ולכסות את המאורעות רק באזורים בהם השלטונות הסוריים הרשו להם לנוע, נצטוו באותו יום לארוז את חפציהם ולצאת מיד את גבולות סוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי אנשי בשאר אסד אפילו לא טרחו לתת הסברים לאמריקנים ולצרפתים על המפנה הפתאומי שחל בעמדותיהם.
בתגובה לצעדים הסוריים הורו הנשיאים אובמה וסרקוזי לשגרירים שלהם בדמשק רוברט פורד Robert Ford, ואריק שבלייה Eric Chevallier, לצאת ביום ה' 7.7 לחמה, הנחשבת כיום כמרכז המרד נגד אסד ולהיפגש שם בפעם הראשונה בגלוי עם מנהיגי המורדים.
ההתקפה על השגרירויות האמריקנית והצרפתית ביום א' בדמשק, היא התגובה הסורית על ביקור השגרירים בחמה, והיא אזהרה סורית האומרת כי אם ממשלי אובמה וסרקוזי לא יפסיקו את פעולותיהם נגד אסד, סוריה לא תהסס לגרש גם את השגרירים שלהן מדמשק.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים שלנו כי זה לא היה מקרה שאסד ואנשיו בחרו ביום ב' 11.7 כתאריך בו הם יגיבו על פעולות התמיכה של וושינגטון ופריס במתקוממים.
ביום זה התכנסה בוושינגטון בראשותה של שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון ישיבת הקוורטט המזרח תיכוני לדון במו''מ הישראלי פלסטיני. בישיבה השתתפו מזכיר האו''ם באן קי מון, ושרי החוץ של רוסיה, בריטניה, וצרפת.
למשטר אסד היה חשוב לאותת לקוורטט כי הנושא הישראלי-פלסטיני הוא לא מהנושאים הדחופים ביותר כיום במזרח התיכון, וכי הם עומדים בפני התפתחויות חדשות חמורת אשר תתרחשנה בימים הקרובים בסוריה.
קלינטון הבינה היטב למי היו האיתותים של אסד מכוונים. זו הייתה הסיבה מדוע אמרה ביום שני זמן קצר לפני חצות לחברי הקוורטט, כי אפשר למצוא לאסד מחליף וכי אין ענין לארה''ב בהמשך שלטונו. 'אם מי שהוא חושב', אמרה קלינטון, 'כי ארה''ב מקווה בסתר שהמשטר (של אסד), יחלץ מהתוהו ובוהו, וימשיך בדיכוי האכזרי שלו, הוא טועה', הדגישה קלינטון.
במילים אחרות, קלינטון אמרה לאסד באמצעות הקוורטט, אם בחרת במלחמה בארה''ב, תקבל ממנה מלחמה.
 

Print Friendly, PDF & Email