קנדאהר-פלסטין בפעולה! ישראל העבירה לארצות הברית, את רשימות אנשי חיזבאללה ואל קעידה, שהיו במחנה ג`נין ואת שמות הצופן שלהם על פי מסמכים שנמצאו בעת הפעולה בג`נין.

ישראל העבירה בסוף השבוע לארצות הברית מידע על פיגוע טרור גדול שהיא מנעה במרכז ישראל על ידי הפעולה הצבאית הגדולה שהיא ערכה ביום שישי 26.4 בקלקיליה. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי כמה ימים עוד לפני כן החלה ישראל להעביר לארצות הברית חומר מודיעיני שנמצא במחנה הפליטים בג`נין בעת ולאחר סיום הקרבות שם. ישראל, שאינה בוטחת לא במזכיר האו"ם קופי אנאן ולא במשלחת החקירה שהוא עומד לשלוח ביום א`, 28.4, מכינה לעצמה שלושה קווי הגנה.
א. ישראל מנהלת מסע הסברה, הפעם יעיל, המטיל ספק באמינות ובאובייקטיביות של חברי הוועדה. ב. ישראל מעבירה חומר מודיעיני לארצות הברית שנמצא במחנה ואשר אותו היא אינה רוצה בשלב זה להציג לפני חברי הוועדה, מפני שהיא חוששת שהם בכוונה יתעלמו ממנו. ג. ישראל ממשיכה ללחוץ, וכנראה שלחץ זה ישיג את מטרתו, לצרף לוועדה משקיפים מודיעיניים וצבאיים שלפניהם אפשר יהיה להביא את החומר המודיעיני. ד. ישראל מקווה כי אם מסקנות הוועדה יבואו לדיון בפני מועצת הביטחון והם יהיו קשות עבורה, ארצות הברית תשתמש במסכמים אלה כדי להטיל ווטו על כל החלטה אנטי ישראלית. או לחילופין, ישראל בעצמה תציג אותם בפני מועצת הביטחון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי במרכז החומרים שנמצאו בג`נין והועברו לארצות הברית נמצאים מסמכים המראים כי ההנהגה הצבאית במחנה הפליטים בג`נין, תכננה לא רק פיגועי התאבדות בנתניה ובתל-אביב, אלא שהייתה נתונה בעיצומן של הכנות לבצע פיגועי התאבדות גדולים בעריה המרכזית של ארצות הברית עצמה.
המסמכים מראים כי המפקדים הצבאיים הפלסטינים במחנה הפליטים באו במגע עם מספר תושבים בג`נין ובערים אחרות בגדה המערבית להם ישנם קרובי משפחה המתגוררים בארצות הברית, במטרה לארגן את נסיעתם ואת שהותם של אנשי טרור מג`נין לארצות הברית, דרך עמן בירת ירדן או ביירות. אנשי טרור אלה, שאומנו לא רק בביצוע הפיגועים, אלא גם בהכנת חומרי נפץ מחומרים כימיים ודשנים הניתנים לקנייה בשווקים ובחנויות, עמדו לצאת, בעזרת דרכונים ותעודות מסע מזויפות, לארצות הברית בזמן הקרוב ולהכין את חומרי הנפץ שם. פעולת צה"ל במחנה ג`נין מנעה זאת מהם.
קבוצה אחרת של מסמכים שישראל העבירה לארצות הברית נוגעים ללשכתו של יאסר ערפאת בג`נין. קבוצת זו כוללת צילומים רבים המראים את הזוועה של עצם קיומו של חדר עינויים שהיה חלק מלשכת ערפאת. החדר היה מצוי בבניין מעבר לכביש בדיוק מול הבניין בו שכנה לשכת ערפאת.
אנשי מודיעין ישראלים, שחשפו את המקום, בדקו וצילמו אותו היו מזועזעים ממראה עיניהם ומהמסמכים שמצאו בחדר ובלשכה.בידי צה"ל נפלו מסמכים ועדויות המוכיחות כי בחדר זה עונו בני משפחות מג`נין שסירבו לתת לבני משפחותיהם להתגייס לשורות המתאבדים. מסמכים אלה הועברו לאמריקנים, כדי לשמש הוכחה חותכת על מעורבותו הישירה של ערפאת בגיוס המתאבדים, השאיהידים.
קבוצה שלישית של מסמכים מראה כיצד ובידי מי היה נתון השלטון הצבאי במחנה הפליטים ג`נין. המסמכים מפרטים מי היו אנשי חיזבאללה הלבנונים ולוחמי אל קעידה ששהו במחנה ואימנו את הפלסטינים. המסמכים כוללים את שמותיהם המקוריים של אנשים אלה, את שמות הצופן שלהם ואת תפקידיהם. לפי המסכמים, ההנהגה הפלסטינית במחנה ג`נין לא הייתה בנויה לפי הקווים של מרכזי הכוח המסורתיים של כוחות הביטחון ומנגנוני המודיעין הפלסטינים כפי שנהוג בערים אחרות בגדה ובעזה, אלה הייתה הנהגה משותפת שווה של כל הארגונים, שקיימה במקום מודל של משטר שהועתק ממערכות השלטון של הטאליבן באפגניסטן.הנהגה זו, אשר קראה את מחנה הפליטים בשם קנדאהר הפלסטיני ואף ציינה זאת במסמכים הרשמיים שהופקו על ידה.
כאמור ישראל מקווה כי ארצות הברית תשתמש בחומר זה במגעים הישירים שהיא מנהלת עם מזכיר האו"ם קופי אנאן בדבר דיוני ועבודת הוועדה או לחילופין כי ארצות הברית תשתמש בחומר זה כאשר מועצת הביטחון של האו"ם תדון במסקנות הוועדה.

Print Friendly, PDF & Email