סא"ל צה"ל הרוג וקצין פצוע בפעולת כוחות מיוחדים של צה"ל ליד חאן יונס. הכוח חולץ ממארב של החמאס בהפצצות כבדות של חיל האוויר

קצין צה"ל בדרגת סא"ל נהרג, וקצין אחר נפצע, כאשר כוח מיוחד של צה"ל שחדר אל תוך הרצועה, ביום א' 11.11, ופעל מזרחית לחאן יונס נחשף על ידי כוחות של החמאס שהקיפו אותו כשהם ממטירים עליו אש כבדה. כדי לחלץ את הכוח ולאפשר לו לסגת חזרה לישראל הפעיל צה"ל כוחות אוויר גדולים  שנטרלו את מקורות האש של החמאס. תושבים בעוטף עזה מדווחים על הפצצות כבדות וירי טילים כבר של כלי טייס שונים של חיל האוויר שאפשרו את נסיגת הכוח.
ביום שני לפנות בוקר 12.11, מסר צה"ל את ההודעה הבאה: 'במהלך פעילות מבצעית של כוח מיוחד של צה"ל ברצועת עזה התפתחו חילופי אש- שבמהלכם נהרג קצין צה"ל ואחר נפצע. הפעילות הסתיימה. מפקד פיקוד הדרום הוציא צו שטח צבאי סגור לכבישים שבין 232 ועד לגבול הרצועה. התנועה בהם מותרת רק לתושבי האזור'.
מאוחר יותר הודיע צה"ל כי המדובר בסא"ל מ. שנהרג 'בפעולה ממושכת' שמטרתה 'לא הייתה חטיפה או חיסול'.
גם החמאס פרסם הודעה רשמית, הדומה בפרטיה להודעת צה"ל בה דווח, כי יחידה מיוחדת של הצבא הישראלי חדרה לשטח הרצועה, בעומק של כ-3 ק"מ, באמצעות רכב אזרחי באזור מסגד השאהיד איסמאעיל אבו שנב, מזרחית לחאן יונס. הכוח חיסל את המפקד בזרוע הצבאית של חמאס, נור ברכה. אחרי שהכוח נחשף, ממשיכה הודעת החמאס ואומרת, החלו מטוסי חיל האוויר להפציץ את האזור כדי לחפות על נסיגת הכוח  דבר שהביא להרוגים'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: השאלה המרכזית שתצטרך להיבדק בתקרית זו היא מתי החמאס גילה את הכוח המיוחד הישראלי שנע לבוש אזרחית ברכב אזרחי?
האם הכוח התגלה על ידי החמאס עם חציית גדר המערכת לתוך הרצועה, או בעת שהחל בפעולתו ליד חאן יונס?
אפשרות אחרת גרועה יותר היא, שייתכן כי לחמאס היה מידע מודיעיני מוקדם על כך שהכוח עומד להיכנס לרצועה, או כבר פועל בתוכה, וכי החמאס הניח לו מארב על דרך הנסיגה שלו.
לכוחות החמאס ישנם צופים מודיעיניים צבאיים המוצבים לכל אורך גדר המערכת וצופים מתוך מגדלי תצפית ועמדות מסוות היטב בדיונות החול על כל תנועה שכוחות צה"ל או התושבים האזרחיים בעוטף עזה מבצעים.
מידי פעם החמאס שולח גם צופי מודיעין, הפועלים בצורה מקצועית כמו כוחות מיוחדים החודרים אל תוך השטח הישראלי, וחוזרים מבלי שאיש הבחין או פגע בהם כשהם מביאים אתם את המידע המבוקש.
חדירה כזו הייתה בשבת 10.11 כאשר מחבל חדר אל הישוב נתיב העשרה והצית שם את אחת מחממות היישוב. צה"ל הודיע, כי 'המחבל היה במעקב מרגע שחצה את הגדר', אולם צה"ל לא הסביר מדוע שום כוח לא עצר את המחבל ולא מנע ממנו לפעול במשך זמן ארוך בתוך נתיב העשרה.  
אחד, או כמה מצופים אלה כנראה הבחינו בהגעת הכוח המיוחד הישראלי לגדר המערכת ובהכנות שהוא עושה כדי לחצות אותה.
אפשרות נוספת היא, כי עקב מידע שהחמאס קיבל אנשיו עקבו אחר הכוח במשך תקופה לא קצרה בה הוא נע ברצועה. 
המקורות שלנו מציינים, כי אם אכן זו הייתה ההתרחשות של האירועים, מדובר בתוצאה שהדרגים המדיניים והצבאיים מסתירים כבר זמן רב מעיני הציבור בישראל:
לאחר שמונה חודשים של עימות צבאי מתמשך לאורך גדר המערכת בעוטף עזה החמאס וגם ארגוני הטרור האחרים הפועלים ברצועת עזה, למדו להכיר היטב את דרך וצורת פעולת כוחות צה"ל והם ערוכים להתמודד אתה גם לאורך גדר המערכת, גם בעת אירועי חדירה לתוך שטח ישראל עצמה, וגם בעת חדירת כוחות ישראליים לתוך הרצועה.
מי שחשב כי המדובר בהפגנות של עשרות אלפי פלסטינים שמחפשים פתרון למצוקתם הכללית ולתנאי חייהם הקשים, קיבל ביום א' בלילה את התשובה בדמות המארב שהונח לכוחות צה"ל.
הכתובת הזו הייתה על הקיר כבר מאז החלו ההתקפות לאורך גדר המערכת בתחילת אפריל השנה, כאשר כולם מתעלמים ממנה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות