קצינים טורקיים לקחו פיקוד ישיר על חטיבות מורדים סוריים. מתיחות וכוננות בצפון

קציני צבא טורקיים לקחו בימים האחרונים פיקוד על מבצעיהן של לפחות שתי חטיבות של המורדים הסוריים, הפועלות בתוך סוריה. כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה. צעד זה הביא מיד לעליית המתיחות הצבאית בין ישראל, לסוריה וחיזבאללה.
הקצינים הטורקיים לא נכנסו לסוריה, והם פועלים מתוך מטה הנמצא בעיר הטורקית גאזיאנטאפ Gaziantep, בדרום מזרח טורקיה.
כל התנועות והפעולות המבצעיות של 'חטיבת משחררי הצפון'  The North Liberators Brigade, ושל חטיבת 'תאוחיד'-המאמינים באל אחד,  The Tawhid Brigade, מבוצעות עתה תחת פקודות ישירות שמפקדיהם מקבלים מקצינים טורקיים.
חטיבת 'משחררי הצפון פועלת באזור אידליב Idlib בצפון סוריה, ואילו חטיבת 'תאוחיד' פועלת באזור אל באב al-Bab, הנמצאת צפונית-מזרחית לחאלב.
בכך החלה המעורבות הצבאית הישירה הטורקית במלחמה בסוריה. ההערכה של חוגים צבאיים מערביים וערביים במזרח התיכון כי מעתה תתרחב מעורבות טורקית זו והיא תקיף חטיבות ומליציות נוספות של המורדים, שלא כולן משתייכות לצבא סוריה החופשי ה-FSA.
התחלת המעורבות הצבאית הטורקית במלחמה גרמה לארבע התפתחויות הבאות השבוע:
1. ביום שני 3.9, הגיע לטורקיה ראש סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA, דיוויד פטראוס David Petraeus. פטראוס דן עם הצמרת הצבאית והמודיעינית הטורקית בתוצאות האפשריות של הפעולה הצבאית הטורקית בתוך סוריה.
בין השאר נדונו בין האמריקנים והטורקים,  גם האפשרויות של פעולות תגובה צבאיות מצד סוריה, איראן, וחיזבאללה בתוך שטח טורקיה. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי פטראוס גם עודכן על ידי הטורקים, כצד ומתי הם מתכוננים להרחיב את המעורבות הצבאית שלהם בתוך סוריה. מיד לאחר הדיונים בטורקיה יצא פטראוס לישראל לדיונים עם צמרת צה''ל וגופי המודיעין על המצב בסוריה ובלבנון
2.
תוך כדי הגעתו של פטראוס לטורקיה, דיווחו גורמי מודיעין אמריקנים, טורקיים וישראליים, על תזוזות צבאיות בסוריה ואצל חיזבאללה המצביעות על האפשרות כי הם שוקלים תגובה צבאית על המעורבות הצבאית הטורקית.
3.
כתוצאה מתנועות צבאיות אלה הועמדו השבוע כוחות צה''ל לאורך הגבול עם סוריה, ולאורך הגבול עם לבנון, במצב הכן. זו היא גם הסיבה שביום ד' 5.9, הוצבה מערכת 'כיפת ברזל'  בגוש דן. אחת האפשרויות שנלקחה בחשבון היא ירי טילים של חיזבאללה והג'יאהד  האיסלמי בעזה, על גוש דן.
4. 
ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן הגדיר ביום ד', את משטר אסד ואת סוריה הנמצאת בשליטתו 'כמדינת טרור'. 'המשטר בסוריה', אמר ארדואן, 'הפך עתה להיות מדינת טרור'.  
The regime in Syria has now become a terrorist state. רק מעטים משומעיו של ארדון ידעו כי בכך הניח את הבסיס הפוליטי-המשפטי הבינלאומי להרחבת המעורבות הצבאית הטורקית בתוך סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המתיחות הצבאית לאורך גבולות סוריה עם טורקיה ועם ישראל, ולאורך גבולות לבנון עם סוריה וישראל, נמשכת.

Print Friendly, PDF & Email