קצינים מיחידות ההנדסה של משמרות המהפכה האיראניים נכנסו לדרום לבנון

המפקדה האיראנית בדמשק תוך תיאום עם המפקד האיראני של כוחות חיזבאללה גנרל חוסיין מהדאווי Gen. Hossein Mahadavi, העבירה השבוע לדרום לבנון קבוצה גדולה של קצינים מיחידות ההנדסה של משמרות המהפכה האיראניים. כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. הקצינים, המונים בין 20 ל-30 איש, הגיעו לאזור רמת הזהראני, מסוריה, בשיירת אוטובוסים מאובטחת היטב על-ידי כוחות חיזבאללה, כשהם נקלטים באחד הבסיסים הגדולים של חיזבאללה הנמצאים באזור. מקורות מודיעין מערביים מוסרים כי איראן, סוריה וחיזבאללה, נקטו בצעד זה כתגובה לתמרון שצה''ל ערך בשבוע שעבר, ליד מפגש גבולות ישראל, סוריה, ולבנון, ואשר דימה פריצת כוחות רגליים ומשוריינים של צה''ל לתוך לבנון.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי כל הכבישים לאזור בו נמצא הבסיס אליו הקצינים האיראנים הגיעו נסגרו מסוף השבוע לתנועה אזרחית, והשמירה על הבסיס תוגברה.
מקורות מודיעין באזור אמרו ביום ה' 23.12, כי ברור כי המעבר של הקצינים האיראניים מסוריה ללבנון, לא היה יכול להתבצע ללא אישורם של הדרגים הגבוהים ביותר בדמשק.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי המשימה שהוטלה על קצינים איראניים אלה היא לבצע בדיקה יסודית של כל מוצבי וקווי ההגנה של חיזבאללה בלבנון, ולקבוע באם הם מוכנים לעמוד מול התקפות אוויר, טילים, שריון, וכוחות מיוחדים של צה''ל, ואם אין צורך לבצע בהם שיפורים מיידים.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי כבר ביום שני 20.12, נכנסו לפחות 5 קצינים איראניים לדרום לבנון כאשר הם מגיעים למערכים הצבאיים של חיזבאללה הנמצאים באזורי בינת ג'בייל, ומרון א-ראס.
המכונית בה נסעו הקצינים האיראניים הייתה מאובטחת על ידי כוח של חיזבאללה, וכוח של צבא לבנון. זו פעם ראשונה שבדרום לבנון נראה בשטח בגלוי שיתוף פעולה מבצעי בין צבא לבנון ומשמרות המהפכה האיראנים.
תפקידם של כוחות יוניפי''ל הנמצאים בדרום לבנון, הוא למנוע כניסת לוחמים זרים ונשק לאזור, מלבד אלה של צבא לבנון. אולם ליוניפי''ל אין גישה למוצבי חיזבאללה, ולכפרים השיעיים באזור, ואין להם סמכות לעצור שיירה של מכוניות המלווה על ידי צבא לבנון. כל פעולה של יוניפי''ל בשטח צריכה לקבל את אישורם של ממשלת וצבא לבנון.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי שאר קציני ההנדסה האיראניים מגיעים כל בוקר מהבסיס בו הם נמצאים לקו הביצורים העיקרי של חיזבאללה מול צה''ל, המתחיל ברמת הזהראני, ליד העיירות קליעה Qlaiaa, וחיאם Khiam, ומטפס בצורת חצי קשת צפונה, כשהוא עובר ליד העיירה יחמור Yahmor, ומגיע עד דרומית לאגם קרעון Qaraaoun.
מטרתו של הקו היא להגן על אזורי הבקעה של לבנון, ולנסות למנוע מטורי השריון של צה''ל לפרוץ לעבר גבול לבנון וסוריה, ומשם לעומק השטח הסורי לכיוון מזרח-דמשק.
הכוח האיראני מתחלק לקבוצות קטנות של 2 עד 3 קצינים, כאשר על כל קבוצה מוטלת משימה לבדוק קטע אחר של קו ההגנה.
גורמי מודיעין מערביים באזור מעריכים כי זו היא התשובה של איראן, סוריה, וחיזבאללה לתמרון שצה''ל קיים בשבוע שעבר ואשר הסתיים ביום ה' 16.12.
בתמרון השתתפו שתי חטיבות של צה''ל, אחת חטיבת רגלים-חטיבת הנח''ל, והשנייה חטיבה משוריינת-חטיבה מספר 401, שתיהן משתייכות לאוגדה מס' 162, שתרגלו פלישה ישראלית לתוך לבנון, בתגובה להתקפה צבאית או התקפת טרור גדולה של חיזבאללה על ישראל.
שלא כדרכו פרסם צה''ל פרטים רבים על פעולת הכוחות בתרגיל, ביניהן פעולות נגד טילי נ''ט, ירי טילים על הכוחות, ועצירת גלים של לוחמי קומנדו של חיזבאללה הרכובים על אופנועים. שיטת תקיפה זו נהוגה אצל הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים.
ההנחה המודיעינית המערבית היא, כי קצינים איראנים, סוריים, ושל חיזבאללה שעקבו אחר התרגיל של צה''ל, למדו את הלקחים שלו, ולפיהם החליטו כי יש לבצע שינויים ושיפורים במערכי הביצורים של חיזבאללה בתוך לבנון. על קציני ההנדסה האיראנים שהגיעו ללבנון, הוטלה המשימה לקבוע איזה שינויים יבוצעו במערך ההגנה בשבועות הקרובים.
 

Print Friendly, PDF & Email