קצינים סוריים בפגישה בביירות של נסראללה וראשי הזרוע הצבאית של החמס. ירי הטילים תחילת זליגת המלחמה בסוריה לישראל

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בפגישה שנערכה ביום א' 23.6 בביירות בבונקר המפקדה בביירות של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, עם משלחת קצינים בכירים של הזרוע הצבאית של החמס, השתתפו קציני מודיעין סוריים בכירים.
זו הפעם הראשונה שקציני צבא סוריים נראים בביירות, לאחר שמונה שנים,
כאשר צבא סוריה נסוג מלבנון ב-2005.
תיקדבקה: הופעתם של קציני צבא סוריים בלשכתו המבוצרת של נסראללה מעידה על שלוש התפתחויות הקשורות ישירות לביטחון ישראל.
1. מעמיק שיתוף הפעולה הצבאי בין צבא סוריה וחיזבאללה. לא רק כוחות חיזבאללה פועלים בסוריה, גם אלמנטים של צבא סוריה מתחילים להיכנס ולפעול מלבנון. לאחר הופעתם בביירות יתחילו קצינים סוריים להגיע גם לחלקים אחרים בלבנון בהם שולט חיזבאללה. התפתחות כזו היא יותר מסוכנת מהעברת כלי נשק סוריים לידי חיזבאללה. במילים אחרות, המדיניות הישראלית מפגרת אחר המאורעות בשטח.
2. עצם קיום הפגישה בביירות, בה נידון חידוש הפעולה הצבאי בין איראן, חיזבאללה והחמס, לאחר שכמה חמושים של החמס נתפסו שהם נלחמים לצד המורדים הסוריים באל קוסייר, מצביעה על כך כי ראשי הזרוע הצבאית של החמס-גדודי עיז א-דין אל קסאם, אינם מקבלים את הקו של מנהיג החמס חלאד משעל וראש ממשל החמס בעזה איסמעיל הנייה, להתרחק מאיראן, סוריה וחיזבאללה, והם אינם מוכנים לנתק את הקשרים הצבאיים עם טהרן וביירות.
3. מלבד הפילוג המסתמן בחמס ברצועת עזה, הפגישה ביום א' בביירות, והפגזת הטילים של הג'יהאד האיסלמי ביום ב' בבוקר על מטרות בישראל, מצביעים על כך כי המלחמה בסוריה מתחילה לזלוג לא רק ללבנון, אלא מספיק אירוע צדדי שולי אחד כמו שאירע ביום א' בעזה בו החמס חיסל את מפקד הטילים של הג'יהאד, כדי שהמלחמה בסוריה תתחיל לזלוג גם לישראל.
להלן הפרטים על התקפת הטילים על אזורי באר שבע ואשקלון שדיווחנו ביום ב' 24.6 לפנות בוקר:
מאבק פנימי בין החמס והג'יאהד האיסלמי, על ירי הטילים לישראל, הסתיים ביום א' בחיסולו של מפקד מערך הטילים של הג'יהאד על ידי כוחות מיוחדים של החמס, ובירי טילי 'גראד' ביום ב' 24.6 לעבר באר שבע ואשקלון. אין נפגעים. שני טילי 'גראד' שנורו לעבר אשקלון יורטו על ידי מערכת 'כיפת ברזל'. לעבר אשקלון נורו 4 טילים. שני הטילים לעבר באר שבע התפוצצו במועצה המקומית בני שמעון ליד רהט. אין נפגעים. התקריות החלו, כאשר כוח של החמס ניסה לעצור ביום א' את ראיד ג'ונדייר, מפקד מערך הטילים של הג'יהאד, בניסיון לעצור את ירי הטילים הנמשך על ישראל. ג'ונדייר התנגד למעצר ובין אנשי החמס לבינו התפתחו חילופי אש בהם הוא נהרג. החמס טוען כי הוא נהרג מכדור שנפלט מאקדחו, אולם בעזה לא מאמינים לגרסא זו.
הג'יהאד החליט לנקום את מותו של המפקד, והחל בירי טילים לעבר ישראל. במקביל פינה החמס את מפקדותיו ובסיסיו ברצועה מחשש לתקיפת תגובה ישראלית. לפנות בוקר החל חיל האוויר החל להפציץ מטרות ברצועת עזה. הותקפו שני מאגרי אמצעי לחימה במרכז רצועת עזה וכן בור שיגור ומוקד פעילות טרור בדרום רצועת עזה. בעקבות ירי הטילים, הורה שר הביטחון משה יעלון לסגור את המעברים לרצועת עזה.

Print Friendly, PDF & Email