קציני משטרה וצה"ל בכירים: אנו עומדים בפני מערכה מאורגנת היטב של הצתות שרק תתפשט

קצינים בכירים בצה''ל ובמשטרה, אמרו בליל שבת 3.2, כי אין להם ספק כי מדינת ישראל עומדת עתה בפני מערכה מאורגנת היטב של הצתות שרק תתגבר בימים הקרובים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי קצינים אלה, אשר נזהרו מאוד שלא לציין מיהו הגורם העומד מאחורי מערכה זו, אמרו כי המדובר בסוג חדש של מלחמה שישראל עדיין לא התנסתה בו. החשד הוא כי ההצתות האלה, אורגנו היטב על ידי גורם מחוץ לישראל. דעתם של קצינים רק התחזקה בליל שבת בסביבות השעה 21:00 בערב כאשר הגיעו הידיעות הראשונות כי גל ההצתות התפשט אל אזור היישוב טל אל, הנמצא מזרחית לעכו, מערבו הצפוני של כביש עכו –צפת (כביש 85), קרוב לגוש היישובים הערביים הגדולים של מרכז הגליל, הנמצאים צפונית לכרמיאל. קציני משטרה בכירים הוסיפו ואמרו כי מאחר וכל תשומת הלב במדינה הייתה מופנית ביום ו' לשריפה בכרמל, איש כמעט לא שם לב לכך כי גל ההצתות התפשט גם לנגב, שם נעשה ניסיון להצית את השדות באזור משמר הנגב.
קודם לכן ביום ו' 3.2 אחה''צ הלך והתחזק החשד, כי השריפה הגדולה בכרמל, שהחלה ביום ה' 2.12, נגרמה על ידי הצתות מכוונות בכמה מוקדים. המשטרה תפסה בצהרים 2 אנשים, שזהותם לא נמסרה, מלבד שהם תושבי דלית אל כרמל שהגיעו למוחרקה (כרם כרמל), כאשר ברשותם בקבוקי תבערה. לאחר שבדקו את סביבתם והיו בטוחים כי הם נמצאים לבד ואיש אינו רואה אותם הדליקו את הבקבוקים והחלו זורקים אותם לעבר היער. שוטרים שהניחו מארבים באזור תפסו אותם. השניים הועברו לחקירה. במארב השתתף מלט של חיל האוויר שעקב אחריהם. מניחים כי השניים הם חלק מכנופיה גדולה יותר שביצעה את הצתת השריפה הגדולה בכרמל. גורמים במשטרה אשר ניסו להמעיט מחשיבות התרחשות זו, אמרו מאוחר יותר, כי בידי השניים לא היו בקבוקי תבערה, או חומרי תבערה, וכי המדובר היא בשני אנשים בשנות ה-30 לחייהם אשר זרקו ליער חפצים שונים. הגורמים המשטרתיים האלה לא הסבירו מדוע המשטרה הטילה איפול מוחלט על כל החקירות האלה, ומדוע בליל שבת היא החליטה להעביר את החקירה לידי השב''כ, דבר המעיד יותר מכל דבר אחר על כיוונה.
בליל שבת פרצו עוד שתי שריפות, שמקורן כנראה בהצתות, ליד בת שלמה, בוואדי מילק, (כביש 70), ובשכונת נווה יוסף בחיפה.
קודם לכן ביום ו' בבוקר, מצאה המשטרה ליד זירת שרפה שפרצה בקריית ביאליק זוג אופניים ולידן פאה נוכרית, ששימשו את מצית השריפה אשר מיהר להימלט מהמקום, כנראה בעזרת מכונית שחיכתה לו. המצית ניסה לגרום לשריפה גדולה בתחת הדלק במקום שתתפשט לכמה ממפעלי התעשייה של אזור המפרץ. אין ספק כי כוונת המצית והסייענים שלו הייתה ליצור מוקד שני גדול של שריפה באזור חיפה. החשד לכיוון לאומני בהצתות התחזק זמן קצר לאחר מכן, כאשר ליד פסלו של אלכנסר זייד בקריית טבעון נעשה ניסיון להצית את החורשות והשדות במקום במטרה להביא להשחתת הפסל ששימש לא פעם בעבר מטרה להתנכלות מצד ערבים ישראליים. במקביל, נערך ניסיון נוסף של הצתה מכוונת ליד שפרעם. באזור ישנה צמחיה עבותה, שהמציתים ניסו להצית אותה. אם המציתים היו מצליחים הייתה פורצת בגליל המערבי שריפה בהיקף דומה לזו המשתוללת בכרמל.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות