קרבות בין מורדים סוריים לבין חיילים עיראקים לאורך גבול סוריה עיראק. בגדאד מממנת את המלחמה עבור אסד

במאמץ לפגוע במערך הצבא העיראקי שנפרס על גבול סוריה-עיראקי, שפירושו הוא ניתוק כוחות המורדים הסוריים ממקורות האספקה שלהם במערב עיראק, תקפו ביום א' 9.6 המורדים שתי עמדות של הצבא העיראקי מול הקצה הדרומי גבול סוריה, שהוא מפגש הגבולות בין סוריה, עיראק וירדן. כמה קצינים וחיילים עיראקיים נהרגו בתקיפות אלה, אולם המורדים הסוריים לא הצליחו לכובשן, או לגרום לנסיגת הכוחות העיראקים.
תקריות האש שנמשכו כל היום התחוללו במרחק מועט ממעבר הגבול אל-וואליד Al-Waleed, שבין סוריה לעיראק. אם המוצבים העיראקיים היו נתפסים, או מושמדים על ידי המורדים, הייתה נפתחת הדרך לפניהם אל איזור אנבאר Anbar, שם מרוכז עיקר הכוח של המליציות הסוניות העיראקיות, המוכנות לספק לוחמים ונשק לסונים הסוריים.
אולם הצבא העיראקי הדף את ההתקפות וכתוצאה מכך גם האיום שלהם על השליטה של צבא סוריה הנאמן לאסד על מעבר הגבול התפוגג.
אלה היו חילופי האש הראשונים במלחמה בסוריה בין המורדים ובין כוחות צבא עיראקיים, ולפי מה שמתרחש בשטח ובמלחמה אלה לא יהיו הקרבות האחרונים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד כולם מתרכזים במעורבות של חיזבאללה במלחמה בסוריה, הידיעות על המעורבות העיראקית במלחמה מצטמצמות לכמה ידיעות בודדות על מספר של לוחמים שיעיים עיראקים, בעוד שהמעורבות של ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי במלחמה היא הרבה יותר מסיבית מזו של חסן נסראללה.
המקורות שלנו מוסרים, כי בגדאד משמשת עתה מקור מימון המלחמה החדש העומד לרשותו של נשיא סוריה אסד. במילים אחרות, סוריה מספקת את המטוסים, הטנקים והנשק הארטילרי הכבד למלחמה, חיזבאללה ועיראק מספקים את החיילים המסתערים בשטח, ואילו עיראק ממנת את המאמץ המלחמתי הסורי.
ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי, מעמיד בשבועות האחרונים לרשותו של אסד קווי אשראי עיראקיים בלתי מוגבלים. במילים אחרות, ביליוני דולרים מהכנסות הנפט העיראקי ממנים עתה את מאמץ המלחמה הסורי. כל מדינה מערבית, כולל ארה''ב, בריטניה וצרפת, הקונות נפט עיראקי עוזרות לבשאר אסד לממן את המלחמה שלו נגד המורדים.
מקור מודיעין מערבי אמר לתיקדבקה, כי אל מליקי ממן עתה לשלטון אסד, החל מקניית קמח, עד מימון קניית מערכות נשק ברוסיה ובשווקי הנשק הבינלאומיים עבור הצבא הסורי וחיזבאללה.
כמו כן החלה עיראק לספק את צרכיה של סוריה בנפט, בנזין, ובתזקיקי דלק ושמנים, הדרושים למערכת הלוגיסטית של הצבא הסורי.
על כל אלה הורה נורי אל מליקי לפרוס 20,000 חיילים על גבול עיראק וסוריה.

שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעני- פיננסי בין איראן, עיראק, רוסיה, וחיזבאללה הוא שמכריע עתה את המלחמה בסוריה לטובתו של אסד.
 

Print Friendly, PDF & Email