קרבות בין צבא טורקיה והצבא הכורדי YPG בצפון סוריה


( טנקים טורקיים בצפון סוריה )
לאחר יום שלם, ביום ה' 25.8, בו מקורות אמריקנים וטורקיים בכירים הודיעו, כי הכוחות הכורדים- YPG קבלו את האולטימאטום שהציב להם סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן לסגת מהעיר  מאנביג' Manbij  מזרחה לנהר הפרת, אחרת יאבדו תמיכתה של ארצות הברית, התברר כי מפקדי המיליציה הכורדית  החליטו שלא לציית לביידן. קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי לא רק שאין בכוונתם של הכורדים לסגת, אלא הם נערכים להלחם בצבא הטורקי.
המקורות שלנו מדווחים, כי ביום ה' בלילה, פרצו בפעם הראשונה קרבות בין הצבא הטורקי ל-YPG, כאשר כוח של כורדים שהגיע ממאנביג' תקף עמדות וטנקים טורקיים ליד העיר  ג'אראבלוס Jarablus הקרבות נמשכים ביום ו'  26.8 בבוקר.
במקביל פעלה טורקיה, ביום ה' בלילה, לשנות את הרושם שממשל אובמה מנסה להציג, כאילו הפעולה הצבאית הטורקית מתואמת עם האמריקנים.
מקורות טורקיים מסרו ביום ה' בלילה, כי הרמטכ''ל הרוסי גנרל וואלרי גראסימוב Gen. Valery Gerasimov, יבוא ביום שישי לאנקרה וייפגש עם הרמטכ''ל הטורקי הגנרל אקאר Gen. Hulusi Akar, כדי לדון במצב בסוריה.

קודם ללכן, ביום ה' 25.8, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה  על ההתפתחויות בין ארצות הברית, טורקיה והכורדים בצפון סוריה, תחת הכותרת: 'מתיחות בין הכוחות האמריקנים והכורדים בסוריה ובעיראק'.

בעקבות ההבנות שהושגו, ביום ד' 24.8  באנקרה, בין נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, ובין סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן,  הורה המפקד העליון של צבא ארצות הברית בעיראק ובסוריה הגנרל סטפן טאונסנדס US commander of American troops in Iraq and Syria Lt. Gen. Stephen Townsend, לכל קציני וחיילי הכוחות המיוחדים האמריקנים לעזוב את כל היחידות של המיליציה הצבאית  הכורדית-סורית ה-YPG  ולחזור לבסיסם  בשדה התעופה רימאלין בצפון סוריה ליד העיר הכורדית-סורית חאסקה. Rmeilan airfield near Hasakah. כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
 כמו כן הורה הגנרל טאונסנדס, להפסיק לספק לכוחות הכורדים הסוריים תחמושת לכלי הארטילריה שלהם ומידע מודיעני על המתרחש בזירות המלחמה בהם פועל הצבא הטורקי בצפון סוריה. 
קצינים אמריקנים מסרו למנהיג הכורדי הסורי ראש המפלגה הדמוקרטית הכורדית-סורית סאליח מוסלים, The leader of the Syrian Kurdish Democratic Union Party- PYD, Salih Muslim, כי צעדים אלה הם זמניים, עד אשר תינתן הוראה לכוחות הצבאיים הכורדים (ה-YPG) לסגת מהאזורים בצפון סוריה בהם הם נמצאים מזרחה מעבר לנהר הפרת.
סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הזהיר, ביום ד', את  הכורדים הסוריים מפני התפתחויות כאלה באומרו באנקרה,  כי הכוחות הסוריים הכורדים יאבדו את תמיכתה של ארצות הברית באם לא ייסוגו לגדה המזרחית של נהר הפרת. that "Syrian Kurdish forces will lose US support if they don't retreat to east bank of Euphrates.
דברים אלה היו לעג לרש, שכן הכורדים הבינו כי הם איבדו כבר את תמיכתה של ארצות הברית.
רק לפני שבוע כבשו כוחות כורדיים אלה בסיוע כוחות מיוחדים אמריקניים את העיר מאנביג' Manbij  מידי ISIS. עכשיו סגן נשיא ארה"ב נותן להם הוראה לסגת ממאנביג' ולפנות בכך את הדרך לפני הצבא הטורקי אשר פלש ביום ד' לצפון סוריה.
באם הכורדים יבצעו מהלך נסיגה זה, כפי שהאמריקנים דורשים, הם ייאבדו  את כל הישגיהם במלחמה בסוריה בשנים האחרונות, ויושם קץ לשאיפתם להקים מדינה כורדית עצמאית בצפון טורקיה שתשתרע לאורך כל ה-900 ק"מ של גבול סוריה-טורקיה.

משרד החוץ באנקרה הודיע ביום חמישי 25.8  בצהרים, כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי John Kerry שוחח עם עמיתו, שר החוץ הטורקי מבלוט קאבוסוגלו Mevlut Cavusoglu והודיע לו כי המיליציות הכורדיות בסוריה הנתמכות ומגובות על ידי ארה"ב החלו בנסיגתן אל עברו המזרחי של נהר הפרת Euphrates River.
מקורות אמריקנים אמרו, כי  'אלמנט עיקרי' "main element"  של הכורדים נסוג. אולם הם לא אמרו כי כל הכוחות  הכורדיים נסוגו. ההודעה האמריקנית מצביעה על כך כי הכורדים אינם ממהרים למלא אחרי ההוראות האמריקניות והטורקיות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה שדברו עם קצינים כורדיים בשטח מוסרים, כי כולם אמרו שאינם מוכנים לסגת, וכי הם נערכים להלחם בצבא הטורקי.
ביום ה' בצהרים פרסמו הכורדים הודעה קצרה האומרת, כי הם הסיגו את כוחותיהם מעבר למזרח הפרת, אולם המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי עדיין נשארו כוחות כורדיים רבים ממערב לנהר.
המנהיג הכורדי-סורי סאליח מוסלים אמר, ביום ד', עם התחלת הפלישה הטורקית לסוריה, 'כי טורקיה  ביחד עםISIS  יובסו בסוריה'. Turkey will be defeated in Syria along with the Islamic State.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי כוחות כורדיים של מילצית ה-PYG הוצבו, ביום ה' 25.8, בדרכים המובילות אל הבסיס האמריקני רימאלין Rmeilan, בצורה שתאפשר להם לחסום אותן בכל רגע שיחליטו על כך. אספקה כורדית של מזון שהייתה צריכה להגיע לבסיס ביום ה' לא הגיעה.
עדיין מוקדם לומר באם צעדי המחאה הכורדית הזו יחריפו בשעות הקרובות.
ידיעות על תסיסה נגד ארצות הברית הגיעו ביום  ה' גם ממחנות שונים של הצבא הכורדי העיראקי הפשמרגה Peshmerga forces, שם מדריכים צבאיים אמריקניים מאמנים אותם ומכינים אותם למערכה לכיבוש העיר מוסול Mosul מיידי ISIS.
דבר אחד ברור. עד תחילת שבוע זה האמריקנים דיברו על הכוחות הכורדיים בסוריה ובעיראק, כעיקר הכוח הצבאי הקרקעי אשר יילחם עבורם ב-ISIS.
עתה לאחר התייצבותו של ממשל אובמה מאחורי הצבא הטורקי והפלישה שלו לצפון סוריה, אין שום סיכויי כי הכורדים הסוריים-PYG, ולא הפשמרגה העיראקיים יסכימו להלחם לצד האמריקנים נגד ISIS לא בסוריה ולא בעיראק.
בצעד זה איבדו האמריקנים את הכוח הצבאי העיקרי לו ייעדו את התפקיד לכבוש את שתי הבירות של ISIS- ראקא Raqqa בסוריה, ומוסול Mosul בעיראק.  
 

Print Friendly, PDF & Email