קרבות הכרעה בלוב. כוחות קדאפי פרצו למיסרטה. נעצרה התקדמות המורדים לסירט

לאחר שבשבת חיסלו כוחות קדאפי את תקוות המורדים לעלות על טריפולי, לאחר שורה של התקפות מוצלחות על ערי החוף במפרץ סידרה, בהן הוטל למערכה בפעם הראשונה גם חיל הים הלובי בקרב על מיסרטה Misratah, הצליחו הכוחות הנאמנים לקדאפי לפרוץ ביום א' 6.3 בצהרים אל הגשר המרכזי המוביל אל מרכז העיר. המורדים סגרו את התנועה במרכז העיר ומתכוננים לקרב המכריע עליה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי חיל הים הלובי מפגיז את עמדות המורדים ומטיל עליהם מצור ימי, המונע הבאת תגבורות ותחמושת.
למרות הכישלונות הצבאיים בשבת וביום א' בבוקר מנסים עדיין המורדים לקדם כוחות לעבר עיר המפתח סירט Sirt, בתקווה כי כיבושה יביא לנפילתה של טריפולי.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי לפני המורדים שני מחסומים צבאיים גדולים עליהם הם צרכים להתגבר לפני שיגיעו לסירט.
כוחות המורדים נמצאים ביום א' בעיירה בין ג'אוואד Bin Jawad הנמצאת כ-150 ק''מ מזרחית לסירט, שם הם נתקלים בהתקפת נגד של כוחות קדאפי המלווה בהפצצות אוויריות. אם המורדים לא יצליחו להתגבר על כוחות קדאפי נחסמה בשלב זה הדרך בפניהם לעלות על סירט.
המחסום השני הוא הקומפלכס העיקרי של מחנות הצבא העיקריים הנאמנים לקדאפי הנמצא בוודאי אל-אחמר Wadi al Ahmar מזרחית לעיר והמגן עליה.
על הנייר אין לכוחות המורדים סיכוי להתמודד עם היחידות הצבאית של קדאפי הנערכות להגנת וואדי אל-אחמר. אין להם מספיק כוח אדם מאורגן וגם לא כוח אש מספיק כדי להתגבר לא רק על היחידות של צבא לוב הנמצאות במחנות, אלא גם מול חילות האוויר והים הלוביים.
הגורם היחיד אשר פועל עתה לטובת המורדים הוא עריקתם של מספר קולונלים מצבא לוב והצטרפותם לכוחות המורדים. לא ברור עם עריקה זו היא באמת מתוך התנגדות אישית לקדאפי, או מתוך ההערכה כי הם יכולים להשתלט באמצעות כוחות המורדים על חלקים בלוב ולשלוט בהם.
ביום א' נראו סימנים גוברים של ביטחון עצמי ושליטה צבאית טובה יותר של כוחות קדאפי בשטח.
קדאפי פרס כוחות רבים במזרח המדינה ליד העיר טוברוק הקרובה לגבול מצרים לוב. למרות שאנשיו של קדאפי טענו ביום א' כי הם כבשו את העיר, דבר שאיננו נכון, הרי המטרה של פריסת הכוחות היא למנוע בואם של אנשי שבטים לוביים המתגוררים במצרים לעזרת המורדים. במקביל פרס קדאפי גם כוחות גדולים במערב לאורך הדרך הראשית המובילה מלוב לגבול תוניס. פריסה זו הביאה לכך כי כמעט הופסק זרם הפליטים והעובדים הזרים שניסו להימלט מלוב לתוניסיה.
כמו כן מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי קדאפי העביר את כל מטוסי חיל האוויר הלוביים ממערב וממזרח המדינה והם פועלים עכשיו משני בסיסי אוויר בדרומה של המדינה ליד מדבר הסהרה. קדאפי נקט בצעד כזה משתי סיבות:
1. לא לאפשר למורדים לתקוף את שדות התעופה הלוביים בניסיון לנטרל את חיל האוויר.
2. להרחיק את המטוסים הלוביים מאזורים הקרובים לים התיכון, במקרה שארצות הברית תחליט להציב מול לוב נושאות מטוסים שיאכפו איסור טיסה במרחב האווירי של לוב. בסיסי האוויר מהם פועל עתה חיל האוויר הלובי נמצאים מחוץ לטווח הטיסה של המטוסים האמריקנים, אלא אם כן האמריקנים ישתמשו במטוסי מיכל שיתדלקו את המטוסים האמריקנים בעת פעולותיהם.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות