קרבות המאסף של טראמפ, ארדואן ונתניהו בסוריה. מתחזקת הברית הצבאית רוסיה-איראן-סוריה

( בתמונה: כוחות מיוחדים רוסיים שכבשו את תדמור Palmyra. )
ראש הממשלה נתניהו אמר
, ביום א' 5.3 בפתח ישיבת הממשלה,  כי בפגישתו עם נשיא רוסיה פוטין במוסקבה ביום חמישי  9.3, יעלה את ההתנגדות החריפה של ישראל למהלך האיראני לבסס בסוריה נוכחות קבועה של כוחות צבא יבשתיים וימיים. לדבריו, האיראנים גם מנסים לפתוח חזית מולנו ברמת הגולן. נתניהו הביע תיקווה, כי ההבנות שהושגו עד כה בין רוסיה לישראל בנושא יישמרו גם להבא.
לפי הערכת המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה אפילו אם נתניהו יצליח לשכנע את פוטין לשמור על הבטחתו הקודמת שלא לאפשר לאיראן ולחיזבאללה להציב כוחות ליד גבול סוריה-ישראל, מול רמת הגולן, נתניהו לא יצליח למנוע את המהלך האיראני שמטרתו לבסס בסוריה נוכחות קבועה של כוחות צבא יבשתיים וימיים.
לכך חמש יש סיבות:
1. מלבד דיבורים הנשמעים בוושינגטון, ריאד, קהיר, עמן וירושלים, עדיין לא הוקמה קואליציה בינ-ערבית שמטרתה להביא ליציאתם של הכוחות האיראנים וחיזבאללה מסוריה.
2. אחת הסיבות העיקריות לכך היא, שהנשיא דולנד טראמפ לא קיבל עד היום החלטה לגבי מדיניות ארצות הברית במזרח התיכון, ובייחוד במלחמה בסוריה.
3. ייתכן מאוד כי חוסר החלטה של טראמפ נובע מההתקפות הבלתי פוסקות עליו ועל ראשי הממשל הנוגעות לקשריהם עם הרוסים.
הנשיא טראמפ היה רוצה לראות שיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי בסוריה, בייחוד במלחמה נגד ISIS, אולם אם הוא ינקוט בצעד כזה האשמות נגדו על קשריו עם פוטין ועם הרוסים רק יתגברו. במצב כזה טראמפ החליט שלא להחליט.
4. ישנם גורמים בממשל טראמפ הטוענים כי חוסר ההחלטה של הנשיא לגבי סוריה תניב בסופו של דבר תוצאה חיובית עבורו. גורמים אלה מתכוונים לכך, כי פוטין ומוסקבה לא ימתינו יותר להחלטתו של טראמפ והם יחליטו לפעול  לבדם נגד ISIS  ביחד עם הסורים, האיראניים וחיזבאללה. מבחינתם של חוגי ממשל אמריקנים אלה מוטב שהרוסים הם שיילחמו בסוריה נגד ISIS, מאשר חיילים אמריקנים.
5. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי פוטין במוסקבה, וצבא רוסיה בסוריה כבר החלו לפעול בכיוון הזה.
ביום שישי 3.3 כבשו יחידות של הכוחות המיוחדים הרוסיים את העיר תדמור Palmyra מידי ISIS.  
במקביל באותו יום פורסם, כי יחידות של ה-SDF, 'הכוחות הדמוקרטים הסוריים' The Syrian Democratic Forces, שהיא מליציה של מורדים המורכבת ברובה מלוחמים כורדים (השייכים למליציה הכורדית YPG) ולוחמים הבאים משבטים ערביים בצפון סוריה,  הסכימו להעביר את עמדותיהם מול העיר מאנביג' Manbij  לידי הצבא הרוסי וצבא סוריה.
מאנביג' היא עיר קטנה בת כ-50,000 תושבים,הנמצאת בצפון מסוריה, כ-30 ק"מ מנהר הפרת  Euphrates.
'הצבא הדמוקרטי הסורי' הוא צבא שהוקם, אומן, חומש, ומומן על ידי האמריקנים, במטרה שיהווה את עיקר הכוח הצבאי הקרקעי אשר יתקוף את ISIS. אלמלא הסיוע בהפצצות שחיל האוויר האמריקני נתן ל-SDF, וקצינים אמריקנים שישבו במפקדותיו והכינו את תוכניותיו המבצעיות,  העיר מאנביג' לא הייתה נכבשת על ידם מידי ISIS.
איך זה קורה שצבא שמקימים יועצים צבאיים אמריקנים, מוסר את עמדותיו לצבאות הרוסים והסוריים?
לכך יש רק תשובה אחת. מפקדי ה-SDF הכורדים והערביים התייאשו מחוסר ההחלטה של הנשיא טראמפ בסוריה ומהעובדה שהנשק היחיד שהוא או עוזריו היו מוכנים לספק להם כדי להחלם ב-ISIS היו רובי קלצ'ניקוב AK-74.
סיבה נוספת לצעד זה של ה-SDF היו איומיו משבוע שעבר ( 1.3) של נשיא טורקיה ראספ טאייפ ארדואן להורות לצבא הטורקי לכבוש את העיר מאנביג' כשהוא מוסיף את המשפט הבא: 'מאנביג' היא עיר ששייכת לערבים, וה-SDF (לא רק שאינו צריך להיות במאנביג'), הוא גם אינו צריך להיות בראקא' Raqqa (בירת ISIS בסוריה ). Manbij is a city that belongs to the Arabs, and the SDF also must not be in Raqqa.
אם ארדואן המקורב לנשיא דולנד טראמפ איננו רואה מקום לכוח הצבאי   הכורדי-ערבי הזה במלחמה נגד ISIS, למה עליהם לבזבז את זמנם ואת כוח האדם שלהם לטובת האינטרסים של וושינגטון?
בהתפתחויות כאלה גם בשטח בסוריה וגם בויחסי מוסקבה וושינגטון, הם מעדיפים את מוסקבה.
נקודה נוספת חשובה כדאי לדעת. כאשר הרוסים אומרים כי הם פועלים עם הצבא הסורי בסוריה, הם למעשה אומרים כי הם פועלים עם משמרות המהפכה האיראניים, המליציות השיעיות הפרו-איראניות, וחיזבאללה-מאחר ומרבית יחידות הצבא הסורית כבר אינן קיימות לאחר שש שנות מלחמה, מלבד על הנייר.
זו הסיבה העיקרית מדוע אם אפילו נתניהו יוציא מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטחה שלא לאפשר הצבה של כוחות איראניים או פרו איראניים מול גבול ישראל ספק באם הבטחה זו תקוים.
אם פוטין מסוגל להעמיד את ארדואן ואת צבא טורקיה מול כוחות איראניים במאנביג', למה שפוטין לא יעמיד כוחות איראניים או חיזבאללה מול צה"ל בקוניטרה?    

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “קרבות המאסף של טראמפ, ארדואן ונתניהו בסוריה. מתחזקת הברית הצבאית רוסיה-איראן-סוריה

 • מרץ 5, 2017 @ 15:07 at 15:07
  Permalink

  (Israel have a strong leader (Erdogan

 • מרץ 5, 2017 @ 16:48 at 16:48
  Permalink

  תיקון לסיבה מס' 3: ייתכן מאוד כי חוסר החלטה של טראמפ נובע מקשריו עם הרוסים.
  המילים "ההתקפות הבלתי פוסקות עליו ועל ראשי הממשל הנוגעות ל" הוספו בטעות.

 • מרץ 5, 2017 @ 19:13 at 19:13
  Permalink

  1) אמריקאים הם סוס מת ואף אחד לא סופר אותם וגם לא את אירופאים!!!
  2) נתניהו מבזבז זמן יקר, במקום להכין את צה"ל לכל התפתחות בכל החזיתות הוא מנסה את הדיפלומטיה וזה לא יעזור לו
  3) הטורקים ואיראנים בתמיכה של רוסיה הם יתאחדו ויובילו את כל מדינות ערב בכל החזיתות להשמדת ישראל ואפילו האמונה שלהם שונה בדת האיסלאם!!!!!
  4) ישראל רוצה למכור גז לטורקיה ומשם לאירופה ולפגוע בהכנסות של רוסיה??? הנקמה של הרוסים תהיה כואבת מאוד!!!!
  5) ישראל הייתה צריכה לעשות ברית עם היוון והכורדים אבל היא בגדה בהם לטובת הטורקים, על זה אנחנו נשלם ביוקר כי תמיד הטורקים היו לסכין בגב עם כל מי שהתיידד איתם והדיפלומטיה שלהם דומה מאוד להתנהגות של אנסים ברחוב!!!

 • מרץ 5, 2017 @ 19:51 at 19:51
  Permalink

  צריכים בשקט להתחיל לסייע לסונים בשטחי סוריה ולבנון.

 • מרץ 10, 2017 @ 15:54 at 15:54
  Permalink

  פוטין רוצה את עולי ברה"מ לשעבר חזרה אצלו ברוסיה ,ולכן לא איכפת לו להעמיד את ישראל בסכנה , כדי שעולים אלה יחזרו לרוסיה מוחות שיכולים להזיז את הכלכלה הרוסית קדימה !!!!!!!!!!

  • מרץ 13, 2017 @ 23:00 at 23:00
   Permalink

   נראה לך שתהיה נהירה חזרה לרוסיה? יש מקומות אחרים בעולם שהמוחות ישמחו להקלט…רוסיה לא אחד מהם.

Comments are closed.