קרבות קשים בין הצבא הסורי למורדים. הקרבות התרחבו לכל ערי צפון סוריה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ביום ב' 1.8 לפנות בוקר, הרחיב צבא סוריה את המלחמה נגד המורדים באסד, ועתה הקרבות נגדם נערכים בכל צפון סוריה, בשטח שהוא כ-20,000 קמ''ר, המקביל כמעט לכל שטחה של ישראל. קרבות קשים מתחוללים לפנות בוקר בחמה Hama, חומס Homs, אידליב Idlib, ואר רעקא Ar-Raqqah.  גם אבו אל קמל במזרח הותקפה. כ-3.5 מליון תושבים סוריים נמצאים תחת התקפה של כוחות משוריינים סוריים. בכל האזור הזה ישנם מחסומים, מלכודות נגד טנקים, ועמדות מבוצרות של מורדים חמושים במקלעים ובטילי נ''ט, המחכים לצבא הסורי. המקורות שלנו מדווחים כי זו הסיבה מדוע בפעולה הצבאית שהחלה ביום א' 31.7 בעיר חמה, הכוחות הסוריים של דוויזיות מס' 4, ומס' 11, תקפו רק בפרברים הדרומיים והמערביים של העיר ועדיין לא תוקפים במרכז העיר, שם יתחולל קרב ההכרעה הגדול לכיבוש העיר. ההערכה הצבאית היא כי אם בשאר אסד יצליח לשכנע את מפקדי צבא סוריה להמשיך במתקפה היא יכולה להימשך לפחות ב-10 הימים הבאים, כלומר עד אמצע חודש הרמאדן שהחל ביום ב'. ההערכה זו מבוססת על המידע המודיעיני אשר מראה כי במשך הלילה של יום א' ושעות הבוקר המוקדמות של יום ב' אפשר היה להבחיון בסימני התפוררות ראשונים בצבא סוריה. חטיבה משוריינת סורית שקבלה בלילה הוראה לעזוב את בסיסה בקטנא Qatana, דרומית-מערבית לדמשק, ולנוע לעבר דמשק, התפוררה בדרך, ורוב הקצינים והחיילים בה ערקו ממנה שהם נוטלים את כלי הרכב המשוריינים ואת כלי הנשק שלהם. זו פעם ראשונה במלחמה המתחוללת בסוריה כבר ששה חודשים שחטיבה משוריינת סורית מתפוררת ועורקת בדרך למילוי המשימה המבצעית שהוטלה עליה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי במשך הלילה התנהלו מגעים דחופים בין הבית הלבן בוושינגטון ובין ראש ממשלת טוריקה טאייפ ארדואן, בדבר האפשרות שצבא טורקי הפרוס לאורך גבול טורקיה-סוריה, כבר חודשיים, ייכנס לצפון סוריה, ויקים שם אזור מוגן אליו יוכלו פליטים, אבל גם לוחמים של המורדים הסוריים לסגת ולמצוא מקלט. התוכנית המבצעיות למהלך צבאי כזה כבר מוכנות שבועות רבים, ובעבר הוחלט בין וושינגטון ואנקרה לבצע אותן ברגע שהצבא הסורי יתחיל המתקפה כללית, כפי שנערכת ביומיים האחרונים בצפון סוריה. אולם המשבר הפוליטי-צבאי הגדול המתחולל בימים אלה בין טאייפ ארדואן, וראשי הצבא הטורקי שהגישו את התפטרותם ( יום ה'28.7), מטיל בספק עכשיו פעולה טורקית כזו. זו היא כנראה אחת הסיבות מדוע נשיא סוריה בשאר אסד, החליט לבצע את הפעולה הצבאית הגדולה שלו בצפון סוריה בתחילת חודש הרמאדן.
ביום ב' עומדת מועצת הביטחון להתכנס ולדון במצב בסוריה לפי בקשת גרמניה, שהיא הנשיאה התורנית של המועצה.
ביום א' 31.7 בלילה דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
נשיא סוריה בשאר אסד החליט, מה ששום מנהיג ערבי לא החליט לפניו אף פעם, והוא לנסות להנחית מכת מנע של חג הרמאדאן, המתחיל ביום ב'-1.8, והוא תוקף בטנקים, תותחים ומקלעים כבדים את שתי הערים העיקריות שהפכו בחודש האחרון למרכז המרד נגדו: חמה בצפון, בת מיליון התושבים, ודיר-אל-זור במזרח, בעמק הפרת, בה ישנם 200,000 תושבים. החל משעה 6:00 בבוקר ביום א' 31 נעים הטנקים של דוויזיה מס' 4 בחמה, כאשר הם יורים בקצב של ארבעה פגזים לדקה, ובמקלעיהם הכבדים ללא הבחנה, ולכל עבר. הטנקים של דוויזיה מס' 7 הסורית נעים לתוך רחובות דיר אל-זור באותו מודוס אופרנדי, ניסיון לשבור את המורדים. בשתי הערים כוחות הצבא הסוריים נתקלים בהתנגדות, מאחר בחודש האחרון הוקמו בשתי הערים מחסומים אנטי טנקיים, מתרסים, ובידי קבוצות של תושבים, אליהם הצטרפו קצינים וחיילים סוריים שערקו ( בחמה בעיקר חיילים מדיוויזיה מס' 11 הסורית), ישנו נשק רב, כולל טילי נ''ט. ההערכה  היא כי הקרבות בשתי הערים יימשכו לפחות עד סוף השבוע. עד עתה הגיע מספר ההרוגים בשתי הערים מאש הטנקים וצלפים ל-150. בחמה נהרגו 120 איש ולמעלה מ-1,000 איש נפצעו. בדיר אל-זור נהרגו 30 איש ולמעלה מ-100 נפצעו.
בעוד הנשיא אובמה אומר ביום א', כי הוא 'מבועת ומזועז' מהדיכוי האזרחי, אבל לא קרא לירידתו מהשלטון של אסד, החמירה ארצות הברית את הטון שלה ככל שהתבררו ממדי ההתקפה של הצבא הסורי. בלילה, אמר דובר שגרירות ארה''ב בדמשק ג'י הארדר JJ Harder , 'כי אנחנו יכולים בבטחה שממשלת סוריה פתחה במלחמה מלאה על העם שלה'. ציטוט המקור:I think we can safely say it's full-on warfare by the Syrian government on its own people. ולאחר מכן הוסיף ואמר: 'יש כנופיה גדולה חמושה בסוריה, וקוראים לה הממשלה הסורית'. ציטוט המקור: there is one big armed gang in Syria, and it's named the Syrian government
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההחלטה של אסד לפעול בשתי הערים באה בגלל הערכתו כי המבחן הגדול הבא בסוריה יחל  ביום ב' 1.8, כאשר יתחיל חודש צום הרמאדן. השאלה הגדולה העומדת לפני אסד והמתקוממים האם זה יהיה חודש של הפוגה במרידה ובפעולות הצבא הסורי, או חודש של שפיכות דמים. ביום ה' 29.7 ערכו אנשיו של הנשיא אסד ערב הצום אירוע ענק בחלאב שבצפון המדינה, אשר בו הופיעו המפורסמים שבאמני סוריה, המטרה הייתה להפגין כי המשטר נכנס לחודש הצום בביטחון כי ברחבי המדינה יישמר השקט.
אולם במקביל להכנות שהמשטר ערך הוא הבחין בשטח גם סימנים אחרים:
המקורות שלנו מדווחים, כי כדי להבטיח במשך חודש הצום השקט בסוריה יישמר, ניסה המשטר בימים האחרונים לכנס בסוף השבוע שעבר את 30 אנשי הדת הסוניים הבכירים ביותר בסוריה כדי שיוציאו פתווא-פסיקה הלכתית דתית הקובעת כי בגלל החום הכבד השורר בימים אלה בסוריה, בה גם בשעות הערב והלילה הטמפרטורה מגיעה למעלה מ-25 מעלות, אין צורך ללכת למסגדים לתפילת הערב המפסיקה את הצום- Taraweeh, ואפשר להתפלל אותה בבית. המטרה הייתה כמובן למנוע התכנסות המונים במסגדים משם יכולות להתפתח הפגנות נגד המשטר.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי 29 מתוך 30 מנהיגי הדת סרבו לבוא לפגישה עם נציגי המשטר. לעומת זאת המשטר הצליח לשכנע את איש הדת הסוני שייח' אל בוטי Sheikh al Bouti, הנחשב לאיש הדת המוסלמי המוכבד והמוכר ביותר בסוריה,  (Bouti who is the leading Islamic scholar in Syria, and the head of the Theology Department in the faculty of Islamic Law at Damascus University ) להוציא צוו כזה. המקורות שלנו מוסרים כי במשך השבוע כאשר הפתווא של בוטי הופצה ברחבי סוריה, הוציאו המונים בערים הסוריות רבות את ספרי ההלכה שלו והעלו אותם באש.
במצב כזה כאשר אסד נוכח כי אין לו סיכוי למנוע את פעילות המתקוממים נגדו בחודש הראמאדן, הוא החליט להקדים ולהנחית עליהם מכת מנע.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות