קרב האגרוף הפוליטי בין ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ הוא הנושא המרכזי במערכת הבחירות שלושה חודשים לפני עריכתן

ההתפתחות החשובה ביותר בפוליטיקה הישראלית שלושה חודשים לפני הבחירות בנובמבר הוא קרב האגרוף הגלוי המתנהל בין ראש הממשלה יאיר לפיד ובין שר הביטחון בני גנץ.
בני גנץ מאמין שהוא יכול להיות ראש ממשלה כאשר הוא מקים קואליציה עם הליכוד בלי השתתפותו של מנהיג הליכוד בנימין נתניהו. יאיר לפיד עושה ככל יכולתו כדי למנוע מגנץ להשיג את מטרתו.
הצעד האחרון של לפיד היה העברת חברת הכנסת מיכל שיר ממחנה גנץ-סער ליש עתיד.
גנץ מניח שנתניהו והגוש מאחוריו לא יקבלו 61 קולות בבחירות, וכי אז הליכוד יסכים להשתתף בממשלה ללא לנתניהו. חוץ מאשר העובדה שגדעון סער שכנע את גנץ באפשרות כזו אין שום סימן אחר כי המדובר בהתפתחות ריאלית.  
גם חזרתה של זהבה גלון להתמודדות על הנהגת מר"צ יכולה להציל מפלגה זו לרדת מתחת לאחוז החסימה אולם לא תשנה את מאזן הגושים הפוליטיים.
הבשורה הפוליטית שניסו להעביר אילת שקד ויועז הנדל כאשר הכריזו על הקמת הרוח הציונית, למרות דברי הרהב שלהם שאין להם בסיס לא במציאות הפוליטית ולא במשאלי דעת הקהל,  כי הם יכפו על בנימין נתניהו הקמת קואליציה רחבה וכי יש בציבור הישראלי מחנה גדול  המחפש מפלגה חדשה-נכשלה.
הרוח הרעננה הפוליטית היחידה באחרונה היא משאל דעת הקהל שערוץ 2 ערך בקרב הצעירים בני 25-18 עבור מי הם מצביעים ומי עדיף עליהם כראש ממשלה.
תוצאות המשאל ברורות ואינן משאירות מקום לספק: רוב מכריע של הצעירים כ-46 אחוז מכריזים על עצמם כימנים. רק 16 אחוז משייכים את עצמם למרכז ולשמאל, רק 10 אחוז הם שמאל, ו-8 אחוז מרכז.
מספר המצביעים הצעירים הוא 1.1 מיליון ישראליים, שהצבעתם תקבע בנובמבר 20 מושבים בכנסת.
רוב הצעירים חושבים שבנימין נתניהו  הוא הכי מתאים לראשות הממשלה. מול לפיד הפער של נתניהו עומד על 52 לעומת 17 אחוז ומול גנץ – 51 אחוז לעומת 17 אחוז.
הנושא  שעומד המרכז התעניינותם של הצעירים הוא יוקר המחיה 40 אחוז ואחריו הביטחון רק 15 אחוז. 71 אחוז מהצעירים מתנגדים לשיתוף מפלגת רע"ם בממשלה, ו-49 אחוז תומכים בשילוב המפלגות החרדיות בשלטון.
נתון מפתיע אחר היא התוצאה לפיה באם רק הצעירים היו משתתפים בבחירות לכנסת הליכוד היה מקבל 34 מושבים, זהה לתוצאה במשאלים בקרב בין שכבות גיל אחרות בישראל, ואילו המפלגה השנייה בגודלה הייתה הציוניות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ'-עם 14 מושבים, בעוד שיש עתיד של יאיר לפיד וכחול לבן של בני גנץ מקבלות רק 13 מושבים כל אחת. תוצאה זו מראה על גידול במספר הצעירים הדתיים, ועל תמיכה נרחבת בקרב הצעירים במפלגה בה משתתף איתמר בן גביר.
במילים אחרות לפי המשאל הזה לראש הממשלה ומנהיג יש עתיד יאיר לפיד וגם לשר הביטחון בני גנץ לא רק שאין סיכויים לנצח בבחירות, אלא אין להם סיכוי להרכיב ממשלה מאחר ולפי הצבעת הצעירים לגוש תומכי נתניהו יהיו 71 מושבים בכנסת בעוד שלגוש מתנגדיו יהיה רק 41 מושבים.

Print Friendly, PDF & Email