קרב ראשון של מרינס רוסי בסוריה בשיתוף עם חיזבאללה!

כוחות של מרינס רוסיים נכנסו, ביום ה' 24.9 לפנות בוקר, לקרב הראשון שלהם בסוריה.  המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוחות מחטיבת המרינס הרוסיים מס' 810 תקפו את כוחות ISIS המזיקים בבסיס התעופה קוואיריס of Aleppo’s Kweiris military, הנמצא מזרחית לחאלב.
הכוח של ISIS המגן על הבסיס מורכב בעיקרו מלוחמים צ'צ'נים בפיקודו של אבו עומר אל שישאני  Abu Omar al Shishani, הנחשב אחד  המפקדים המרכזיים החשובים של ISIS בשנתיים האחרונות.
עומר אל שישאני הוא בן 27, והוא בא מהמובלעת הצ'צ'נית בגיאורגיה בפאנקיסי Pankisi Gorge, ממנה הגיעו לוחמים צ'צ'נים רבים לסוריה, החל משנת 2012, כדי להלחם לצד ISIS.
אולם לא רק נוכחותם של לוחמים צ'צ'נים בבסיס הביאה לכך כי הפיקוד הרוסי בסוריה נתן הוראה לכוחותיו לתקוף אותו.
כבר בגיליון מס' 678 של השבועון דבקה-נט-וויקלי  שיצא לאור  ב-11 לספטמבר, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי המטרה הצבאית הראשונה של הכוחות הרוסיים תהייה לנסות לשחרר את העיר חאלב, השנייה בגודלה בסוריה מהמצור  שהטילו עליה המורדים הסוריים.
בתור צעד ראשון הרוסים לא יאפשרו לנתק את הכביש המהיר מס' 5 המוליך מחאלב לדמשק, דבר שהיה מונע מצבא סוריה את האפשרות להזרים תגבורות וציוד צבאי לעיר.
ההתקפה על בסיס התעופה קוואיריס, שנפל בידי ISIS רק לפני שלושה חודשים-באמצע יוני, הוא הצעד הראשון במימוש התוכנית הצבאית המבצעית של הרוסים באזור חאלב.
כל הידיעות המתפרסמות בסוף השבוע האחרון בעיקר בארצות הברית, כאילו נשיא רוסיה פוטין מאוכזב מחוסר נכונותו של ממשל הנשיא אובמה לתת הוראה לכוחות אוויר אמריקנים להלחם בסוריה ביחד עם הרוסים נגד ISIS, וכי הוא ינסה לשכנע את אובמה לנקוט בצעד כזה באם ייפגשו בניו יורק בשולי עצרת האו''ם ב-28 לספטמבר, נועדו לכסות על המשבר העמוק בו נתונה המלחמה האמריקנית נגד ISIS.
בעוד רוסיה ממשיכה להזרים כוחות צבא רבים ולהקים בסיסים בסוריה ופותחת בפעולות קרביות, המלחמה האמריקנית נגד ISIS ספגה מכה קשה, כאשר המפקד האמריקני שלה גנרל ג'ון אלן General John Allen, הודיע השבוע כי הוא יעזוב את התפקיד בתחילת חודש נובמבר.
מקורות המקורבים לגנרל אמרו, כי הסיבה העיקרית להתפטרותו של אלן, הוא תפקודו של הבית הלבן  בניהול המלחמה וכישלונו להעמיד לרשות המלחמה את המשאבים הדרושים'. The General “has been frustrated with White House micromanagement of the war and its failure to provide adequate resources to the fight."
עצם העובדה, כי הכוחות הרוסיים בסוריה פתחו בהתקפה על ISIS זמן קצר לאחר פרסום הידיעות על התפטרותו של אלן, מצביעה על כך כי פוטין איננו מחכה, וכפי הנראה אף פעם גם לא תכנן וחיכה, להשתתפותם של כוחות אמריקנים לצד כוחות הרוסיים במלחמה ב-ISIS.
עם זאת, מציינים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי ההתקפה הרוסית על בסיס התעופה קוואיריס. היא התפתחות מסוכנת ביותר עבור ארצות הברית וישראל.
כוחות המרינס הרוסיים אינם תוקפים את הבסיס לבדם. יחד אתם משתתפים במתקפה כוחות מיוחדים של צבא סוריה ושל חיזבאללה.
זו פעם ראשונה שכוחות סוריים נלחמים לצד כוחות רוסיים בסוריה ב-41 השנים האחרונות, מאז מלחמת ההתשה נגד צה''ל בגולן ב-1974.
זו גם הפעם הראשונה שיחידות של חיזבאללה, נלחמות ביחד עם כוחות של מעצמה עולמית, כמו רוסיה, במזרח התיכון.
המקורות שלנו מציינים, כי עצם העובדה שכוחות מרינס רוסיים וכוחות חיזבאללה נלחמים ביחד, עומדת בסתירה מוחלטת לטון ותוכן הדברים שהוחלפו ביום שני 21.9, בין נשיא רוסיה פוטין וראש ממשלת ישראל נתניהו בעת פגישתם ליד מוסקבה.
פוטין נתן לנתניהו להבין, כי הכוחות הרוסיים בסוריה לא ישתפו פעולה עם כוחות של איראן ושל חיזבאללה, וכי מטרתם של הכוחות האלה היא להגן על האינטרסים הרוסיים בסוריה.  לא עברו שלושה ימים מאז דבריו של פוטין והמציאות בשטח מוכיחה דברים שונים.
דיווח מלא על הפעילות הצבאית הרוסית בסוריה, ועל שיחתם של נשיא רוסיה פוטין עם ראש ממשלת ישראל נתניהו, קראו בגיליון החדש מס' 679 של DNW, שייצא לאור ביום ו' 26.9.
פעילות קרבית משותפת בין כוחות מיוחדים רוסיים וכוחות של חיזבאללה, מעמידה את ארצות הברית ואת ישראל בפני מצב אסטרטגי חדש ומסוכן בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email