קרוב שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה. איראן וחיזבאללה מאיימים להתערב

העובדה כי מקורות איראניים פרסמו ביום א' 10.6 לפנות בוקר, ידיעות האומרות כי המורדים הסורים מצוידים עתה בנשק כימי שקבלו מלוב, וכי הם קבלו אימון כיצד להפעיל נשק כזה, מבלי לציין מי נתן להם אימון כזה, הדליקו מנורות אדומות בבירות המערב ובישראל, כי טהרן ודמשק מכינות את הרקע לשימוש בנשק כימי על ידי כוחותיו של אסד, בניסיון  להכריע את המלחמה.
בפרסומים האיראנים נאמר, 'כי כל דיווח העומד להתפרסם כאילו הצבא הסורי עומד להשתמש בנשק כימי נגד המורדים מטרתו להניח את הרקע לשימוש בנשק כזה על ידי המורדים, תוך כדי האשמת ממשלת וצבא סוריה בביצוע הפשע הזה'. ציטוט המקור: Any report released or to be released on the Syrian Army's alleged use of the chemical weapons is meant to pave the ground for the terrorists to use these weapons against the people and accuse the Syrian army and government of that crime.
ביום ה' 7.6, פרסמו מקורות של המורדים הסורים ידיעות , שהתברר כי לא היו נכונות, על מטוסי חיל האוויר הסורים שפיזרו חומרים רעילים המביאים לאיבוד ההכרה מעל שלוש ערים: דרעא, חמה, ואידליב.
מקורות צבאיים מערביים העוקבים אחר המתרחש בשטחי הלחימה בסוריה אמרו, כי עצם העובדה ששני הצדדים העלו את סף ההתבטאויות שלהם הנוגעות לשימוש בנשק כימי, מצביעות על ההכנות של שני הצדדים עושים להשתמש בנשק כזה.
ההערכה בארה''ב, בירות מערב אירופה, ריאד, וירושלים, כי עם התחלת השימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה, לא יוכל הנשיא אובמה  להמשיך יותר במדיניות אי ההתערבות הצבאית שלו במתרחש בסוריה, והיא ייאלץ להורות לפחות על מעורבות צבאית אמריקנית מוגבלת.  המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי במקרה של התפתחות כזו, יתערבו בסוריה גם מספר מדינות ערביות ובראשן ערב הסעודית וקטאר.
המקורות הצבאיים הוסיפו ואמרו, כי בעוד הדרגים המדיניים במערב, במוסקבה, ובאו''ם, מגדירים עדיין את המצב בסוריה 'כמדרדר למלחמת אזרחים', מתחוללת כבר בסוריה מלחמת אזרחים מלאה, לפחות בין הסונים לעלוואים, בה משתתפים גם הנוצרים, המחזיקים בעמדות פיקוד בכירות ביותר בצבא. שר ההגנה הסורי דאווד ראג'ה Dawoud Rajiha, המרכז את פעולות דיכוי המרד הוא נוצרי.
עד עתה התנהלו הקרבות בין הצבא הסורי ובין קבוצות המורדים השונות. אולם מאז הטבח בכפר חולה ליד חומס בשבוע האחרון של חודש מאי, מתחוללים בשטח יותר ויותר קרבות והתקפות הדדיות של קבוצות אזרחים עלוואים וסונים חמושים המתגוררים בסמיכות.
רובם של קרבות אלה אינם מדווחים, אולם המדובר, אומרים המקורות, בקרב של כפר בכפר שכן, או בקרבות בין שכונות עלוואיות וסוניות הקרובות זו לזו. לדוגמא: הקרבות הקשים שהתחוללו כל שבוע שעבר בין השכונות הסוניות והעלוואיות בלטקיה. 
התרחבות תופעה זו שמטה כבר את השליטה בחלקים גדולים של דרום, מזרח, ומרכז-צפון סוריה מידי הצבא וכוחות הביטחון הסוריים. המפקדים המרחביים של הצבא והמטכ''ל בדמשק אינם שולטים ואינם מודעים יותר למתרחש בזמן אמת בחלקים הולכים וגדלים של המדינה, אומרים מקורות צבאיים מערביים וישראלים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אפשר היה להבחין בתחילתו של התהוות מצב כזה בשטח כבר בשבוע השני של חודש מאי, אבל מאז התופעה התרחבה והעמיקה. לכן ההערכה היא כי ביצוע מעשי טבח גדולים יותר מאשר בחולה (-25.5), ועשרה ימים לאחר מכן באל כביר (6.6), היא רק שאלה של זמן עד שיתרחשו.
גם העובדה, כי המועצה הלאומית הסורית  Syrian National Council , שהוא גוף האופוזיציה הסורי הגדול ביותר, בחר ביום א' לפנות בוקר באיסטנבול את הגולה הכורדי עבדל באסט סאיידה Abdel Basset Sayda, לראשות הארגון מעידה על כך, כי יותר מאשר האופוזיציה הסורית מנסה ליישב את חילוקי הדעות בין מנהיגיה, היא מנסה להרחיב את מלחמת האזרחים ולצרף אליה את הכורדים, המהווים כ-20 אחוז מאוכלוסיית סוריה. עד עתה רוב הכורדים נמנעו מלעשות זאת.
מקור של דאגה מערבית-ישראלית אחר בסוף השבוע היו ההתבטאויות של הפרסומים הרשמיים של משמרות המהפכה האיראנים, ובראשם הפרסום הרשמי שלהם מאשרגח  Mashregh. ביומיים האחרונים (שישי-שבת 9.6-8), חזר העיתון והודיע, כי במקרה של התערבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה, בעלי בריתו של אסד 'בהתנגדות' (כלומר, איראן, חיזבאללה, והג'יהאד האיסלמי) ידאגו לכך כי התוקפנים לא ישרדו. ­The pro-Assad “resistance” would ensure that aggressors do not survive the conflict.
דברים אלה פורסמו בשמו של  גנרל מסעוד ג'אזרי Brigadier Gen. Massoud Jazaeri.  הגנרל האיראני המשיך ואמר, כי במקרה של מעורבות צבאית זרה בסוריה, גם ישראל וגם מדינות המערב וערב, כולן נמצאים בטווח האש (כלומר, הטילים) של 'ההתנגדות'. The Zionist regime and the interests of the enemies of Syria are all within range of the resistance fire.
במוצאי שבת, חזר גם שר החוץ הרוסי סרגי לברוב על התנגדותה המוחלטת של מוסקבה להתערבות צבאית זרה בסוריה, והזהיר כי כל הצעה כזו שתוגש למועצת הביטחון תיתקל בווטו רוסי. 'מוסקבה תתמוך בפרישת אסד מהשלטון  רק באם כל הסורים יסכימו לכך'.  Moscow would support the departure of President Bashar al-Assad, but only if Syrians agreed to it.
בכך העמידה את עצמה מוסקבה לא רק לצד בשאר אסד ומשפחתו, אלא לצד העלוואים בסוריה. במלים אחרות, מוסקבה תומכת עתה בגלוי בצמרת ושדרת הפיקוד של הצבא הסורי.
גם בהתפתחות של עזיבת בשאר אסד את השלטון בדמשק, או בהתפתחות של הפיכה צבאית, הגנרל הסורי שיעלה, או יתפוס את השלטון, יהיה בן חסותה של מוסקבה. 


 

Print Friendly, PDF & Email