קרע בין ארצות הברית וסעודיה. המלך עבדאללה: לא אנטוש את מובראק. פותח בדיאלוג עם איראן

קרע עמוק התגלה ביום ה' 10.1 לפנות בוקר בין וושינגטון וריאד, כאשר נשיא ארה''ב באראק אובמה התקשר עם מלך סעודיה עבדאללה כדי לשוחח אותו על המצב במצרים. המקורות של תיקדבקה מתארים את השיחה כאחת הקשות ביותר שהנשיא אובמה ניהל עם שליט ערבי בשתי שנות כהונתו. בסיום השיחה המלך כל כך התרגז עד שמקורות בארצות הברית ובמזרח התיכון דיווחו כי קיבל התקף לב ומת. הידיעות על מותו שהביאו לעליות חדות בשווקי הפיננסים והנפט העולמיים, הוכחשו בסעודיה. אולם מקורות במפרץ מוסרים כי ייתכן שעבדאללה, שכבר היו לו התקפי לב בעבר, קיבל התקף מיד לאחר השיחה עם אובמה.
המקורות שלנו מוסרים כי המלך עבדאללה אמר לנשיא בצורה ברורה ובוטה מאוד, כי המדיניות שלו כלפי מצרים והנשיא מובראק היא בבחינת אסון אשר מעודד התפשטות של חוסר יציבות באזור, ומערער את מעמדם של כל השליטים והמשטרים הערביים המתונים שתמכו עד עתה בארצות הברית.
המלך עבדאללה גם התבטא בצורה חריפה ביותר על מה שהוא כינה 'הנטישה' של הממשל את בעל בריתם הנאמן ביותר בעולם הערבי- הנשיא מובראק, ואמר לנשיא כי אם ארצות הברית תמשיך לפעול נגדו, בית המלוכה הסעודי יפעל לא רק כדי למנוע את הפעולות האמריקניות האלה, אלא יעמיד את כל כוחו והונו כדי לבטל את התוצאות של המדיניות האמריקנית במצרים.
מקורות מודיעין בריטיים בלונדון מסרו ביום ה', כי המלך עבדאללה אמר לנשיא אובמה, כי אם ארצות הברית תפסיק את הסיוע הצבאי והכלכלי למצרים, ככלי לחץ על מובראק לפרוש, הוא אישית יורה לאוצר הסעודי להעביר לידיו של חוסני מובראק סכומים זהים, אשר יאפשרו לו ולצבא מצרים לעמוד מול הלחץ האמריקני. בכל היחסים העדינים בין וושינגטון וריאד הנמשכים מאז שנות החמישים, אמצע המאה הקודמת, שום מלך סעודי לא איים בפעולה ישירה כזו נגד מדיניות ארצות הברית.
מקור סעודי בכיר אמר ל'טיימס' של לונדון, 'כי מובראק והמלך עבדאללה הם לא רק בעלי ברית, אלא הם חברים קרובים'. 'המלך לא יהיה מוכן לראות את חברו נדחף החוצה (מהשלטון וממצרים) ומושפל'. ציטוט המקור: Mubarak and King Abdullah are not just allies, they are close friends, and the King is not about to see his friend cast aside and humiliated.
מדברים אלה עולה כי המלך עבדאללה, בן ה-87, חושש כי במקרה של אירועים דומים בסעודיה, ממשל אובמה ינטוש אותו כפי שנטש את מובראק.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי האיום בעזרה כלכלית סעודית למובראק במקום הסיוע האמריקני, לא היה האיום היחיד והעיקרי של המלך עבדאללה.
עבדאללה אמר לאובמה עוד כי הוא לא ימתין לראות כיצד המאורעות במצרים מתפתחים וכיצד ארצות הברית מגיבה עליהם, אלא הוא כבר נתן הוראה להתחיל כתגובה בתהליך של הידוק הקשרים המדיניים, והצבאיים בין ריאד לטהרן.
עבדאללה הדגיש כי לא רק העמדה האמריקנית  כלפי המתרחש במצרים הביאו אותו להחלטה זו, אלא גם העמדה האמריקנית לגבי המתרחש בלבנון. גם שם, לדעתו של עבדאללה, נטשה וושינגטון בעל ברית אחר שלה, את ראש ממשלת לבנון סעד חארירי.
המלך הסעודי אמר לאובמה כי הוא כבר הורה להזמין משלחות איראניות שתבקרנה בערים הסעודיות העיקריות.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים כי כל הניסיונות של הנשיא אומבה להרגיע את המלך הסעודי ולנסות להסביר לו את מדיניותו במצרים נכשלו.
ביום ג' 8.2 מסרו מקורות ערביים בלונדון, כי הנשיא אובמה שלח בתחילת השבוע שליח מיוחד לארמונו של עבדאללה במרוקו שם הוא מחלים מניתוח גב, בניסיון להסביר למלך את המדיניות האמריקנית במצרים, אבל גם השיחה הזו הסתיימה בחילוקי דעות חריפים ובכישלון. אי אפשר היה לקבל אישור לידיעה זו על השליח האמריקני לא ממקורות אמריקנים ולא ממקורות סעודיים.
התחלת דיאלוג בין ריאד וטהרן לקידום הקשרים ביניהן היא ההתפתחות המדינית הדרמטית ביותר עד כה במזרח התיכון של האירועים במצרים.
משמעותה של התפתחות כזו, היא חיזוק משמעותי ביותר למשטר האיטוללות האיראניים.  נוצר מצב בו המשטרים הפרו מערביים, או שהולכים ונמוגים תוך התקוממויות פנימיות, או שמפנים עורף לארצות הברית כמו שעושה זאת עכשיו סעודיה.
להתפתחות זו גם השפעה גדולה על מעמדה ומצבה האסטרטגי, הצבאי, והמדיני של ישראל. מצד אחד התמיכה המוחלטת שסעודיה נותנת למובראק, תואמת את מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא מצרים. אולם מהצד השני, פתיחת הדלת הסעודית מפני חדירה איראנית לאזורי הים האדום, ים סוף ותעלת סואץ, מחזקת את טבעת המצור האיראנית מסביב לישראל.
המקורות שלנו בוושינגטון והמזרח תיכוניים מציינים כי כבר ביום ד' 9.2, עוד לפני שיחתו של הנשיא אובמה עם המלך עבדאללה, אפשר היה להבחין בבירה האמריקנית ובריאד בסימני המתח שבין שתי המדינות. בכלי התקשרות האמריקנים הופיעו לפתע ידיעות שאמרו כי רזרבות הנפט הסעודית אינן כל כך גדולות כפי שהעריכו קודם. מנגד, בסעודיה פרסמו כלי תקשורת מקומיים בכותרת ובידיעות גדולות, דבר שאף פעם לא עשו קודם לכן, כי השגרירות האמריקנית בריאד, והקונסוליה האמריקנית בדהרן, מואשמות בהעסקת עובדי קבלן בתנאים לא אנושיים תמורת שכר זעום של יותר מ-4.3 דולר ליום עבודה עבור עבודות ניקיון, ו-3.3 דולר ליום עבור עבודות גינון.

Print Friendly, PDF & Email