קרע בין מנהיג חיזבאללה נסראללה, ומפקד חזיתות איראן במזה"ת הגנרל סוליימני. נסראללה: הטקטיקה של סוליימני בסוריה מוטעית

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי קרע וחילוקי דעות עמוקים התגלו בשבועות האחרונים בין מנהיג חיזבאללה נסראללה, ומפקד גדודי 'אל קודס' וחזיתות איראן במזה"ת הגנרל קאסם סוליימני. כתוצאה מכך, חלק מראשי המליציות השיעיות הפרו-איראניות הנלחמות בסוריה תחת פיקודו של סוליימני ניתקו את הקשרים ופונים לאיראן באמצעות ודרך חסן נסראללה.
למצב זה השפעה רבה על המתרחש בקרב הכוחות השיעיים הפרו-איראנים הנמצאים בסוריה.
להלן חמשת הצעדים העיקריים שנסראללה נקט  כתוצאה מהקרע בינו ובין סוליימני:
1. בניגוד לדעתו של קסאם סוליימני, ומבלי להתייעץ אתו, הוציא חסן נסראללה למעלה ממחצית מכוחות חיזבאללה שנלחמו עד עכשיו בחזיות השונות בסוריה מבסיסיהם והחזיר אותם ללבנון. המדובר בכ-5,000 חיילים של כוחות חיזבאללה.
כוחות אלה היו עד עכשיו תחת פיקודו הישיר של סוליימני ואנשי המטה שלו. בכך איבד הגנרל האיראני את מרבית הכוח המקצועי הצבאי שעמד לרשותו, מאחר ולאף אחד מחיילי המליציות העיראקיות, האפגניות והפקיסטניות השיעיות הנמצאים בסוריה אין יכולת צבאית ומבצעית כמו לחיילי הכוחות המיוחדים של חיזבאללה.
2. נסראללה דחה, עד עכשיו שדרים של קאסם סוליימני אליו, להחזיר חלק מכוחות אלה חזרה לסוריה. המקורות שלנו מוסרים, כי נסראללה פשוט התעלם משדרים אלה ולא ענה עליהם.
3. באחרונה ניסה קאסם סוליימני דרך נוספת לשכנע את נסראללה להחזיר כוחות אלה לסוריה. כמה בכירים בצמרת הפוליטית בטהרן ובצמרת משמרות המהפכה האיראניים, פנו אל נסראללה בבקשה כי יחזיר כוחות אלה לסוריה כדי שישתתפו בקרב הגדול העומד להיפתח בקרוב על מחוז אידליב בצפון בסוריה. הפונים האיראניים אמרו לנסראללה, כי לאחר שכוחות חיזבאללה השתתפו באורח פעיל במלחמה במשך חמש השנים האחרונות (מאז 2013), הוא איננו יכול שלא להשתתף בקרב הגדול והמכריע האחרון של מלחמה זו.
עד עתה נסראללה דחה את כל הבקשות האלה. זו הפעם הראשונה במשך 12 השנה האחרונות מאז מלחמת לבנון ב-2006, שנסראללה איננו מציית-מתיישר עם הקו האיראני.
4. המקורות שלהו מדווחים, כי בתדרוכים סגורים שנסראללה נותן בימים האחרונים לאישים ומפקדים בכירים  בחיזבאללה, הוא איננו מסתיר את דעותיו כי הגנרל קאסם סוליימני טועה במדיניות הצבאית שהוא נוקט בסוריה. 
הטיעון המרכזי של נסראללה הוא, כי הטקטיקה של סוליימני להקים בסוריה מה שיותר בסיסים ומפקדות של 'גדודי אל קודס' והמליציות השיעיות הקשורות אתם, היא מוטעית, וכי סוליימני לא יצליח להתמודד עם העוצמות האוויריות האמריקניות והישראליות וסופם של בסיסים אלה הוא להיהרס. בדבריו נסראללה גם מדגיש את הנחיתות המבצעית של המליציות השיעיות עליהן סוליימני נשען בפעולותיו בסוריה, ומגדיר אותן 'ככוח צבאי שאי אפשר לסמוך עליו.'
5. הקרע הזה בין סוליימני ונסראללה לא נעלם מעיניהם של מפקדי המליציות השיעיות הנמצאות בשטח בסוריה, ולא מראשי המליציות האלה, בייחוד אלה העומדים בראש המליציות העיראקיות, ואשר עד עתה ראו בנסראללה ובחיזבאללה כחלק מהמערך האסטרטגי האיראני בסוריה.  לכך מצטרפת גם ההתנגדות שראשי המליציות האלה בעיראק ובסוריה פיתחו לאחר שנים של פעולה משותפת על הגנרל קאסם סוליימני בשטח. חלקם הביעו לא פעם התנגדות לצורה בה סוליימני יניסה להכתיב להם את תנועותיהם הצבאיות בצורה של הנחתת פקודות שאין לערער עליהן.
זו הסיבה מדוע חלק מראשי מליציות ומפקדים אלה, מעדיפים עתה במקום לפנות ישירות לטהרן או לסוליימני, לפנות אל חסן נסראללה בביירות ולסמוך עליו שהוא יעביר את בקשותיהם-הצעותיהם ישירות לטהרן.
זו גם הסיבה מדוע בכירים איראניים שביקרו באחרונה בדמשק, לא המשיכו כמו בעבר, לאחר שסיימו את פגישותיהם בבירה הסורית, בדרכם לביירות להיפגש שם עם נסראללה, או/ו בכירים אחרים של חיזבאללה.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי הוצאת כוחות חיזבאללה מרוב השטחים במזרח סוריה והחזרתם ללבנון, הייתה אחד הגורמים שגרמו לכך שבמשך כל החודש האחרון חודש-חודש אוגוסט- התחוללו החל מ-8 באוגוסט, ועד היום התנגשויות בין כוחות של מליציות שיעיות שונות, הנמצאות תחת פיקודו של הגנרל קאסם סוליימני, ובין יחידות של הצבא הסורי הנמצאות באזורים המזרחיים של סוריה, בייחוד  באזורי דיר אל אזור, ואבו קמאל. 
בשורה של קרבות שהיו במשך החודש האחרון שני הצדדים, אשר נלחמו על שליטה בשטח, הפעילו ארטילריה, מרגמות, ארטילריה, מקלעים כבדים, ונשק אוטומטי. החרפת ההתנגשויות האלה, בהן היו לשני הצדדים הרוגים ופצועים, אילצה לבסוף, במחצית השנייה של אוגוסט, את מפקדת כוחות הצבא הרוסיים בסוריה להציב על הגשרים של נהר הפרת באזורי דיר א-זור ואבו קמאל כוחות של המשטרה הצבאית הרוסית שיפרידו בין שני הצדדים.
כוחות רוסיים אלה היו מיועדים להצבה ב-8 מוצבים לאורך גבול סוריה-ישראל מול רמת הגולן. עתה הכוחות האלה מוצבים על הגשרים בנהר הפרת קרוב לגבול סוריה-עיראק.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות