קרע עמוק בין ישראל ארה"ב. וושינגטון מסכימה כי איראן תמשיך להעשיר אורניום, ולהתחיל להסיר את הסנקציות

ישראל הודיעה ביום ה' 7.11 לפנות בוקר, כי היא מתנגדת בחריפות להצעה בה עומדות חמש המעצמות+גרמניה ואיראן לדון ביומיים הקרובים בז'נווה, וכנראה לאשר אותה. לפי הצעה זו תפסיק איראן תפסיק להעשיר אורניום לדרגה צבאית של 20 אחוז, תאט את בניית כור המים הכבדים המאפשר הפקת פלוטוניום באראק, ותמורת זה תזכה בהקלות ראשונות מיידיות בסנקציות. במילים אחרות, איראן תוכל להמשיך להחזיק באורניום של 20 אחוז אותו העשירה עד עכשיו, ותוכל להמשיך להעשיר אורניום לדרגה של חמישה אחוז ללא הגבלה.
דובר ישראלי הגדיר הסכם-הצעה זו כגרועים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי שתי השיחות שניהל ביום ד' שר החוץ האמריקני ג'ון קארי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא נגעו בכלל בנושא המו''מ עם הפלסטינים, אלא הוקדשו לנושא האיראני. מקורות בירושלים המתמצאים במה שנאמר בשיחות מדווחים, כי השיחות היו קשות ביותר ונסתיימו ללא הסכמה, כאשר הקרע בין ממשל אובמה וישראל בנושא הגרעין האיראני הולך ומעמיק.  ישראל מאשימה את וושינגטון, כי הוא מוכנה לקבל הסכם 'גרוע ביותר' וכי היא נכנעה להצעות שגיבשו מוסקבה וטהרן, ואשר כבר הוגשו בשבוע שעבר לנשיא אובמה.
לפי הצעות אלה לא יהיה קיצוץ במספר הצנטריפוגות האיראניות המעשירות אורניום לדרגות השונות (3, 5, ו-20 אחוז), אולם מאחר ומדובר ב-19,000 צנטריפוגות  שרק 9,000 מהן פעילות, האיראניים מוכנים להתחייב שתימשך הקפאת הפעולה הנוכחית בכ-10,000 הצנטריפוגות שעדיין לא נכנסו למעגל העשרה.
הרוסים, ועכשיו גם האמריקנים, מציגים סעיף זה כוויתור גדול של האיראנים, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בהעמדת פנים אמריקנית-רוסית-איראנית,  שלמעשה תאפשר לאיראנים להחזיק את כל הצנטריפוגות שלהן במצב תפעולי.
במילים אחרות, באם טהרן תחליט להפר את ההסכם שיושג בינה לבין המעצמות, היא תזדקק רק ל-10 יום, כדי להעשיר כמויות אורניום לדרגה צבאית שתהיינה מספיקות לבניית כמה פצצות גרעיניות.  בהתפתחות כזו עד אשר הממשל בוושינגטון יזיז את עצמו, שלא לדבר על המעצמות ועל המוסדות הבינלאומיים כולל ה-IAEA, איראן תמצא כבר בתהליך של בניית הפצצות או ראשי החץ הגרעיניים.
תחילה, בשבוע שעבר טענו הרוסים  כי איראן הסכימה מה שהיא מכנה (לפי הרוסים) להקפיא את פיתוח ובניית חלקי הנשק הגרעיני שלהם to restrain the weaponazation processes.  עד עתה כלפי חוץ איראן טענה כי היא לא פיתחה ואיננה מפתחת נשק גרעיני. הרוסים תמכו בעמדה הזו, וגם נשיא רוסיה ולדימר פוטין, וגם שר החוץ שלו סרגיי לברוב תמיד טענו בפומבי כי עדיין אם לא ראו אפילו הוכחה אחת כי איראן מפתחת נשק גרעיני. הנכונות  כביכול האיראנית 'לרסן' את תהליך המזעור של הנשק הגרעיני, כדי שאפשר יהיה לשאת ולשגר אותו באמצעות מטוסים וטילים איננה זקוקה להסברים נוספים.
המקורות שלנו מוסרים, כי ממשל אובמה גם הסכים לקבל  את העמדה הרוסית-איראנית לפיה האיראנים מוכנים 'לצלם' את המצב כפי שהוא עכשיו בתוכנית הגרעינית ולהסכים להקפאתו. במילים אחרות, האיראנים מסכימים לעצור את הפיתוח הגרעיני שלה, מבלי לוותר על המשך פעולתו של אלמנט אחד בתוכנית  הגרעינית.
ההד של הצעות רוסיות-איראניות אלה נשמע היטב ביום ד' 6.11 בז'נווה כאשר דובר אמריקני בכיר שהופיע בפני עיתונאים אמר, כי ארה''ב תציע לאיראן, עם פתיחת השיחות עם המעצמות ביום ה', כי איראן תקפיא את התוכנית הגרעינית שלה, ותסיג אותה צעד אחד לאחור, תמורת התחלת ההקלה בסנקציות. הדובר נמנע מלפרט בדיוק מה פירוש המהלך של הסגה לאחור, rolls it back , אבל ציין כי הוויתורים האיראנים צריכים להתבצע בשיעור העשרת האורניום, הפיקוח הבינלאומי על תוכנית הגרעין, וגודל מלאי האורניום המעושר האיראני. הדובר האמריקני גם לא פירט איזה סנקציות ארה''ב מוכנה להסיר מעל איראן, אבל הדגיש שיוסרו סנקציות שאפשר יהיה להפעילן מיד שוב, באם איראן תפר את הסיכומים שיושגו אתה.
כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשר החוץ האמריקני קארי הנמצא בירושלים, כי ישראל מתנגדת לכל הצעות אלה. 

Print Friendly, PDF & Email