קשר השתיקה וההשתקה לגבי אל"מ באחד התפקידים הרגישים ביותר במודיעין

ביום שני ה- 23.12 אישר שופט בית משפט השלום בתל אביב, ירון גת, חלופת מעצר לקצין בשירות פעיל, בדרגת אלוף משנה החשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים, בביצוע מעשי סדום וניהול קשרים מיניים עם נערים בני 15.
הקצין המשרת בחיל המודיעין, בתפקיד רגיש, נמצא במעצר בית בתנאים מגבילים. נציג המשטרה, רפ"ק רונן שמרי, בתשובה לשאלת השופט, ענה כי חלק ממעשיו של הקצין, עם יותר מעשרה נערים, מתועדים בצילומי וידאו ואחרים בצ'אטים והתכתבויות אשר נתפסו על מחשבו האישי. על זהות הקצין הבכיר הוטל צו איסור פרסום, למעט העובדה שהאיש רווק. הדיון לא נערך בדלתיים סגורות.
בנוסף לחשדות הפליליים כנגד הקצין, יש פרשה נוספת, הדנה בחומר סודי ביותר אשר לא אמור לצאת מכותלי היחידה בו שירת. פרשה זו נחקרת אף היא במישור מקביל.
שאלות רבות וקשות חייבות להישאל על ידי ראשי ארגוני המודיעין של מדינת ישראל ובהיעדרן, על ידי הציבור. אולם מסביב לפרשה קיים קשר שתיקה המעורר חשש, כי מישהו בצה''ל החליט להשתיק את הפרשה, להביא ל'העלמותו' של הקצין הבכיר, כאשר הדרך אל מחוץ לצה''ל מרופדת בהסדרים כספיים וכלכליים נדיבים.  מה שנקרא 'שתיקה כפולה' Double deck silence.
גופי ביון מודיעין בכל העולם מחפשים בנרות אצל מטרות איכות פוטנציאליות כאלה, כמו תפקידו ועיסוקו של הקצין הבכיר את הנקודה הרגישה, זו שניתן ללחוץ עליה, לסחוט בעזרתה ולזכות בכל מידע זהב אפשרי. מכיוון שהקצין הבכיר איתר קורבנותיו, כך עולה מכתב האישום, במרחב הקיברנטי-זה שהוא אמור להכיר את סכנותיו מלפני ומלפנים, שיעור פוטנציאל הסיכון והסכנה לביטחון המדינה, לא אמור לתת מנוח למפקדיו.
אין מדובר במעידה חד פעמית, באדם שיצריו לרגע התגברו עליו, אלא בדפוס פעולה ארוך ומתמשך, של ניהול מערכות יחסים מיניות עם נערים, בניהול אורח חיים שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מקצין בכיר, במערכת רגישה, באחד הצמתים הקריטיים של ארגוני הביטחון במדינת ישראל.
רגע לפני שהפרשה המטלטלת הזו מושתקת על ידי מי שחפץ בהשתקתה המיידית, ראוי להרהר בצורך בצו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה.
ל'יחידה המסווגת' בה משרת הקצין, ממשקים רבים לגופי רבים ושונים בתוך חיל המודיעין, לגופי צבא שונים, ליחידות טכנולוגיות ומבצעיות בארגוני הביון האחרים של המדינה ולגופים אזרחיים הנותנים שירותים ליחידה, זאת מלבד קשרים ענפים שיש ליחידה זו עם גורמי מודיעין זרים, מהם בין הרגישים ביותר במערב ובמזרח התיכון. כך שזהותו המלאה ידועה היטב ואף פורסמה בכמה בלוגים.
תגובתו הפומבית של החשוד ובקשתו להיבדק בפוליגרף על מנת להוכיח את חפותו, היא זו שצריכה להדליק את כל זרקורי האזהרה האדומים האפשריים.
ניתן להעריך, שכאלוף משנה ביחידת מודיעין, עבר החשוד, הנמצא באמצע שנות הארבעים לחייו, כ- 10 (!) בדיקות פוליגרף שונות, תקופתיות, שגרתיות וייחודיות, הכרוכות בקידומו, בתפקידיו השונים או בפעילויות ייחודיות ויוצאות דופן בהן לקח חלק ואת כולן עבר, בלי לגלות מצוקה הנובעת ממעשיו שלו, אשר כפי הנראה לא התחילו לאחרונה וחלקם מוגדרים בסדר הדין הפלילי של מדינת ישראל. בקומות האמצעיות של בניין אזרחי לחלוטין, בלב ליבה של העיר תל-אביב, פועלת מעצמת פוליגרף המאויישת על ידי זרוע של שירות הביטחון הכללי והידועה כ'יחידה ממלכתית לקביעת התאמה ביטחונית'. לשם גם הגיע הקצין הבכיר ויותר מפעם אחת כאמור, עטה עליו את חגורות 'מכונת האמת', לא נתפס בקלקלתו, חזר ל'יחידה המסווגת' בה הוא משרת ביום, ואל הצ'אטים, ואל הנערים הקטינים לכאורה, בלילות.
אפשר וצריך לקרוא את הנחייה 3.1102 של משרד המשפטים דווקא, בדבר 'שימוש בפוליגרף על-ידי רשויות המדינה', אותה חיבר פרופ' אליקים רובינשטיין בהיותו היועץ המשפטי לממשלה וללמוד מהמסמך עד כמה מסוכן הפוליגרף ועל יעילותו המפוקפקת בדגש על לכידת חשודים מיומנים וחלקלקים.
למרבה הצער, נרמס והוחרג מסמך ההמלצה של היועץ המשפטי לממשלה באדיבות קדושת חוק השב"כ 2002, הרוח והלשון של ההמלצה לא באים, לידי כל שימוש או התייחסות, כאשר המדינה, באמצעות שירות הביטחון הכללי, עורכת בדיקות פוליגרף, לטובת בדיקות סינון ביטחון, לשם 'קביעה של התאמה ביטחונית של אדם לתפקיד או למשרה שסווגו בסיווג ביטחוני'.
נקודה חשובה אחרת אותה יש לברר עד הסוף, לכל מי שביטחון ישראל חשוב לו, האם הקצין הבכיר, יודע והעלים עין, בכוונה או שלא בכוונה, מקצינים וחיילים נוספים שהיו מעורבים במעשים דומים.
המדובר ביחידת מודיעין גדולה מאוד בה משרתים לא עשרות ולא מאות קצינים וחיילים, אלא אלפים רבים של אנשי צבא.
לאחר שגם מחשבו הפרטי של הקצין הבכיר היה מעורב בפרשה זו, אפשר שמדובר באחת הבדיקות הביטחוניות הנרחבות ביותר שבוצעו אי פעם בישראל.  אין אנו יודעים מה בדיוק נתגלה במחשב זה לאחר שניתנה הוראה 'לנקותו' לפני שיגיע לידיים אזרחיות משטרתיות-משפטיות, ואם נמצא בו גם חומר צבאי מסווג? 
אולם מה שאנו כן יודעים הוא שזה הוא נושא שמעניין ביותר ללא רק את הממונים על בטחון המדינה, אלא גם ראשי ארגוני ביון זרים.

 

Print Friendly, PDF & Email