ראשי החמס נתנו הוראה להמשיך במתקפה על ישראל, בערב הסדר ובחג, עד שהמצרים ייפתחו את מעבר רפיח.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה: אין התקדמות בשיחות המתנהלות בקהיר בין קצינים גבוהים של המודיעין המצרי וראשי החמס סעיד סייאם, ומחמוד א-זאהר. הערכה בצה"ל: הקיפאון בשיחות יביא להגברת עוצמת התקפות החמס על ישראל בליל הסדר ובתקופת חג הפסח.
המקורות שלנו מוסרים כי ראשי החמס, בדמשק, קהיר, ועזה, אינם מסתירים, אם כי אינם אומרים זאת בגלוי, כי הם הפכו את ישראל כבת ערובה להשגת הסכם בינם לבין קהיר על פתיחת מעבר רפיח.
הנוסחה שהחמס מציב היא פשוטה ואכזרית מאוד, אמר ביום ה' בלילה 17.4, גורם מודיעני בכיר המתמצא בתוכן השיחות. או שהמצרים יסכימו לפתיחת מעבר רפיח לתנועה חופשית של הפלסטינים מהרצועה לסיני ובחזרה, כלומר להסרת המצור מעל רצועת עזה, או שההתקפות על מטרות בתוך ישראל תגברנה. המצרים אינם מוכנים בשלב זה לפתוח את המעבר, בעיקר מאחר והאמריקנים והישראליים לוחצים עליהם שלא להיכנע לדרישות החמס.
גורמים צבאיים ישראליים אמרו, כי הקיפאון בשיחות בקהיר יביא לכך כי בימים הקרובים, כולל בליל הסדר במוצאי שבת 19.4, יגביר החמס את התקפותיו. ההערכה היא כי החמס ינסה להחדיר חוליות מפגעים, כפי שעשה בשבוע האחרון במסוף הדלקים בנחל עוז, ליד קיבוץ בארי, וביום ה' במעבר כרם שלום. ההנחה המבצעית בקרב כוחות צה"ל מסביב לרצועת עזה היא, שאם עד עכשיו החמס ניסה לעבור את הגדר בצורה גלויה לאור יום, הרי עתה הוא יסלים את הלחימה על ידי ניסיון החדרת מפגעים באמצעות מנהרות שהוא חפר והכין למטרה זו. אפשרות אחרת, מעבר חוליות מתאבדים מסיני אל תוך ישראל, או פיגוע במטרה ישראלית בסיני.
בצה"ל, חוששים פחות מירי טילים, משום שהחמס איננו משתתף עד עתה בירי הטילים, שברובו מתבצע על ידי אנשי הג'יהאד האיסלמי וארגוני טרור פלסטינים אחרים. קצין בכיר אמר, כי החמס שומר את טילי 'הגראד' שברשותו, למקרה שצה"ל ייכנס בכוחות גדולים לרצועה כדי לכבוש חלקים ממנה. קשה להניח, אמר הקצין, כי החמס ישנה את ההחלטה הטקטית הזו שלו ויתחיל לשגר בחג טילים אלה. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי ההחלטה הסופית אם להפגיז ערים ישראליות בטילי 'גראד' יכולה להשתנות באם סעיד סייאם, ומחמוד א-זאהר, יחזרו לרצועה מקהיר בידיים ריקות.

Print Friendly, PDF & Email