ראשי הצבא המצרי: לא נשפיל את גיבור מלחמת אוקטובר מובראק. לא ניתן לו ללכת

בעוד שביום א' 6.2 נראה היה כי יש ניסיון לחזור לחיים נורמאליים במצרים, הרי מתחת לפני השטח התחוללו 3 מאבקים קשים בצמרת הצבא, בתוך מחנה האופוזיציה שהפילוג בו הלך והעמיק, ובתוך מחנה הנשיא מובראק, שכל אחד מאיים להחזיר את האלימות לרחובות מצרים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי מפקדי הצבא המצרי אומרים עתה כי הם לא יאפשרו להביא להפסקת כהונתו של מובראק, לפני מועד פרישתו הרשמי בעוד 200 יום, בחודש ספטמבר. 'לא נרשה בשום אופן וצורה להשפיל גנרל מצרי שהוא גיבור מלחמת אוקטובר (1973) נגד ישראל, לא חשוב מה המחיר הפוליטי שנצטרך לשלם', אמר קצין בכיר מאוד מצרי לתיקדבקה.
עמדה זו של ראשי הצבא, אילצה את סגן הנשיא עומר סולימן להציג לפני חלק מראשי מפלגות האופוזיציה, אתם נפגש ביום א', לוח זמנים פוליטי צפוף ונוקשה המוכתב בעיקר מהעובדה כי דרישתם העיקרית לסילוקו של מובראק איננה יכולה להתמלאות.
סולימן ניסה להסביר לנציגי האופוזיציה, כי לפי החוקה המצרית היחיד שיכול לחתום על שינויים בחוקה הוא נשיא המדינה ואף אחד אחר לא!
אם מובראק ירד מהשלטון עכשיו, אמר סולימן, כפי שהאופוזיציה המצרית דורשת, הבחירות הבאות לנשיאות בסוף 2011, תערכנה לפי החוקים הקיימים עכשיו במצרים, ולא תהייה שום רפורמה פוליטית במצרים, אלא רק ב-2016 כאשר נשיא חדש ייבחר.
לכן, טען סולימן, אם האופוזיציה רוצה רפורמות פוליטיות, היא חייבת לשתף אתו פעולה בהחזקת מובראק בשלטון ובהליכה לקראתו, כדי לשכנעו לחתום על החוקים החדשים.
המקורות של תיקדבקה בקהיר מוסרים כי רק חלק קטן מנציגי האופוזיציה שהשתתפו בפגישה עם סולימן השתכנעו מטיעוניו.
רוב המשתתפים בפגישה דחו את הצעת הפשרה שסולימן העלה בפגישה ולפיה מובראק יפרוש למעשה מהנשיאות בחודש יוני השנה 'מטעמי בריאות', ותמורת אבטחת שלומו האישי ושל משפחתו הוא יסכים ב-3 החודשים שיוותרו עד ספטמבר לחתום על השינויים בחוקה עליהם יוסכם בין הצבא והאופוזיציה.
מי שמתנגד בחריפות להסדר שסולימן מציע הם מנהיגי קבוצות המפגינים הנמצאים עדיין בכיכר א-תאחריר במרכז קהיר, ביניהם, מוחמד אל-ברדעי, לוחם הדמוקרטיה הוותיק איימן נור, חלק מאנשי קבוצת ה-6 באפריל, חלק מאנשי קבוצה השינוי הדמוקרטי', וחלק ממנהיגי האחים המוסלמיים. כל אלה אומרים כי על מובראק לפנות מיד את השלטון, ללא תנאים.
עדיין לא ידוע מתי תיערך פגישה נוספת בין עומר סולימן ונציגי האופוזיציה.
גם רבים ממקורביו של הנשיא מובראק ישנם רבים המתנגדים לקו בו נוקט סולימן. הרושם המתקבל מצעדי סולימן הוא כי הוא מנסה למצוא, בינתיים ללא הצלחה, את שביל הזהב בין מחנה מובראק, מפקדי הצבא, והאופוזיציה.
המקורות של תיקדבקה בקהיר מדווחים כי הניסיון להחזיר את קהיר ביום א' למסלול נורמאלי, הצליח בצורה חלקית בלבד.
בבנקים שנפתחו השתרכו תורים ארוכים מאוד. אלה שהצליחו להגיע לדלפקי השירות נדהמו לשמוע כי סכומי הכסף שהם הורשו למשוך מחשבונותיהם הוגבלו ל-10,000 דולר בלבד. תורים ארוכים מאוד בהם המצרים נאלצו לעמוד בתור במשך שעות היו גם ליד הכספומטים, שחלקם הפסיקו את פעולתם לאחר זמן קצר. לשווקים שנפתחו הגיעה רק כ-40 אחוז מהאספקה היומית המגיעה בדרך כלל אליהם.
גם המשטרה המצרית הוחזרה לרחובות בקהיר בצורה חלקית בלבד. רוב כוחות המשטרה שהוחזרו לרחובות הם אנשי משטרת התנועה, ומשטרת האספקה המפקחת על השווקים והמרכולים. כוחות מנהלת הביטחון של משרד הפנים המצרי שהם הכוח העיקרי בבירה המצרית השומר על החוק והסדר, ואשר השתתפו בימים הראשונים של המהומות בדיכוין האכזרי, לא הוחזרו לרחובות.  

Print Friendly, PDF & Email