ראשי ה-CIA ואמ"ן לשעבר: איראן הגיעה לשלב של מדינת סף גרעינית. אי אפשר יותר למנוע זאת

שני ראשי ארגוני המודיעין לשעבר מהגדולים והחזקים בעולם, מי שהיה ראש סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית, ה-CIA, גנרל מייקל היידן Gen. Michael Hayden, וראש אמ''ן לשעבר האלוף (מיל.) עמוס ידלין, אמרו ביום א' 1.12, במקביל בוושינגטון ובתל-אביב, כי איראן הגיעה למצב בו הפכה להיות מדינת סף גרעינית, והיא יכולה לבנות כמה פצצות גרעיניות תוך לא יותר מאשר ששה שבועות.
שניהם הודו בכך, כי ארה''ב וישראל נכשלו במניעת איראן להפוך למדינה גרעינית. 
הגנרל מייקל היידן, שהיה גם ראש הסוכנות האמריקנית לביטחון NSA, צמצם את דבריו ברשת הטלוויזיה 'פוקס'FoxNews , לארבעה משפטים. איראן היא מדינת סף גרעינית, לא נצליח (ארה''ב) למנוע זאת. שינינו את הקווים האדומים שלנו. 'נכנעו לדרישה האיראנית להעשיר אורניום'. The United States has all but conceded Iran has the right to enrich uranium. היידן הביע תיקווה כי בז'נווה ארה''ב לחצה על הכפתור 'הפסק', ועתה במו''מ במשך ששת החודשים הבאים היא תלחץ על הכפתור 'חסל'.  We have hit the pause button. Now we've got to negotiate hitting the delete button. אולם מטון וצורת דבריו היה ברור, כי הוא מטיל בכך ספק.     
ראש המכון למחקר ביטחון לאומי, וראש אמ''ן לשעבר עמוס ידלין אמר, 'כי איראן נמצאת בנקודת פריצה לייצור פצצה גרעינית.'יש לזכור כי מדובר בהסכם ראשוני ולא בהסכם סופי. יש בהסכם הזה אמירות מעצבות על ההסכם הסופי, ולכן הוא לא רק התחלתי', אמר ידלין. 'העובדה שאיראן מדינת סף גרעיני לא נובעת מן ההסכם הזה, אלא בגלל שהאיראנים פיתחו יכולות במשך שנים ארוכות, ואף אחד לא הצליח לעצור אותם'. 'איראן נמצאת במרחק פריצה מפצצה. זה עצוב, אבל זו עובדה', אמר ידלין.
זאת הייתה ההודאה הישירה ביותר עד כה של איש מודיעין ישראלי בכיר, בכישלון של ממשלות ישראל, שורה של שרי ביטחון,  וגופי המודיעין השונים הישראליים וראשיהם, לעצור מבעד איראן מלפתח ולבנות נשק גרעיני.
ח''כ צחי הנגבי, הנחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו, הביע חשש כי הסכם הביניים יהפוך להסכם קבע, ויהפוך את איראן למה שהיא כיום-מדינת סף גרעינית שיכולה להשיג חומר לנשק גרעיני בתוך ששה עד 7 שבועות.
במקביל, ברומא, ולמרות דברים אלה של היידן וידלין, חזר ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההצהרה, כי ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. נתניהו חוזר ומתעלם מהצהרות קודמות שלו, בייחוד זו בעצרת האו''ם בספטמבר 2012, כי ישראל לא תאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית, ולא תאפשר לה לאגור ממספיק אורניום מעושר שיאפשרו לה לבנות נשק גרעיני.  ח''כ צחי הנגבי הודה בכישלון זה כאשר אמר, כי  בידי איראן נמצאים היום ' 7.2 טון אורניום מעושר המאפשרים בניית כמה פצצות'. 
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לאחר שתקף בחריפות את העימות הפומבי שבנימין נתניהו מנהל עם הנשיא אובמה בשאלת הגרעין האיראני, העריך שישראל לא תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית. במילים אחרות, לדבריו, ישראל השלימה בכך כי לאיראן יהיה נשק גרעיני.  

 

Print Friendly, PDF & Email