ראש אמ"ן אלוף כוכבי חושף את בסיסי אל קעידה בטורקיה, במטרה לפגוע בציר החדש שטהרן ואנקרה מקימות באזור

זה לא היה מקרה כי, ביום ד' 29.1, כאשר ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, ישב בטהרן עם נשיא איראן חסן רוחאני, אמר ראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי בת''א, כי כמה מלוחמי אל קעידה בסוריה, התאמנו ומתאמנים בבסיסים בטורקיה, וכי לאנשי טרור אלה, אם הם רוצים יש עכשיו 'גישה נוחה לאירופה ממדינה  שחברה בנאט''ו'.  'גישה נוחה' בלשון המקצועית, היא יכולת לבצע פיגועים בארצות נאט''ו באירופה.
ראש אמ''ן לא אמר זאת, אולם מדבריו השתמע, שאם יש לאנשי הטרור האלה גישה לאירופה, יש להם גם גישה לישראל.
תוך כדי שהוא מדבר, הציג האלוף כוכבי לפני שומעיו, מפה עליה מסומנים הבסיסים של אל קעידה במזרח התיכון. אפשר היה לראות בבירור  על המפה, כי לאל קעידה יש היום שלושה מחנות אימונים בטורקיה: מחנה אחד באזור קארמאן Karaman. קארמאן היא עיר בת כ-150,000 תושבים הממוקמת במרכז אנטוליה Central Anatolia. מאזור זה יש גישה נוחה לאיסטנבול.
המחנה השני ממוקם במחוז אוסמאניי Osmaniye, בדרום טורקיה. אזור זה נחשב רגיש מבחינה ביטחונית, מאחר ומצויים בו בסיס האוויר הגדול האמריקני-טורקי באדנא Adana, ומסופי צינורות הנפט המגיעים מעיראק, ומאסיה המרכזית, לים התיכון צ'ייאן Ceyhan.  
מחנה האימונים השלישי של אל קעידה בטורקיה, הוא ליד העיר אורפה Sanlıurfa-Urfa, הנמצאת בדרום-מזרח טורקיה. המדובר בעיר גדולה בת כחצי מיליון תושבים.
האלוף כוכבי, לא אמר מי מתחזק לוגיסטית את שלושת המחנות האלה? מי מספק להם נשק? ומי הם המדריכים המעבירים את אנשי אל קעידה אימונים?
אולם הוא העיר, כי כל שבוע נכנסים לסוריה לוחמים של אל קעידה מכל קצוות העולם, 'אבל הם אינם נשארים שם'.  "but they do not stay". כוכבי לא אמר לאן הלוחמים האלה עוברים, אולם מטון דבריו אפשר היה להבין כי חלק מהם עובר לשלושת מחנות האימונים בטורקיה, וחלק אחר, לפי המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, עובר להלחם לצד אל קעידה בעיראק.  במילים אחרות לפי כוכבי, טורקיה לא רק מחזיקה מחנות אימונים של אל קעידה, אלא היא גם פותחת לפניהם את גבולותיה.
כוכבי עשה השוואה בין גודל השטח אותו תופסים  מחנות האימונים האלה של אל קעידה בטורקיה, עם השטח שבו מחזיקים במרכז ובצפון חצי האי סיני הלוחמים המזוהים עם אל קעידה ומאורגנים בארגן הגג 'אנצר בית אל מקדיס'  Ansar Bayt Al-Maqdis. לדבריו, אנשי אל קעידה בטורקיה מחזיקים בשטח שגודלו כחצי השטח שמחזיקים אנשי אל קעידה בסיני.
לפי תיאור והשוואה זו לאנשי אל קעידה בטורקיה שליטה על אזורים גדולים.

לפירוט לא רגיל של מצד ראש אמ''ן יש חמש סיבות:
1. לחשוף את ביקור ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן בטהרן, ואת העובדה כי חתם עם הצמרת האיראנית שורה של הסכמים אסטרטגיים. במלים אחרות, איראן וטורקיה מקימות ציר של מדיניות מוסלמיות לא-ערביות במזרח התיכון.
 2. מאחר וגם לאיראן היסטוריה של מתן רשות לאנשי אל קעידה לשהות בטריטוריה שלה ולצאת משם לפיגועים במזרח התיכון, בייחוד בסעודיה ובארצות המפרץ הפרסי, מדובר בשתי בעלות ברית חדשות, המוכנות להפעיל את אל קעידה  לצרכי השגת מטרותיהן.
3. כוכבי מנסה לעורר את המדינות האירופאיות, חברות נאט''ו , מפני סכנת הטרור הצפויה להן. מזווית הראייה של ראש אמ''ן מדובר בחדירה מבצעית ראשונה של אל קעידה למערב, בסיועה של מדינה חברה בנאט''ו.   
מדובר גם באיתות של ישראל לעבר ממשל אובמה, שייראה בעצמו מה הן התוצאות המיידיות  של ההתקרבות בין וושינגטון וטהרן, ומה הן תוכניותיה האמיתיות של טהרן לגבי מדינות המזרח התיכון.
4. ראש אמ''ן החליט להשתמש 'בתותחים כבדים' בפרסום זה, גם בניסיון לעצור את זרם בכירים במזרח התיכון הנוהרים לעבר הבירה האיראנית. בזמן שבטהרן ניהל ארדואן את שיחותיו עם הצמרת האיראנית, הגיע לשם גם שליח מיוחד של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אשר ביקש לברר באם אפשר להביא להתקרבות מחודשת בין טהרן ורמאללה.
5. השליח, חבר הוועדה המרכזת של הפת''ח ג'יבריל ראג'וב נפגש ביום ד' 29.1 עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף. תוך כדי הפגישה אמר ראג'וב את הדברים המוזרים האלה:
'הקלפים שלנו גלויים, ואנחנו מדברים בכנות'. 'אנחנו איננו מנסים לשקר ולתחמן אף אחד'. Our cards are shown and we are speaking frankly, we aren’t trying to cheat or manipulate anyone. כנראה, כי גם בטהרן אין אמון רב בדברי הפלסטינים. 

Print Friendly, PDF & Email