ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין: איראן פועלת להשגת כמות אורניום מועשר שיביא אותה למרחק של חודשים ספורים מהשגת פצצה גרעינית. מקורות מודיעיניים מערביים: אם איראן תמשיך בקצב כזה של העשרת ורכישת אורניום, יכולה להיות לה פצצה גרעינית תוך 50 עד 60 יום.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מקורות המודיעין, ומספר מומחים לנשק גרעיני מערביים, סבורים כי גם אם איראן לא תייצר את הפצצה הגרעינית הראשונה תוך חודשיים, כלומר בתחילת חודש יולי, הרי בוודאות שהיא תייצר אותה ב-12 החודשים הבאים, כלומר בתחילת שנה הבאה.
המקורות שלנו מוסרים כי החישובים האלה מבוססים על ההנחה, כי ההודעות האיראניות האחרונות על כך כי הם מפעילים עתה בנטאנז 7000 צנטריפוגות, הן נכונות. אם אלפי הצנטריפוגות האלה תעבודנה במהירות וללא תקלה 24 שעות במשך 7 ימים בשבוע, הן מסוגלות להעשיר ב-60 הימים הבאים את כמויות האורניום הדרושות לטהרן לשם בניית פצצה גרעינית.
באיזה קצב ומהירות מסחררים מתפתחת התוכנית הגרעינית האיראנית אפשר ללמוד מהערכה של כמה מומחי נשק אמריקנים שקבעו באחרונה, כי בקצב כזה של העשרת אורניום תוכל איראן לייצר תוך 12 עד 18 חודשים, כלומר פחות משנתיים לא פחות מ-60 פצצות וראשי חץ גרעיניים.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי באחרונה מתרבות גם הידיעות המדווחות, על מאמץ איראני מרוכז להשיג אורניום מעושר ממדינות אחרות. מקורות מודיעיניים יפניים, פרסמו לאחרונה מידע לפיו הצליחה בתחילת השנה אונייה צפון קוריאנית להעביר לאיראן כמויות גדולות של אורנים מעושר.
אחד מגדולי וחשובי העיתונים ביפן 'ניקיי'The Nikkei (תפוצה של 3 מיליון עותקים), פרסם לאחרונה פרטים על דיווחים אלה.
לדברי העיתון, עזבה האונייה הצפון קוריאנית בחודש דצמבר 2008 את צפון קוריאה, כשהיא עמוסה באורניום מעושר בדרגה גבוהה שבין 50 ל-60 אחוז.
האונייה נעה לאיטה דרך האוקיינוס ההודי, וזאת כדי להימנע מעקוב של לוויינים ואוניות ביון ומלחמה מערביות, ולבסוף הצליחה בתחילת השנה להביא את המטען אל אחד הנמלים האיראנים. משם הועבר האורניום המעושר למתקני העשרת אורניום ליד טהרן. המקורות המודיעיניים היפנים אומרים, כי אין ספק שהמדובר היהבאורניום מעושר בדרגה גבוהה. ציטוט המקור highly enriched uranium -HEU .
ראש אמ"ן האלוף ידלין גם העריך ביום ב' 20.4 בישיבת הממשלה, כי המשבר כלכלי הקשה בו איראן נתונה, הכולל אינפלציה בעלת שיעורים גבוהים מאוד, (באורח רשמי כמעט 30 אחוז. באורח בלתי רשמי למעלה מ-50 אחוז.) ואבטלה עמוקה, עשויים להיות מכשיר יעיל לריסון התקדמותה הגרעינית של טהרן. אולם ראש אמ"ן לא אמר מי ינצל את המצב הכלכלי האיראני הזה, ומי יפעיל נגדה אמצעים כלכליים נוספים?
ממשל אובמה, אפילו לפי דבריו של ראש אמ"ן מוכן עתה לדבר עם כל הקיצונים במזרח התיכון כולל איראן 'בצורה מפוכחת'. האלוף ידלין לא הגדיר למה הוא מתכוון במילים 'בצורה מפוכחת'.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי בשטח אין שום סימן, כי המצב הכלכלי הקשה הביא לצמצום התקציבים האיראנים של תוכנית הגרעין. להפך, תקציבים אלה הוגדלו באחרונה לפחות ב-15 אחוז.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי רוב מפעלי הגרעין האיראנים האיצו את קצב פעולתם, כשהם מנצלים את המגעים החשאיים המתקיימים בין וושינגטון וטהרן, לגבי שיתופה של איראן במאמץ הצבאי האמריקני באפגניסטן ופקיסטן.

Print Friendly, PDF & Email