ראש המודיעין האמריקני דניס בלייר Dennis Blair: 'איראן אולי השיגה כבר נשק גרעיני מגורמי חוץ'. קשה יהיה לשכנע את איראן לוותר על נשק גרעיני באמצעים דיפלומטים'. 'עד 2010 יהיו בידי איראן מספיק חומרים בקיעים כדי לבנות נשק גרעיני'.

תיקדבקה:בתיאום מכוון שקשה להתעלם ממנו, דאגו ראשי המערכת הצבאית והמודיעינית בישראל לתדרך ביום ג' 10.3, את ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו, כל האופציות הצבאיות והמידע המודיעיני הנמצא בידי ישראל על התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, כמה שעות בלבד לפני הופעתו של ראש שירותי המודיעין החדש של ארה"ב בפני וועדת הכוחות המזוינים של הסנט שדנה באותו נושא.
לאחר הפגישה בין נתניהו ובין הצמרת הביטחונית, בראשותו של שר הביטחון אהוד ברק, שכללה שיחה בארבע עיניים בין השניים, שנערכה במשרד הביטחון בתל-אביב, לא נמסרה כל הודעה, ולא נמסרו שום פרטים.
לעומת זאת, פורסמו בוושינגטון קטעים מעדותו של דניס בלייר על הנושא הגרעיני האיראני, שכל אחד מהם מצביע על איום מרכזי לביטחונן הלאומי של ארצות הברית וגם לישראל.
בלייר אמר, כי איראן יכולה להתכופף-להסכים, (להפסיק את תוכניתה הצבאית הגרעינית), מול תערובת של תמריצים 'אמינים' שתכלול איומים להגביר את הלחץ הבינלאומי עליה, (כלומר, את הסנקציות.) אולם, הוסיף בלייר, 'זה קשה מאוד להגדיר איזה תערובת זו צריכה להיות'. ציטוט המקור:Tehran might bow to a blend of "credible" incentives and "threats of intensified international scrutiny and pressures" but "it is difficult to specify what such a combination might be.
בלייר הדגיש, 'כי למרות שאיננו יודעים אם בכוונת איראן עכשיו לפתח נשקים גרעיניים, אנחנו מעריכים כי כמינימום איראן תשמור על האופציה לפיתוחם'. ציטוטו המקור:
Although we do not know whether Iran currently intends to develop nuclear weapons, we assess Tehran at a minimum is keeping open the option to develop them.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי בלייר דיבר על 'כלי נשק גרעיניים' בלשון רבים, ולא על פצצה אחת.
בלייר הוסיף ואמר כי אפשר לראות באיראן קשר ברור בין נשק גרעיני, שיקולי ביטחון לאומי, ומדיניות החוץ האיראנית,והוא ציין 2 תקופות מכריעות במרוץ הגרעיני האיראני. שנות ה-80, ושנת 2003.
בסוף דבריו אמר בליר, כי המודיעין האמריקני איננו יכול לשלול את האפשרות כי איראן כבר רכשה, או שתרכוש בעתיד נשק גרעיני או מספיק חומר בקיע לבניית נשק גרעיני. ציטוט המקור:
But the agencies cannot rule out that Iran has acquired from abroad or will acquire in the future a nuclear weapon or enough fissile material for a weapon.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי למרות שמשפט זה של ראש המודיעין האמריקני הוצנע, פירושו כי אי אפשר להוציא מכלל אפשרות כי בידי איראן יש כבר כיום לפחות דגם אחד או יותר של פצצה גרעינית, אותה היא רכשה בשוק השחור הגרעיני, או שקבלה מצפון קוריאה.
הופעתו של בלייר בסנט, היא ההופעה הראשונה של אחד מבכירי ממשל באראק אובמה, בנושא הגרעיני האיראני בפני הוועדה הביטחונית החשובה ביותר של הסנט.
ביום ב' 9.3, אמר רמטכ"ל צבא איראן גנרל חסן פירוזבאדי Major General Hassan Firouzabadi, כי ארצות הברית איננה יכולה לתקוף את איראן, משום שהיא יודעת כי איראן תנחית עליה מכה שהיא לא תוכל לעמוד בה. לאיראן, אמר הרמטכ"ל האיראני, לא משנה אם מדובר ברפובליקנים או דמוקרטים, שניהם ניצים, ושניהם רוצים לתקוף את איראן.

Print Friendly, PDF & Email