ראש המוסד יוסי כהן והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נטרלו את התדרדרות ברצועת עזה ועל הר הבית שאיימו על מערכת הבחירות

ראש המוסד יוסי כהן, והיועץ לביטחון לאומי הישראלי מאיר בן שבת הצליחו במשך סוף השבוע האחרון  לעצור את ההתדרדרות הביטחונית מסביב לעוטף עזה, ובאזור שער הרחמים על הר הבית. בשורה של מגעים נמרצים עם קהיר, ועם ירדן, השיגו כהן ובן שבת הסדרים עם החמאס ברצועת עזה, ועם הרשות הפלסטינית ברמאללה והוואקף המוסלמי בירושלים.

המקורות של תיקדבקה מביאים כאן את תוכן שני ההסכמים וההבנות שהושגו:

שער הרחמים בהר הבית:
1. ירדן קיבלה את עמדת ישראל כי שער הרחמים לא יהפוך להיות מסגד, גם לא מקום תפילה, וכי לא יתבצעו בשטח השער חפירות ארכיאולוגית, כפי שהתנועה האיסלמית של ערביי ישראל, וגורמים בתנזים ברשות הפלסטינית דרשו.
2. ישראל הבהירה לירדן, כי אם ירדן רוצה לדחוף את הפלסטינים תושבי ירושלים לעימות על הר הבית, ישראל מוכנה לעימות כזה, וכי לא תאפשר לשום גורם לשנות את הסטטוס קוו באזור.
3. תמורת זה הציעה ישראל, כי שער הרחמים שהיה סגור תקופה ארוכה ייפתח מעתה לביקורים.
המקורות שלנו מדווחים, כי ממשלת ירדן קיבלה לבסוף את העמדה הישראלית, וזו הסיבה העיקרית שתפילות יום שישי האחרון על הר הבית עברו בשקט, כאשר ממשלת ירדן והמודיעין הירדני מרגיעים את הרוחות גם אצל התנועה האיסלמית וגם אצל התנזים.

רצועת עזה-עוטף עזה:

 החמאס התחייב בפני משלחת שלושת הגנרלים המצריים, אשר קיימה במשך כל שבוע שעבר מסע דילוגים בין תל-אביב לעזה להחזיר את השקט על כנו ברצועה ב-5  שלבים:

1. ממוצאי שבת 9 במרס, הופסקו פעולות התקיפה וההתפרעויות הליליות על גדר המערכת הישראלית מסביב לרצועה.
2. בשלב שני יופסקו שיגור בלוני התבערה והנפץ מהרצועה. החמאס הודיע למרצים, כי ההפסקה תהייה מדורגת ויעברו כמה ימים עד אשר שיגור הבלונים יופסק לגמרי.
3. פורקה יחידת 'הקאג'וק' שהיא יחידת מבערי הצמיגים לאורך גדר המערכת.
4. החמאס מתחייב להפסיק ירי טילים ופצצות מרגמה מהרצועה לעבר ישראל. החמאס מתחייב גם לאכוף את הפסקת הירי על ארגונים אחרים ברצועה.
5. השגריר הקטארי לרצועת עזה מוחמד אל עמאדי ייכנס בשעות הקרובות לרצועה, אולם הוא לא יביא אתו כספים מזומנים. אל-עמדי יציג בפני ראשי החמאס את התוכניות שעיבד ביחד עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדאנוב לדאוג למקורות תעסוקה לתושבי הרצועה שימומנו על ידי קטאר.
ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אישר את ההסדרים האלה שכבר הוחל בביצועם.    


 


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות