ראש המטות האמריקנים: איראן משחקת משחק מסוכן שיצית מלחמה בה ארה"ב תשתתף

24 שעות בלבד לאחר ששר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה אמר לרשת CBS, כי איראן יכולה לבנות פצצה גרעינית בעוד שנה, ואולי אף תוך כמה חודשים, הזהיר ראש המטות המזוינים האמריקנים  גנרל מרטין דמפסי  Gen. Martin Dempsey, ביום ד' 21.12 לפנות בוקר ברשת CNN, כי איראן משחקת מסוכן Iran is playing a dangerous game, שילכוד את המזרח תיכון כולו, את ארה''ב, ואולי גם אחרים, במלחמה ובמרוץ חימוש גרעיני. בדברו על היקף המלחמה אמר הגנרל דמפסי כי היא יכולה להתחולל בין השאר גם בעיראק, אפגניסטן, כווית, וערב הסעודית.
ראש המטות המזוינים תואר בראיון, כמנהיג צבאי  המוביל בשקט מאחורי הקלעים תכנון צבאי אמריקני מתמשך לתקיפת התוכנית הגרעינית האיראנית בהתרחשות בה הנשיא אובמה ייתן את הפקודה לבצע התקפה כזו. ציטוט המקור:  Behind the scenes Dempsey is quietly leading the ongoing military planning for an attack against Iran's nuclear weapons in the event the president gives the order to do so 
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מציינים, כי זה לא מקרה ששני האישים הבכירים ביותר במערך הביטחוני והצבאי של ממשל הנשיא אובמה, מדברים תוך 24 שעות על המלחמה  עם איראן כעל אפשרות קרובה. עד עתה דיברו ראשי המערכת הצבאית האמריקנית על תקיפת איראן כאופציה המונחת על השולחן, שיש להשתמש בה כמוצא אחרון. אולם השבוע הם שינו את הטון, ומדברים על המלחמה כבלתי נמנעת בגלל ההחלטה האיראנית להמשיך בפיתוח המואץ של הנשק הגרעיני האיראני.
'הדאגה הגדולה שלי', אמר הגנרל דמפסי, 'כי הם (האיראנים) יטעו בנחישות שלנו (להפסיק את התוכנית הגרעינית)
My biggest worry is they will miscalculate our resolve. 'כל טעות בהערכה (האיראנית) משמעותה שאנחנו נמצא את עצמנו במלחמה, שתהייה טרגדיה לאזור ולעולם כולו'. ציטוט המקור: Any miscalculation could mean that we are drawn into conflict, and that would be a tragedy for the region and the world.
כחלק מההערכות האיראניות המוטעות לגבי ארצות הברית, העלה ראש המטות המזוינים האמריקנים את נפילתו של המל''ט החמקן האמריקני RQ-170 בידי האיראנים. 'נפילתו של המל''ט בידי האיראנים אינו סוף המאמצים למצוא מה שאיראן עושה', אמר דמפסי. 'אם אתם שואלים האם אנו (האמריקנים)  אוספים מידע מודיעני על ידי שימוש בשורה של אמצעים, התשובה היא בוודאי' If you are asking, 'Are we gathering intelligence against Iran in a variety of means?' the answer is of course. 'זה יהיה חסר אחריות מצידנו לא לנסות להבין מה שאומה שהכריזה על עצמה כאויבת של ארה''ב עושה'. ציטוט המקור: It would be rather imprudent of us not to try to understand what a nation who has declared itself to be an adversary of the United States is doing.
זו פעם ראשונה שקצין הצבא הבכיר ביותר בארה''ב מתייחס במילים ישירות לנזק המודיעיני-האסטרטגי הקשה שארה''ב ספגה עם נפילת המל''ט-החמקן בידי האיראנים, ולהערכה הנשמעת בימים האחרונים מפי אישי צבא ומודיעין איראניים בכירים, כי מאחר ובידיהם ישנו המידע על טכנולוגיית המל''ט ומטוסי הקרב האמריקנים החמקנים stealth , הם יכולים לנסות להפיל אותם  בעת תקיפה אמריקנית של התוכנית הגרעינית, באותם אמצעים בהם נלכד ה-RQ-170. מדברי ראש המטות המזוינים עולה, בניגוד להתבטאויות אמריקניות קודמות אשר ביטלו את יכולת לוחמת הסייבר האיראנית, ולמרות המכה שהצבא וגופי המודיעין האמריקנים ספגו, המאמץ הצבאי והמודיעיני האמריקני נגד איראן נמשך.  
בדברו על האופציות הצבאיות העומדות לרשות ארה''ב לתקוף את איראן, אמר הגנרל דמפסי, 'כי אנו בודקים (מכינים) מספר אופציות'  We are examining a range of options. 'ואני מרוצה מכך שהאופציות האלה שאנו מפתחים מגיעות לנקודה שאפשר יהיה לבצען אותן אם יהיה צורך בכך'. I am satisfied that the options that we are developing are evolving to a point that they would be executable if necessary.
ראש המטות המזוינים חזר על עמדתו הקודמת, כי  אין ערובה שארה''ב תקבל מישראל התרעה מוקדמת באם היא תחליט לתקוף את איראן, אבל הפעם הדגיש כי 'קיים שיתוף פעולה מודיעני מלא בין ארה''ב וישראל, לגבי איראן. 'אנו מנסים לנסוך מידה מסוימת של ביטחון בצד הישראלי, שאנו מכירים בדאגותיהם (מפני הגרעין האיראני), ואנו משתפים אתם פעולה במציאת תשובות להן', סיים דמפסי את דבריו. ציטוט המקור: We are trying to establish some confidence on the part of the Israelis that we recognize their concerns and are collaborating with them on addressing them. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך חזר הגנרל דמפסי בצורה הרבה יותר ברורה על רמיזותיו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה מיום ג', בהם אמר בפעם הראשונה כי ארצות הברית וישראל יכולות לתקוף את איראן במקביל.
בינתיים דחו ביום ב' 20.12 בלילה חוגים מודיעיניים מערביים וישראליים את דבריהם של שורה של דוברים בפנטגון אשר ניסו להפחית בחשיבות דבריו של שר ההגנה האמריקני וטענו כי לא התכוון לכך כי איראן יכולה לבנות פצצה גרעינית תוך שנה ואולי אפילו תוך כמה חודשים.
בייחוד דחו המקורות המודיעיניים את הדברים בהם נאמר, כי אם איראן תחליט לייצר (להעשיר) אורניום למטרת ייצור נשק גרעיני, כלומר, להעשיר את האורניום המצוי בידיה לדרגה של 90 אחוז, פקחי האו''ם (הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו''ם ה-IAEA ), שיש להם גישה למתקנים הגרעינים האיראניים יוכלו לגלות זאת בקלות.  ציטוט המקור: if Tehran made the decision to produce weapons-grade uranium, it would be detected by UN inspectors who have regular access to the country's facilities.
Should they ( the Iranian) make a decision to move to highly enriched uranium, those inspectors would be able to readily detect it, Captain John Kirby.
החוגים המודיעיניים אמרו, כי מוטב שדוברי הפנטגון יתעדכנו בעמדותיהם החדשות של הממשל, שר ההגנה, וראש המטות המזוינים האמריקנים, הנובעת מההבנה  המוסכמת על הדרגים האמריקנים והישראלים הבכירים ביותר, כי ברגע שאיראן תשלים את העברת מתקני הגרעין שלה למתקנים תת-קרקעיים, פעולה שתסתיים כנראה תוך חודשיים עד שלושה, לא ארצות הברית, לא ישראל, ולא אף גורם מודיעין אחר, יוכלו לדעת יותר מה מתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית, והאם טהרן עוסקת כבר במתקנים חסינים אלה בבניית נשק גרעיני. 'לפקחי האו''ם אין ולא תהייה גישה למתקנים תת-קרקעיים אלה', אמרו המקורות המודיענים. 


 

Print Friendly, PDF & Email