ראש המטות המזויינים האמריקנים סקר את 3 החזיתות, בגולן, בלבנון, וברצועת עזה, בהן צה"ל יתמודד, נוסף על המלחמה עם איראן.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ראש המטות מזויינים האמריקנים האדמיל מייקל מולן Admiral Michael Mullen , ערך בסוף השבוע וביום ראשון 29.6, סיור בגבולות ישראל עם סוריה, לבנון, ורצועת עזה, ושמע הסברים מפי הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, ואלופי פיקוד דרום וצפון, האלופים אייזנקוט וגלנט, כיצד צה"ל ינהל את המלחמה ב-3 חזיתות אלה, בנוסף על מלחמה כוללת עם איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי סיור בלתי שגרתי זה, אשר לווה בשבת 28.6, בשיחות ארוכות עם שר הביטחון אהוד ברק, ועם הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, מדגיש מצד אחד את הפקפוק השורר בקרב חלק מצמרת הצבא האמריקני כי צה"ל יוכל גם לתקוף את מתקני הגרעין האיראנים, וגם לנהל מלחמה בעוד 3 חזיתות נוספות, אולם מצד שני את נכונותו של ראש המטות מזויינים האמריקנים האדמיל מייקל מולן, להשתכנע כי הטקטיקה והתוכניות הצבאיות של צה"ל תעבודנה.
מקורות צבאיים אמריקנים בוושינגטון התבטאו באחרונה, כי למרות התרגיל האווירי המרשים בו השתתפו בתחילת יוני 100 מטוסי קרב-הפצצה ישראליים ביוון, אין לישראל יכולת להרוס את כל מתקני הגרעין האיראנים. קצין אמריקני בכיר אמר, כי כדי להשיג מטרה כזו ישראל זקוקה לא ל-100, כי אם ל-1000 מטוסים. אולם מקורות צבאיים ישראליים העומדים בקשר עם הצבא האמריקני דחו טענה זו ואמרו, כי נכון שתוכנית הגרעין האיראנית מורכבת ממאות חוליות/מתקנים המפוזרים בחלקים שונים של איראן, אולם כמו בכל שרשרת חוליות יש גם בקומפלכס האיראני חוליות חלשות ובהן צריך להתרכז ולפגוע.
במקביל, מוסר 'הסנדיי טיימס' ביום א' 29.6, כי איראן העמידה כבר בעמדות שיגור את טילי השיאהב 3 שלה, כאשר חלקם מכוון לכור הגרעיני בדימונה. ה'סנדיי טלגרף' מפרסם ראיון עם ראש 'המוסד' לשעבר שבתאי שביט האומר:איראן יכולה להשיג נשק גרעיני תוך שנה. הזמן לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית הולך ומתקצר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביקורו של האדמירל מולן בגבולותיה הצפוניים והדרומיים של ישראל משך את תשומת ליבם של התצפיות הסוריות-האיראניות המוצבות על גבולות ישראל וסוריה, ובתוך לבנון, ודיווח מיידי על כך הועבר בשבת לטהרן. דיווח זה הוא שהביא לתגובה החריפה ביותר של מפקד משמרות המהפכה האיראנים הגנרל עלי ג'פערי שאמר, כי במקרה של התקפה נחסום את דרכי הובלת הנפט מהמפרץ, והעולם המוסלמי והשייעי ינחיתו על ישראל מכת מוות.
המקורות האיראניים של תיקדבקה: זו הייתה ההתבטאות החריפה ביותר שנשמעה אי פעם מצד אישיות בכירה איראנית, על הידיעות המתפרסמות על הכנות הישראליות להתקפה על איראן, ועל ביקוריהם של ראש המטות המזויינים האמריקניים האדמירל מייק מולן, וראש המבצעים של הצי האמריקני אדמירל גארי ראוהד, השבוע בישראל, לשם תיאום עמדות בנושא האיראני, איים הגנרל עלי ג'פערי בראיון לעיתון ג'אם אל ג'אם Jam-e Jam, בשימוש של נשק הנפט. במצב בו ממחירי הנפט עולים ומגיעים לשיאים של 143 דולר החבית, אפשר להניח כי הדברים יקפיצו את מחירי הנפט לשיאים גבוהים הרבה יותר מאשר 150 דולר החבית.
'אם יש עימות בינינו ובין אוייב ששיבוא מחוץ לאזור' אמר מפקד משמרות המהפכה, בהפרידו בצורה ברורה מאוד בין התקפה אמריקנית, או התקפה ישראלית על איראן, אזי ברור שהעימות יכלול גם את נושא הנפט. לאחר שנתחיל לפקח, (כלומר, לחסום) את נתיבי הנפט, מחירי הנפט יעלו בצורה ניכרת, וזה צריך להיות אחד מהאמצעים שירתיעו את האוייב מלתקוף'.
'אם ההתקפה תבוא מאדמה של מדינה אחרת, (כלומר מישראל,) זכותו תהייה להגיב בפעולה צבאית נגדה'.
'כוחות צבא ארצות הברית', ציין ג'פערי, 'הם הרבה יותר חשופים ופגיעים מהכוחות הישראליים.' המקורות של תיקדבקה: בכך יש לראות איום איראני ישיר לארצות הברית שלא להתערב, ולא לעזור למתקפה ישראלית על איראן.
בהמשך דבריו העלה ג'פערי את האפשרות כי במקרה של תקיפה על ארצו, בעלי הברית של איראן במזרח התיכון, כלומר סוריה, חיזבאללה, החמס, והג'יהאד האיסלמי, ייפתחו בחזיתות נוספות משלהן.
'הישראלים יודעים', הדגיש ג'פערי, 'שהיכולות של העולם המוסלמי והשיעיי, מסוגלות להנחית מכת מוות על ישראל.' ג'פערי הדגיש, 'כי כל שטח ישראל נמצא בטווח הטילים האיראנים'.

Print Friendly, PDF & Email