ראש המטות המזוינים של ארה"ב אדמירל מייק מולן: אפשרנו לאוניית הנשק האיראנית להמשיך בדרכה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: האונייה עושה את דרכה לנמל לטקיה. לא רחוק ממנה משייטת משחתת טילים מונחים רוסית אדמירל צ'אבאננקו Admiral Chabanenko.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ראש המטות המזוינים האמריקנים אישר ביום ד' 28.1 לפנות בוקר את הדיווחים הבלעדיים של תיקדבקה על השתלשלות המאורעות מסביב לאוניית הנשק האיראנית הנושאת את דגל קפריסין, שכוחות פשיטה אמריקנים השתלטו עליה בשבוע שעבר בים האדום.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי האונייה עגנה עד יום א' 25.1 בלילה בפתח תעלת סואץ, כאשר היא מחכה להוראות מטהרן לאן עליה להמשיך את דרכה. לבסוף, קיבל קברניט האונייה הוראות לצאת לנמל לטקיה שבסוריה, ולפרוק שם את משלוח הנשק, הכולל טילים, שהיה מיועד לחמס. עוד מוסרים המקורות שלנו כי כאשר האונייה הגיעה ביום שני 26.1 לים התיכון, חיכתה לה שם ארמדה של אוניות מלחמה מ-3 מדינות. אוניות מלחמה אמריקניות, ישראליות, וגם משחתת הטילים הרוסית אדמירל צ'אבאננקו. כל אוניות המלחמה האלה נעו במרחק מהאונייה האיראנית שהן עוקבות אחר מסלול תנועתה, ואחת אחר השנייה. האוניות האמריקניות והישראלית נעו במטרה למנוע מהאונייה להגיע מול חוף עזה. משחתת הטילים הרוסית נעה בצפייה לראות כיצד הדברים יתפתחו, ואיזה פעולות הציים האמריקנים והישראליים ינקטו נגד אוניית הנשק. אולם, גם הצי האמריקני וגם הצי הישראלי לא נקטו נגד אוניית הנשק האיראנית שום צעדים.
האדמירל מולן אמר, 'כי ארה"ב עשתה ככל שיכלה במסגרת המותר לה לפי החוק'. 'הייתי רוצה שתהייה לנו יותר סמכות לפעול באירועים כאלה', אמר מולן. 'אין לנו שום סמכות לתפוס את הנשק, או לעשות משהו דומה לכך'.
בהופעה בוושינגטון אמר מולן, כי הוא תומך כבר זמן רב בגישה של פתיחות אמריקנית כלפי איראן, משום שלדרך כזו יש פוטנציאל בו שתי המדינות יכולות לנוע ביחד ולהפיק מכך תועלת. אולם הוא הדגיש כי כי איראן איננה עוזרת (לארצות הברית) בהרבה, הרבה מאוד דרכים ושטחים, וכי אני אינני אופטימי בנקודה זו'. ציטוט המקור: Iran is unhelpful in many, many ways in many, many areas, and so I wouldn't be overly optimistic at this point. מולן לא פירט באיזה נושאים ושטחים מדובר.

Print Friendly, PDF & Email