ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן טרפד מהלכים של רוה"מ שטאייה להפסיק בהדרגה את שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעני עם ישראל

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן התערב השבוע וביטל החלטה של ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שטאייה Mohammad Shtayyeh, להפסיק בצורה חלקית את שיתוף הפעולה עם ישראל, כך מדווחים בלעשית המקורות המודיעיניים של תיקדבקה.

ראש הממשלה הפלסטיני שטאייה, איש כלכלה במקצועו, המנסה מאז מונה לתפקידו, לפני חמישה חודשים באפריל, לנסות לתפוס עמדות כוח, כדי להוכיח שהוא יהיה היורש של אבו מאזן, קרא אליו בשבוע שעבר את ראשי מנגנוני המודיעין והביטחון הפלסטינים והורה להם להפסיק את פגישות התיאום עם קציני צה"ל. בפגישות אלה מתבצע התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים.
המקורות שלנו מציינים, כי שטאייה הדגיש באוזני הקצינים הפלסטינים כי הוא איננו מורה להם להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, אלא רק להפסיק את הפגישות עם צה"ל ועם שירותי המודיעין הישראליים.  
מקורות ביטחון ומודיעין ישראליים אמרו, כי אם הצעד הזה של ראש הממשלה הפלסטיני היה ננקט הוא היה מביא להאטה בתהליך התיאום הביטחוני, דבר שהיה מאט לא רק את המהלכים הננקטים על ידי שני הצדדים לסיכול פעולות טרור בישראל, אלא גם מאט את המהלכים נגד יריביו של אבו מאזן בשטחים הפלסטינים.

המקורות שלנו מדווחים, כי תוך זמן קצר מאז ששטאייה נתן את ההוראה הזו ופרטיה דווחו לראש הרשות אבו מאזן, הוא קרא אליו לשיחה דחופה נוספת את ראשי גופי הביטחון והמודיעין הפלסטינים ונתן להם הוראה שלא לקיים את הוראותיו החדשות של שטאייה.
למקורביו אמר אבו מאזן, כי נושאי ביטחון ומודיעין ברשות הפלסטינית אינם בתחום אחריותו של ראש הממשלה, ורק ראש הרשות הוא המחליט בנושאים אלה.
מקורות צבאיים ומודיעיניים ישראליים ציינו בסיפוק את העובדה כי אבו מאזן פעל במהירות רבה כדי לבטל הוראה זו ראש ממשלתו.

בחודש שעבר העלה מוחמד שטאייה הצעה לפיה יש לנתק את הרשות הפלסטינית מהשקל הישראלי ולהכריז ולהחליפו בקריפטו לאומי פלסטיני. המשמעות של המהלך כזה באם היה מתבצע הייתה שבנק המרכזי של ישראל יאבד את ההכנסות שהוא מרוויח משימוש בשקל בשטחים הפלסטיניים. על פי פרוטוקול פריס שנחתם באפריל 1994, בין ישראל לפלסטינים הרשות המוניטרית הפלסטינית PMA יכולה להיות בעלת סמכויות של בנק מרכזי אולם ללא יכולת להנפיק שטרות כסף, והשקל הישראלי ישמש כאמצעי לכל התשלומים כולל עסקאות רשמיות.
הצעתו זו של שטאייה לא הגיעה אף פעם לביצוע.

המקורות של תיקדבקה מציינים עוד, כי ראש הרשות אבו מאזן רגיש מאוד בשבועות האחרונים לכל נושאי המודיעין והביטחון לא רק בגלל שיתוף הפעולה עם ישראל, אלא גם בגלל התגברות הניסיונות של יריביו האישיים במחנה הפלסטיני לתפוס להם ולתומכיהם עמדות כוח.
המקורות שלנו מציינים, כי באחרונה הופיעו בראמללה, לאחר תקופה ארוכה שנעדרו ממנה, סוכנים שנשלחו על ידי יריבו האישי העיקרי של אבו מאזן-מוחמד דחלאן.  
לאחר שכמה מפעולותיו של דחלאן לייצר לעצמו עמדות כוח ברצועת עזה נכשלו, הוא מנסה עכשיו לייצור לעצמו עמדות כאלה ברשות הפלסטינית ברמאללה.
המקורות שלנו מדווחים, כי דחלאן הצליח להקים קשרים עם מי שהיה פעם אחד מיריביו האישיים הגדולים ביותר ג'יבריל ראג'וב. ראג'וב הרואה את עצמו כמי שמתחרה להיות המועמד הפלסטיני לרשת את אבו מאזן, החל באחרונה לקבל כספים מדחלאן למימון פעולות תומכיו.
 דחלאן, נע בימים אלה בין יוגוסלביה, אוסטריה ואבו דאבי, כשהוא יוזם עסקות סחר, ביניהן עסקות  נשק בינלאומיות. שותפו העסקי של דחלאן הוא מוחמד ראשיד מי שהיה פעם איש הכספים המרכזי של הפלסטינים ואחד מיועציו המקורבים ביותר של יאסר ערפאת.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות