ראש ממשלה אהוד אולמרט, מתקפל תחת הלחץ האמריקני, ומסכים להפסקת אש. זמן קצר לאחר מכן נאם חסן נסראללה, דחה את הצעות רייס כדי להתמקח עליהן, והבטיח המשך הפגיעה בערי המרכז בישראל.

תיקדבקה: כתוצאה משורה של התייעצויות שקיים בשבת 29.7, ראש הממשלה אהוד אולמרט בביתו בירושלים, עם שר הביטחון עמיר פרץ, וראשי הצבא ומערכת הביטחון, שונו שוב פעם מטרות המלחמה של ישראל בחיזבאללה, והחל תהליך ההתקפלות של אהוד אולמרט מפני הלחץ האמריקני, עם בואה של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס לישראל בשבת אחה"צ.
להלן שלושת הנקודות העיקריות של העמדה הישראלית החדשה, שהם למעשה הסכמה ישראלית להפסקת אש, לאחר שכמה שעות קודם לכן ,בשבת בבוקר, דחתה ישראל דרישה של האו"ם להפסקת אש ל-72 שעות.
1. ישראל איננה דורשת יותר את פירוק חיזבאללה מנשקו. גם לא את פירוק הנשק הכבד שלו, כולל הטילים.
2. ישראל דורשת רק כי חיזבאללה יורחק מהגבול הישראלי-לבנוני.
3. ישראל דורשת כי הכוח הרב לאומי שיוצב בלבנון יקבל על את המשימה להבטיח כי איראן וסוריה לא יחמשו מחדש את חיזבאללה בטילים ובנשק.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אף אחד מתנאים אלה איננו מציאותי.
אי אפשר להרחיק את חיזבאללה מאזור הגבול עם ישראל, מאחר ופירוש הדבר פינוייה של כל האוכלוסייה השיעית של דרום לבנון.
מה שיקרה במסגרת הפסקת האש, יהיה תהליך הפוך של חזרת האוכלוסייה השיעית לעיירות ולכפרים. יחד עם האוכלוסייה יחזרו גם לוחמי חיזבאללה לשם. סימן למהלך הישראלי החדש ניתן כבר ביום שבת בצהרים כאשר כוחות צה"ל יצאו מבנת ג`בייל, כאשר בקרבות במקום לא הושגה הכרעה.
בכך וויתר צה"ל למעשה, על ניסיונו המוטעה של הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, להפוך את בנת ג`בייל לסמל של הצלחת לחימת צה"ל בדרום לבנון, וסמל למכות שצה"ל הנחית על חיזבאללה. בהגדרה האחרונה שלו לגבי המלחמה הרמטכ"ל אמר, `כי הנחתנו על חיזבאללה מכה אסטרטגית קשה`. מכה `אסטרטגית`, איננה מכה צבאית, ובין שתי המכות קיים הבדל גדול.
מאחר וישראל מדברת רק על מניעת שובו של חיזבאללה לאזור הגבול, חיזבאללה וחסן נסראללה יחזרו לאחר זמן קצר מאוד לביירות בירת לבנון.
אין שום סיכוי שהוא לכך, כי הכוח הרב לאומי ידאג לכך כי סוריה ואיראן לא יחמשו בחזרה את חיזבאללה. בדיוק כפי שהצבא האמריקני בעצמו נכשל למנוע תהליך כזה של חימוש חוזר ובלתי פוסק של כוחות הגרילה ואל קעידה בעיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי עתה טהרן ודמשק יפיקו לקחים מהמערכה הצבאית שהתרחשה בלבנון, ויספקו לחיזבאללה כלי נשק חדשים שיהוו תשובה לטקטיקות ומערכות הנשק של צה"ל.
השאלה העיקרית העומדת כרגע בפני צה"ל, היא כמה זמן, הנמדד בימים או בשעות, נשאר למלחמה, וכיצד הוא ינצל זאת. אם בזמן זה צה"ל לא ינחית על חיזבאללה מכה קשה, כזו שתראה, לא רק בדבריהם של דובריו, הרי חיזבאללה יצא מהסיבוב הזה של הקרבות, חבול, אבל כאשר ידו על העליונה.
לכן לא צריך היה להתפלא, כי זמן קצר לאחר נחיתתה של רייס בישראל, ופרסום עמדותיה החדשות של ישראל, הופיע נסראללה בשידור ישיר בטלוויזיה אל מנאר, השביעי במספר בעת המלחמה, ואמר כי עפולה זו רק ההתחלה, ועוד ערים ישראליות במרכז הארץ תותקפנה בקרוב. לדבריו קונדוליסיה באה לאזור רק כדי לשרת את מטרותיה של ישראל. ככל שתארך המלחמה אנחנו מוכנים. אנחנו לא נשבר ולא ננחול תבוסה. נסראללה פנה אל בוש ואולמרט, ואמר: `אני אומר לכם, לעולם לא תשכחו אותנו. תמיד תזכרו אותנו`. אלה היו מילות הפתיחה של חסן נסראללה למשא ומתן המדיני על הפסקת האש הנמצא בצעדיו הראשונים. למרות שעמדותיו המדיניות של נסראללה היו ונשארו מעורפלות גם לאחר דבריו בשבת, דבר אחד היה ברור מאוד בדבריו. הלחץ הצבאי שלו על ישראל יימשך.

Print Friendly, PDF & Email