ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, הודיע לנשיא בוש, כי לונדון החליטה להוציא את כוחותיה מעיראק.

מקורות תיקדבקה בוושינגטון: ההצגה של קשרי ידידות אמיצים, התחייבות אסטרטגית ארוכת טווח, בייחוד בנושא העיראקי, והערכה אישית בין שני מנהיגים, שהוצגה ביום ב' 30.7, על מדשאות קמפ דיוויד, בין נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, וראש ממשלת בריטניה גורדון בראון הייתה כמעט מושלמת. אולם לאחר ששני המנהיגים נפרדו, המקרופונים והמצלמות סולקו, התבררה עובדה יסודית אחת. שני המנהיגים חלוקים ביניהם עמוקות בנושא העיראקי, ובריטניה עומדת להוציא את כוחותיה מעיראק עד סוף 2007. כפי שגורדון אמר, 'הודעה על נושא זה תימסר לפרמלנט בלונדון, לא יאוחר מאשר חודש אוקטובר. ציטוט: Mr Brown said he would make a Commons statement on the situation in October after the summer break.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי הבחירה של חודש איננה מקרית. ב-15 לספטמבר יגישו המפקדים של הכוחות האמריקנים בעיראק את הדו"ח שלהם על המצב הצבאי ואת הערכתם מה הם הסיכויים להתקדמות במצב הביטחוני בעיראק. מפקד הכוחות האמריקנים בעיראק הגנרל דיוויד פטראוס General David Petraeus, רמז כבר בדברו עם עיתונאים ביום ב' 29.7, כי הוא יזדקק לכוחות אמריקנים רבים בעיראק, לפחות עד אמצע 2009. הגנרל האמריקני אמר, כי רק אז הוא יוכל לדעת אם אפשר יהיה להתחיל לשלוח כוחות אמריקנים הביתה מבלי להביא כוחות אחרים במקומם.
ג'ורג בראון שנקט בדבריו בקמפ-דיוויד כלפי חוץ אותה גישה כמו שנוקט הנשיא בוש, כאשר אמר כי ההחלטה על הנסיגה הבריטית תתקבל אך ורק על ידי המפקדים הבריטיים בשטח, נמנע במתכוון לומר מילה על כך כי דעתם של המפקדים הבריטים בשטח כבר ידועה והיא: כי צריך להוציא את הכוחות הבריטים מיד ללא שהות נוספת מעיראק.
במילים אחרות, ההחלטה הבריטית כבר נפלה, והנשיא ג'ורג בוש הועמד בקמפ דיוויד בפני עובדה מוגמרת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקהמדווחים כי המדובר לא רק בהחלטה אסטרטגית בריטית, אלא במצב שנוצר במשך כל השנה האחרונה, לאחר שבריטניה החלה להסיג את כוחותיה מחלקים של דרום עיראק כבר בסתיו 2006. עתה היא הגיע למצב בו כוחותיה, איבדו כבר את השליטה בעיר בצרה, והם מרוכזים במתחם מבוצר אחד הנמצא ליד שדה התעופה הבינלאומי של העיר, ומופגזים כמה פעמים ביום על ידי כוחות הגרילה השיעיים הצרים עליהם. לתיאורים הנלהבים של גורדון בראון, ביום ב' בקמפ דיוויד, על כך כי הצבא הבריטי שנסוג מ-4 מחוזות-פרובינציות בדרום עיראק מסר את השליטה עליהן לידי הצבא העיראקי, אין שום קשר למציאות בשטח. בשטח שפונה אין שום סימן לשליטה או נוכחות של הצבא העיראקי, והכוחות היחידים שנעים בו הם מליציות שיעיות אשר חלקן נתמך על ידי איראן, וחלקן האחר על ידי איראן וצבא המהדי של מוקטעדה סאדר. במילים אחרות, האגף הדרומי של החזית העיראקית שהתפקיד על הגנתו ואחזקתו הופקד בידי בריטניה, כבר התמוטט. במצב כזה לא ייפלא כי המחמאה היחידה שהנשיא בוש מצא לומר על גורדון בראון, התייחסה לגבי מוצאו הסקוטי. בוש אמר כי הסקוטים הם בדרך כלל אנשים מוזרים-מסובכים awkward, אבל גורדון בראון הוא לא כזה. 'הוא סקוטי עם חוש הומור'. ציטוט: he's actually the humorous Scotsman. כתבים שמו לב לכך כי בראון אפילו לא אמר מילת שבח אחת על נשיא ארצות הברית עצמו ג'ורג בוש, אלא רק העלה על נס את תרומתה של ארצות הברית למלחמה בטרור.

Print Friendly, PDF & Email