ראש ממשלת פלסטין סאלם פייאד, החזיר את המילה 'התנגדות' resistance, ללכסיקון הפלסטיני. החמס בערי הגדה חזק יותר מאשר הפת"ח-גדודי אל אקצא.

המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: כמה ימים בלבד לאחר שהשמיט את המילה 'התנגדות' ממצע הממשלה הפלסטינית שהוא עומד בראשה, אמר ראש ממשלה הפלסטיני סאלם פיאד בקהיר, כי 'ההתנגדות' resistance, כלומר המאבק המזוין והטרור, 'היא זכותם הלגיטימית של הפלסטינים שהם אומה הנתונה תחת כיבוש'. We are an occupied nation and resistance is the legitimate right of the Palestinian people.. פייאד בא לקהיר כדי להשתתף בדיוני הליגה הערבית. בישראל הביאה השמטת המילה 'התנגדות' ממצע הממשלה הפלסטינית לכיסוי נרחב, למרות שהיה ידוע כי המדובר בתכסיס ישן של הפלסטינים עוד מתקופת ערפאת, להשמיט מונחים לא מתאימים או נוחים לאוזניים מערביות וישראליות ממסמכים פלסטיניים רישמיים, ולהשתמש במושגים נוגדים לגמרי במסרים שהועברו לדעת הקהל הפלסטינית והערבית. ההתבטאות החדשה של סאלים פאייד נועדה לשכך את זעמם של הפת"ח- גדודי אל אקצא, החמס, הג'יאהד האיסלמי, אשר תקפו את פייאד בחריפות על שהשמיט את המילה 'התנגדות', וועדות ההתנגדות העממית, אשר איימו לפגוע בו, וכינו אותו ואת אנשי אבו מאזן ברמאללה, 'בוגדים'. אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים כי התבטאות זו של פאייד בקהיר בזכות המאבק המזוין, באה גם להראות, בייחוד למצרים ולסעודים, כי לא נסגרה הדרך להידברות חדשה בין הפת"ח והחמס, במטרה להביא להקמתה של ממשלה פלסטינית שתשלוט גם ברמאללה וגם בעזה.
המקורות שלנו מדווחים, כי אחת התופעות הבולטות ביותר אצל הפלסטינים בימים האחרונים, היא לא שורת המחוות של ממשלת אולמרט לחיזוקו של אבו מאזן, אשר אף אחת מהן איננה זוכה לכל תשומת לב, מאחר ואין כל שינוי או שיפור בתנאי חייהם, אלא העובדה כי החמס הצליח להנהיג בכל ערי ועיירות הרצועה חוק וסדר, ובמקום שהשליטה ברחובות הייתה נתונה עד כה בידי כנופיות של ביריונים ואלמנטים פליליים, היא נמצאת בידי כוחות הביטחון הפלסטינים הנמצאים תחת פיקוד החמס.
הידיעות על מצב חדש זה ברצועה, התפשטו בימים האחרונים במהירות בגדה המערבית, שם ממשלתם של אבו מאזן וסאלים פאייד, למרות כל העזרה הכספית ובנשק הניתנת להם על ידי גורמים אמריקנים וישראליים, לא רק שאיננה מצליחה להרחיב את תחומי שליטתה מעבר לרמאללה וליריחו, אלא אף איננה מצליחה להשליט סדר וחוק באף אחת מערי הגדה המערבית.
קצין ישראלי בכיר ביהודה ושומרון אמר בימים האחרונים, כי למרות שהמבוקשים אנשי גדודי אל אקצא שקיבלו חנינה מישראל הבטיחו לעזור לאבו מאזן להלחם נגד גורמי החמס והג'יהאד האיסלמי בגדה, הם נמנעים מלעשות כן.
הקצין הבכיר אומר, כי מלבד כמה פעילי שטח לא חשובים, 'דגי רקק' לפי הגדרתו, של החמס והג'יהאד, שנתפסו על סמך מידע מודיעני שהתקבל מהרשות הפלסטינית, הרשתות של החמס והג'יהאד ממשיכות לפעול בערי הגדה כמקודם, ללא כל הפרעה, וכי אין כל שיתוף פעולה ביטחוני בין ישראל לפלסטינים.
הקצין אומר כי המבנה הקודם של הכוחות המקומיים אשר שלטו בערי הגדה כמו שכם, ג'נין, טול כרם, בית ג'אלה, בית סחור, וקלקיליה, ערב הסכם המבוקשים בין ישראל לאנשיו של אבו מאזן, לא השתנה.
בערים ובעיירות הפלסטיניות ממשיכות לשלוט קואליציות של אנשי הפת"ח-גדודי אל-אקצא, עם החמס, הג'יהאד האיסלמי, וגורמי טרור אחרים, המקבלים עתה כסף גם מהרשות הפלסטינית, וגם ממקורות איראנים ושל חיזבאללה.
מקורות מודיעין ישראליים אחרים מוסרים, כי אפילו לא קבוצה אחת של אנשי הפת"ח- גדודי אל אקצא לא התפרקה מנשקה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי למעשה לא הביאו הצעדים האמריקנים והישראלים, לכל שינוי במצבו של אבו מאזן, לא ברצועה ולא בגדה המערבית. מקור ביטחוני ישראלי סיכם את המצב כך: 'אם היה מתחולל בגדה בימים הקרובים עימות צבאי בין גדודי אל-אקצא, החמס, והג'יאהד האיסלמי, גדודי אל אקצא היו סופגים תבוסה דומה לזו שספגו בעזה'. 'מאחר ולכל הגופים הפלסטינים נוח שהעזרה האמריקנית-ישראלית תמשיך לזרום אליהם, כולם מוכנים להשלים עם הדו-קיום והסטטוס קוו הנוכחי, המאוד נוח להם'.

Print Friendly, PDF & Email