רגע לפני שלבנון נופלת סופית לידי איראן מגיע סעד חארירי לריאד. הסעודים וגם ישראל איחרו: חארירי תומך עכשיו בחסן נסראללה

אולי זו מקריות משונה ואולי לא. אולם ראש ממשלת לבנון סעד חארירי מגיע תמיד לערב הסעודית ונפגש עם המלך סאלמן, או יורש העצר הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, כאשר בריאד מתחוללים אירועים דרמטיים. 
כך היה לפני חמישה חודשים ב-4 לנובמבר 2017, כאשר הוזמן על ידי הנסיך מוחמד בין סאלמן, לבוא לסעודיה 'להתייעצויות', ומצא את עצמו ומשפחתו במעצר בית, ממנו שוחרר  (לאחר שבועיים מעצר ב-17 לנובמבר)  רק לאחר שהסכים לוותר על כ-7 ביליון דולר מהון משפחתו, ולאחר שנשיא צרפת עמנואל מקרון  היה צריך לתת לסעודיה ערבויות שחארירי יעמוד בהתחייבויותיו.
ביום ד'  28.2, הגיע סעד חארירי  שוב לריאד, מיד לאחר שהמלך ויורש העצר הסעודי פיטרו והחליפו את כל צמרת הצבא הסעודי. ביניהם את הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר הסעודי, ומפקד כוחות הקרקע הסעודים.
על פניו אין קשר בין הפיטורים של צמרת הצבא הסעודי והחלפתה במפקדים חדשים ובין הביקור של חארירי בארמון המלוכה בריאד. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מציינים, כי מתחת לפני השטח יש קשר זה, וקשר זה מסוכן לא פחות לישראל מאשר לסעודיה.
אומנם יורש העצר הסעודי טען בראיון שנתן ביום ד' לעיתון 'וושינגטון פוסט' כי השינויים בפיקוד הצבא הסעודי בוצעו בגלל שלא ייתכן שהממלכה לה יש תקציב ההגנה הרביעי בגודלו בעולם, יהיה רק 'במקום ה-20 או ה-30 בין צבאות העולם'. the kingdom, with the world’s fourth-largest defense budget, has only the 20th or 30th best army. אולם ברור וידוע, כי שינויים אלה באו בגלל שהצבא הסעודי 'תקוע' כבר שלוש שנים, מאז 2015, במלחמה בתימן, ואיננו מצליח להפסיק את ירי הטילי הבליסטיים האיראניים על ידי הכוחות ההוטים מתימן על מטרות בסעודיה-ביניהןם הבירה ריאד.
המקורות שלנו מוסרים,  כי חארירי הוזמן לבוא באורח בהול לריאד, בגלל שלפתע פתאום התברר להנהגה הסעודית כי האיש אשר עד עכשיו נחשב כאישיות הפוליטית הלבנונית הפרו סעודית והפרו-מערבית ביותר ( ליתר דיוק: הפרו-צרפתית) הפך להיות תומך נלהב של איראן ושל ארגון חיזבאללה.
פתאום התברר לסעודים, וגם לארצות הברית ולישראל, כי חארירי חצה את הקווים מריאד לכיוון טהרן, וכי הוא הגיע בתיווכו של נשיא לבנון מישאל עוואן, להסכם חשאי עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, לפיו הוא יעזור בחשאי לגוש המפלגות הפרו-איראנית בלבנון ה-8 במרס March 8 Alliance, לנצח בבחירות הכלכליות שתערכנה לפרלמנט בלבנון, בעוד חודשיים ב-8 למאי.
גוש זה מורכב בעיקר משני הארגונים השיעיים החזקים הפרו-איראניים בלבנון, חיזבאללה בראשות חסן נסראללה, ואמל בראשות יו"ר הפרלמנט הלבנוני נבי ברי.
עזרה זו של חארירי כמובן לא תינתן חינם. תמורתה, כך מדווחים המקורות שלנו, הבטיח לו חסן נסראללה, כי  הוא יעמוד בראש הממשלה הבאה שתקום לאחר הבחירות.
במילים אחרות, סעד חארירי יעמוד בראש הממשלה הלבנונית בה יהיה לחיזבאללה ולתומכי איראן  רוב.    
יש מקורות במזרח התיכון שטוענים, כי סעד חארירי פשוט קרא את המפה הפוליטית הלבנונית, וכאשר הבין מתוצאות הבחירות הקרובות בלבנון מהן תהיינה התוצאות החליט לקפוץ ולהצטרף אל המרכבה הנכונה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ממשלה פרו-איראנית בביירות, בה רוב השרים יהיו אנשים נאמנים על חיזבאללה וחסן נסראללה, היא לא רק רעידת אדמה אסטרטגית עבור ערב הסעודית, שתמיד ראתה בביירות ובמערכת הבנקים שלה, את החצר האחורית שלה, אלא זו גם רעידת אדמה אסטרטגית מבחינתה של ישראל. פירושה ניצחון איראני נוסף, התרחבות ההתבססות האיראנית בסוריה ללבנון, והידוק החגורה האיראנית מסביב לישראל.
עד כמה המהלכים האלה של חארירי תפסו את הסעודים בהפתעה, אפשר היה להיווכח, כאשר בראיון שפורסם ביום ד' ב'וושינגטון פוסט' טען הנסיך מוחמד בין סאלמן, כי חארירי הוא 'במעמד טוב יותר בלבנון'. Now he’s in a better position” in Lebanon .
ניתוח מלא של ההתפתחויות האחרונות בסוריה ובלבנון יפורסם בגיליון החדש מס' 791 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, (בשפה האנגלית), שיצא לאור ביום שישי 2.3.
הקישו כאן לחתימה על השבועון.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “רגע לפני שלבנון נופלת סופית לידי איראן מגיע סעד חארירי לריאד. הסעודים וגם ישראל איחרו: חארירי תומך עכשיו בחסן נסראללה

 • פבר 28, 2018 @ 16:06 at 16:06
  Permalink

  מה רע בכך שחיזבאללה יהיה חלק מהממשלה ויפסיק לשחק משחק כפול? מעכשיו כל עימות מול חיזבאללה יהיה עימות מול ממשלת ומדינת לבנון. עדיף!

  • מרץ 1, 2018 @ 14:51 at 14:51
   Permalink

   באתי לכתוב תגובה אבל חסכת לי מילים

  • מרץ 2, 2018 @ 6:07 at 6:07
   Permalink

   אתה באמת חושב שזה משנה לחיזבאללה.
   מעבר לכך, אם באמת חרירי הפך לתומך חיזבאללה (ואני מסופק), הרי שזה רק מפני שהוא חושש מפני האירנים יותר משהו חושש מהסעודים.
   לאירנים אין בעיה לחסל את כל המשפחה שלנו, כולל זקנים נשים וטף. הם כבר הוכיחו זאת לא פעם.

 • פבר 28, 2018 @ 20:35 at 20:35
  Permalink

  אחים מוסלמים.
  איחוד שיעי סוני.
  איראן וטורקיה.
  גוג ומגוג.

  את הכול תחברו לבד…..

 • פבר 28, 2018 @ 23:35 at 23:35
  Permalink

  חיזבאללה רצחו את אבא שלו בפיגוע כל כך אכזרי שאני לא בטוח שנשארה גופה, למה שהוא ישתף איתם פעולה?
  או שהוא פיון ברמה הכי עלובה שיש – ואם זה כך אז למה הוא לא לוקח הפסקה מהפוליטיקה?
  או שיש להם אויב משותף יותר רציני

 • מרץ 1, 2018 @ 9:54 at 9:54
  Permalink

  יכול להיות שכרגע חרירי תומך בחיזבאללה.

  זה לא אומר מאומה על מה שיכול להיות מחר או בעוד שבוע. שהרי אנו עוסקים בעולם הערבי. שם הכוח (=כסף) שולט. ואין ספק שלמדינות הסוניות יש יותר כסף מאיראן, ויותר מנופי לחץ, על מדינה קטנה כמו לבנון.
  בעיקר כאשר מנופי הלחץ יכולים להגיע גם דרך מדינות אירופה על לבנון.

 • Pingback: الخميس 01 آذار: الولايات المتحدة تنشئ قواعد عسكرية في سوريا ومصر تستخدم أسلحة محظورة في سيناء - Idrak - إدراك

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות